Nietrzymanie moczu u starszych kobiet i mężczyzn – przyczyny
W prawidłowych warunkach podczas oddawania moczu mięśnie pęcherza napinają się, co pozwala przetransportować płyn do cewki moczowej. Jednocześnie mięśnie wokół cewki ulegają rozluźnieniu, by wydalić mocz z organizmu. Kiedy mięśnie pęcherza nie działają prawidłowo, mocz zaczyna swobodnie wyciekać, nad czym pacjent traci kontrolę.
Do nietrzymania moczu dochodzi z wielu różnych powodów. Mogą wywoływać je choroby uszkadzające nerwy kontrolujące pęcherz (np. cukrzyca lub choroba Parkinsona), ale także schorzenia ograniczające sprawność ruchową, a zatem i szybkość dotarcia do toalety (np. zapalenie stawów).
Nietrzymanie moczu u starszych kobiet może wiązać się też z wypadaniem macicy, co utrudnia prawidłowe funkcjonowanie pęcherza i cewki moczowej.
Z kolei nietrzymanie moczu u starszych mężczyzn może być spowodowane zapaleniem gruczołu krokowego bądź też powiększeniem gruczołu krokowego i przerostem prostaty.
Jak wygląda leczenie nietrzymania moczu i osoby starszej?
O tym, jak leczyć nietrzymanie moczu w dużej mierze decyduje podłoże problemu. Pierwsze kroki najlepiej skierować do lekarza pierwszego kontaktu, który przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem i zleci badania dodatkowe. W oparciu o zebrane dane, kieruje on go do odpowiedniego specjalisty.
Leczenie inkontynencji może odbywać się metodą zachowawczą, farmakologiczną i operacyjną.
- Metoda zachowawcza polega przede wszystkim na wykonywaniu ćwiczeń dna miednicy, czyli mięśni Kegla, które w dużej mierze odpowiadają za kontrolowanie cewki moczowej i świadome oddawanie moczu. Innym sposobem jest elektrostymulacja mięśni dna miednicy, która wpływa na poprawę jej ukrwienia. Pomocny może być też trening pęcherza, czyli świadome odraczanie oddawania moczu.
- W grupie leków stosowanych na nietrzymanie moczu znajdują się m.in. środki antycholinergiczne, które zmniejszają częstotliwość parć naglących i wydłużają czas pomiędzy kolejnymi wizytami w toalecie.
- Decyzję o operacji podejmuje się w zależności od stanu pacjenta i rodzaju nietrzymania moczu. Najczęściej przeprowadza się ją u kobiet z nasilonym nietrzymaniem moczu, które pojawia się bez żadnego wysiłku. Do zabiegu kwalifikują się również mężczyźni, u których obserwuje się wysiłkowe nietrzymanie moczu po operacji prostaty. Ingerencja chirurgiczna może być także jedynym wejściem w przypadku pacjentów, u których leczenie zachowawcze nie przyniosło rezultatu.
wyroby chłonne dla seniorów
Wyroby chłonne – skuteczna ochrona przed wilgocią
Aby poprawić komfort codziennego życia, warto zaopatrzyć się wyroby chłonne absorbujące wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Przy niewielkich problemach z kontrolowaniem pęcherza do dyspozycji pacjenta pozostają różnego typu wkładki urologiczne. Jeśli objawy są bardziej nasilone sprawdzą się pieluchomajtki. Pacjentom wymagającym stałej opieki, którzy cierpią na ciężką lub bardzo ciężką inkontynencję zaleca się natomiast pieluchy anatomiczne.
Nowoczesne wyroby chłonne są lekkie, przewiewne i zapewniają wysoką ochronę przed wilgocią, która niekorzystnie wpływa na kondycję skóry, mogąc powodować podrażnienia i stany zapalne. Ważne, by zaopatrzyć się w produkty wysokiej jakości, które zapewnią maksymalną ochronę. Najlepiej zakupić je specjalistycznym sklepie medycznym.