W poniższym wpisie przedstawiamy wady i zalety najliczniej występujących myjni w Polsce – myjni samoobsługowych i automatycznych!
Myjnie samoobsługowe
Myjnie samoobsługowe, zwane potocznie bezdotykowymi są bez wątpienia najpopularniejszym i najczęściej spotykanym wariantem myjni w Polsce. Ich użytkownicy chwalą je za możliwość posiadania pełnej kontroli podczas procesu mycia, możliwości bardzo dokładnego umycia pojazdu nawet w najskrytszych zakamarkach oraz swobody korzystania z nich o każdej porze dnia i nocy – ponieważ są to obiekty otwarte zazwyczaj całodobowo. Dla większości kierowców jest to również najbezpieczniejsza opcja mycia pojazdu, gdyż cały proces czyszczenia można przeprowadzić bezdotykowo – tj. bez kontaktu powłoki lakierniczej z gąbkami, szczotkami itp.
Najczęściej wymieniane zalety myjni samoobsługowych to:
- pełna kontrola nad procesem mycia,
- najczęściej otwarte całodobowo,
- niska cena mycia przy małych zabrudzeniach pojazdu,
- możliwość mycia pojazdów z wystającymi elementami (spojlery, bagażniki),
- bezpieczne dla kabrioletów z tzw. miękkim dachem,
- lubiana przez mężczyzn forma aktywności fizycznej.
Myjnie bezdotykowe - samoobsługowe mają też swoje wady. Z całą pewnością nie jest to dobry wybór dla osób stroniących od wysiłku lub wyszykowanych na eleganckie spotkanie. Na tego typu myjni, niemal niewykonalnym jest bowiem przeprowadzenie całego zabiegu pielęgnacyjnego bez zachlapania butów, czy ubrań. Nie zaleca się również korzystania z myjni samoobsługowych podczas mroźnych zimowych dni, ponieważ brak możliwości wysuszenia karoserii oraz uszczelek może doprowadzić do przykrych niespodzianek.
Inne wymieniane wady myjni samoobsługowych to m.in.:
- im brudniejszy pojazd, tym wyższa cena mycia,
- możliwość porysowania lakieru przez zapiaszczone szczotki do mycia ręcznego,
- najczęściej nie mają możliwości wysuszenia pojazdu,
- długi czas mycia,
- konieczność użycia siły,
- rosnące ceny za minutę mycia.
Myjnie automatyczne
Myjnie automatyczne – jedni je kochają, inni nienawidzą. Ten drugi obóz wyrósł niejako za sprawą przenoszonych przez lata mitów na temat bezpieczeństwa myjni automatycznych. Te w obecnych czasach z pełną odpowiedzialnością można określić jako w pełni bezpieczne dla karoserii naszych pojazdów. Skąd zatem obawy pośród kierowców? Otóż w latach 90-tych, kiedy to w Polsce pojawiały się pierwsze myjnie automatyczne, wielu ich właścicieli bagatelizowało kwestie konieczności wykonywania przeglądów, właściwego serwisowania i wymieniania elementów eksploatacyjnych. Mowa między innymi o szczotkach, które bez odpowiedniej troski ze strony administracji punktu mycia mogły faktycznie porysować lakier. To na szczęście już przeszłość, ponieważ nowej generacji myjnie są dużo łagodniejsze dla karoserii, a w erze stale rosnącej konkurencji właścicielom punktów mycia zależy dużo bardziej na satysfakcji klientów.
Myjnie automatyczne dzielą się na dwa popularne warianty. Myjnie portalowe – gdzie samochód stoi w miejscu i to konstrukcja bramowa myjni przemieszcza się wzdłuż karoserii oraz myjnie tunelowe, gdzie pojazd przeciągany jest wzdłuż tunelu z zainstalowanymi modułami myjącymi i konserwującymi.
Obecnie myjnie automatyczne w zawrotnym tempie zyskują popularność, odbierając ją nieco dotychczas wielbionym przez Polaków myjniom samoobsługowym. Myjnia automatyczna to przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu. W przypadku wariantów tunelowych nie musimy nawet opuszczać samochodu. Nasze ubrania nie są narażone na zachlapanie, a wolna chwila podczas mycia pozwala zaczerpnąć odrobiny relaksu. W kwestii finansów jest to również zyskujące sympatyków rozwiązanie, ponieważ stopień zabrudzeń mytego pojazdu nie ma żadnego wpływu na cenę mycia. Również w przypadku mycia samochodu zimową porą myjnia automatyczna stanowi jedyny słuszny wybór. Na automacie umyjemy podwozie, wystawione na ekspozycje szkodliwej soli drogowej i wilgoci, a po umyciu wysuszymy karoserię i zabezpieczymy ją woskiem nakładanym na gorąco. Dodatkowy fakt braku podwyżek cen w opozycji do wariantów samoobsługowych również przeważa szalę na stronę wariantów automatycznych.
Podsumowując zalety myjni automatycznych to m.in.:
- taka sama cena za mycie, bez względu na stopień zabrudzeń,
- możliwość mycia podwozia,
- możliwość nałożenia wosku na gorąco,
- możliwość wysuszenia pojazdu,
- brak konieczności opuszczania pojazdu (w przypadku myjni tunelowych),
- oszczędność czasu – mycie trwa zaledwie kilka minut,
- zachowanie czystych ubrań,
- brak konieczności użycia siły,
- utrzymujące się ceny mycia.
Naturalnie myjnie automatyczne nie są pozbawione wad. Jest ich jednak zdecydowanie mniej w porównaniu do zalet.
Najczęściej wymieniane wady myjni automatycznych to:
- są rzadko otwarte całodobowo,
- punkty z zaniedbanymi elementami eksploatacyjnymi myjni mogą porysować lakier pojazdu,
- nie dają możliwości mycia pojazdów z wystającymi elementami (spojlery, bagażniki),
- są odradzane przez producentów kabrioletów z tzw. miękkim dachem.
Którą myjnię wybrać?
Nie można jednoznacznie określić, który rodzaj myjni jest lepszy, ponieważ zależy to w dużej mierze od potrzeby danej chwili. Oba rozwiązania mają zarówno wady, jak i zalety, dlatego warto stosować je… Zamiennie!
Kiedy zależy nam na czasie i wygodzie, najlepiej będzie wybrać myjnię automatyczną. Natomiast, kiedy chcemy poświęcić autu nieco więcej uwagi, sprawdzić stan powłoki lakierniczej i karoserii doskonałym wyborem będzie myjnia samoobsługowa.