sobota, kwiecień 20, 2024
wtorek, 26 lipiec 2022 14:01

Kalambury po angielsku i inne gry – jak mogą pomóc w nauce języka

kalambury po angielsku kalambury po angielsku pixabay

Ucząc się nowego języka lub rozwijając dotychczas zdobyte umiejętności, wiele osób napotyka na podobne problemy. Od strachu przed mówieniem, poprzez niewystarczającą znajomość słownictwa, aż po trudności z gramatyką.

Wiele z tych kwestii jest szczególnie widoczna, gdy uczeń jest postawiony w naturalnej, codziennej sytuacji. Mówiąc w języku ojczystym, bez problemu będziemy w stanie się porozumieć z drugą osobą. Ale co, jeśli ta osoba jest zza granicy? Niestety, wiele szkół i kursów językowych przygotowuje nas na zagadnienia egzaminacyjne,  testy czy zadania w podręcznikach. Nie zawsze ta książkowa wiedza płynnie przechodzi w codzienność.

angielski dla dzieci

angielski dla dzieci

 

Kalambury po angielsku, a także inne gry, w które zaczniemy grać z wykorzystaniem innego języka niż polski, z pewnością pomogą nam przełamać barierę językową i poczuć się lepiej, swobodniej w nowej rzeczywistości. W poniższym tekście przedstawiamy nie tylko sposoby na granie w kalambury po angielsku, ale także inne przydatne gry i zabawy! 

Czy granie w gry może pomóc w nauce języka?

Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna – oczywiście, że tak! Od podstawowych gier karcianych aż po wielogodzinne rozgrywki na różnego rodzaju konsolach. Nie ma nic niezwykłego w tym, że jeśli nie używamy jakiejś umiejętności, wymyka się ona naszej pamięci. Podobnie jest nawet z przysłowiową jazdą na rowerze. Nigdy nie zapomnisz, jak się jeździ, ale nie ma się co oszukiwać – ktoś, kto wsiądzie na siodełko po dwudziestu latach, będzie czuł się znacznie mniej pewnie, niż osoba jeżdżąca na co dzień. 

nauka angielskiego dla dzieci

nauka angielskiego dla dzieci

Wplatanie do naszej codzienności obcych języków pomaga się z nimi osłuchać. Jeżeli gramy w grę z oryginalnym dźwiękiem, chcąc nie chcąc, wyłapujemy niektóre słowa i całe zdania, komendy czy powiadomienia. W czasie grania nie zawsze mamy czas czytać napisy, więc słuchanie naprawdę się przydaje! Ale pomyśl, co się stanie, gdy zaczniesz z kimś grać w coś o wiele prostszego, jak karciana wojna czy właśnie kalambury po angielsku. Są to sytuacje doskonale nam znane, które nie wymagają od nas większego wysiłku. Jednak zagranie w obcym języku stawia tę czynność w zupełnie nowym świetle. Pamiętaj, że nasz mózg lubi trening w postaci zupełnie nowych i nieznanych czynności. 

Wplatając język obcy do swojej codzienności, ćwiczysz, zapamiętujesz i trenujesz swój umysł. Same plusy!

Kalambury po angielsku – jak grać

Oczywiście podstawowa wersja kalamburów to ta, w której dzielimy się na drużyny (lub gramy każdy samodzielnie) i jedna osoba pokazuje hasło, a inne osoby mają za zadanie je odgadnąć. To, jakie dokładnie zasady ustalicie, zależy tylko od Ciebie i twoich przyjaciół. Pamiętaj, że zagrać można także z dziećmi! To doskonały sposób na spędzenie popołudnia – a do tego produktywny! 

lekcje angielskiego online dla dzieci

lekcje angielskiego online dla dzieci


Aby kalambury po angielsku przyniosły dobre efekty, możecie podzielić rozgrywki tematycznie. Być może zorganizować cykliczne spotkania, na których będziecie poznawać nowe słówka? Możecie wybrać takie tematy, jak podróże, filmy, książki, zwierzęta, sport czy muzyka.

Kalambury po angielsku to doskonały sposób na spędzenie czasu, naukę i rozwinięcie umiejętności
. W czasie gry przełamiemy barierę językową i z czasem poczujemy się pewnie siebie. A zdobyta w czasie rozgrywki wiedza z pewnością zostanie z nami na dłużej!