środa, lipiec 24, 2024
piątek, 24 marzec 2023 17:42

Miskant olbrzymi - zachwycająca trawa do ogrodów

Miskant olbrzymi Miskant olbrzymi mat.prasowe

Miskant olbrzymi jest zdecydowanie ciekawą rośliną, obok której po prostu nie można przejść obojętnie. Ma to związek z jej gęstym zazielenieniem, ale również niespotykaną w ogrodach wysokością. Co warto o nim wiedzieć?

Miskant olbrzymi - wygląd

Miskant olbrzymi należy do traw wysokich, które osiągają długość dochodzącą do 4 m. Imponująca wielkość to jednak nie wszystko, co może zachwycić w tej roślinie. Trawa posiada średnicę jednego metra, a liście są wyprostowane i mają około 2,5 cm szerokości.

Wygląd trawy urozmaica kwiatostan, który pojawia się w okolicach września. Przypomina on nieco pióra ptaków. Najczęściej występuje w kolorze biało-srebrzystym i utrzymuje się niemal do końca października.

Miskant, jako trawa ozdobna, rozrasta się intensywnie na boki, tworząc zwartą konstrukcję. Grube liście stanowią skuteczny opór dla wiatru, który jedynie nimi faluje, dodając ogrodowi dynamicznego wyglądu. Sadząc trawę, należy zachować metr odstępu od następnej.

Miskant olbrzymi - jakie ma wymagania?

Miskant olbrzymi lubi glebę wilgotną, więc w czasie trwania upalnego lata należy regularnie go podlewać. Preferuje raczej żyzne gleby, których pH oscyluje w granicach od 5,5 do 7,5. Na rynku dostępnych jest wiele środków zobojętniających lub zakwaszających glebę pod jego wymagania.

Trawa wyróżnia się odpornością na mróz, dzięki czemu właściciele nie muszą martwić się o jej kondycję, nawet podczas intensywnych opadów śniegu. Eksperci doradzają jednak w pierwszym roku przykrywanie rośliny na okres jesienno-zimowy.

Miskant preferuje stanowiska w pełnym słońcu i oprócz wspomnianego przykrywania na zimę nie wymaga żadnych dodatkowych działań pielęgnacyjnych. Warto sadzić go wzdłuż ogrodzenia tak, aby w jakikolwiek sposób zabezpieczyć go przed silnymi porywami wiatru.

Miskant olbrzymi - co warto wiedzieć na jego temat?

Niewiele osób wie, że miskant olbrzymi jest rośliną skutecznie filtrującą powietrze z zanieczyszczeń. Idealnie pasuje do miejskich działek, które zlokalizowane są nieopodal ruchliwej ulicy. Chcąc zadbać w pewien sposób o środowisko naturalne, warto go zakupić.

Miskant ze względu na swoją wysokość może zastępować tradycyjne żywopłoty. Sadzony obok ogrodzeń z siatki maskuje ją i zapewnia poczucie prywatności. Z jednej strony daje przewiew, z drugiej działa jak szczelny ekran.

Wysoka trawa ozdobna doskonale sprawdza się w towarzystwie wody. Niezależnie od tego, czy jest to oczko wodne, staw, czy basen, doda specyficznego klimatu. Chętnie sadzona jest także w okolicy altan i tarasów zapewniając cień.

W sklepach ogrodniczych często spotkać można również inne gatunki miskantów, takie jak chińskie. Wyróżniają się one różnym kształtem, wysokością i kolorem kwitnięcia.

Miskant olbrzymi to roślina, która nie tylko posiada charakterystyczny wygląd, ale również jest bardzo funkcjonalna w każdym ogrodzie. Inwestując w trawę, można pozbyć się zanieczyszczeń z powietrza, ale także zachować prywatność.