wtorek, maj 28, 2024
czwartek, 12 styczeń 2023 15:26

Jaki chodzik rehabilitacyjny wybrać dla seniora?

chodzik rehabilitacyjny chodzik rehabilitacyjny mat.prasowe

Są takie akcesoria, które są w stanie znacząco ułatwić codzienne życie i funkcjonowanie starszych osób. Bez wątpienia zalicza się do nich chodzik rehabilitacyjny, którego podstawowym zadaniem jest ułatwianie seniorom przemieszczania się oraz zapewnienie im bezpieczeństwa.

Chodzik to praktyczne akcesorium, które pozytywnie wpływa na samopoczucie osoby starszej, zapewniając jej większą autonomię i co za tym idzie, także lepsze samopoczucie. Sprawdźmy, jakie chodziki rehabilitacyjne są dostępne w sprzedaży i na co zwracać uwagę, aby dokonać najlepszego wyboru.

Chodzik rehabilitacyjny i jego podstawowe zadania

Osoby starsze bardzo często mają problemy z poruszaniem się. Mogą być one czasowe lub towarzyszyć seniorowi przez cały czas i spowodowane bardzo różnymi czynnikami – m. in. wiekiem, przebytymi operacjami, zwyrodnieniami, chorobami, w tym reumatyzmem, chorobą Parkinsona oraz zwyrodnieniami kości i stawów. W związku z tym, osoby starsze miewają spore problemy z samodzielnym poruszaniem się i wymagają skutecznego wsparcia w tym zakresie. Zapewnia je chodzik rehabilitacyjny.

Chodzik, często nazywany także balkonikiem, to specjalne akcesorium, którego głównym zadaniem jest zapewnienie wsparcia dla osoby starszej lub niepełnosprawnej w przemieszczaniu się z miejsca na miejsce. Dzięki chodzikowi senior może bezpiecznie i samodzielnie podnieść się z łóżka, udać się do toalety, a także wykonywać podstawowe czynności w domu, bez konieczności bycia wyręczanym przez inną osobę. Dzięki chodzikowi senior może cieszyć się większą samodzielnością i autonomią, co ma ogromne znaczenie dla jego stanu psychicznego i dobrego samopoczucia.

Rodzaje chodzików dla seniorów. Czym różnią się między sobą?

Ze względu na zróżnicowane potrzeby seniorów, chodziki także są dostępne w różnych wariantach. Jednym z najpopularniejszych z nich jest tzw. balkonik statyczny. Jest to chodzik, który ma zapewniać seniorowi podparcie i chronić go przed upadkiem podczas poruszania się. Taki chodzik posiada stabilną i wytrzymałą konstrukcję, cztery nóżki z podkładkami antypoślizgowymi i jest dość ciężki – warto go wybrać dla osoby, która wymaga wsparcia w utrzymaniu równowagi podczas stania i chodzenia.

Drugim rodzajem chodzika jest balkonik kroczący. Jest to balkonik, który idealnie sprawdzi się dla osób wymagających pomocy w chodzeniu, które nie maja jednak wystarczająco siły, aby przestawiać dużo cięższy balkonik statyczny. Wiele chodzików z tej kategorii dysponuje ponadto możliwością ich przekształcenia w balkonik statyczny, co stanowi dodatkowy argument przemawiający właśnie za ich wyborem.

W ostatnich latach coraz więcej seniorów oraz ich bliskich decyduje się na zakup chodzika na kółkach. Jest to świetna, bardzo wygodna i praktyczna alternatywa dla standardowych, pozbawionych kółek akcesoriów. Dzięki takiemu rozwiązaniu seniorzy mogą bowiem szybko i wygodnie poruszać się zarówno w domu, jak i poza nim – np. wybrać się na zakupy, do lekarza, na spacer czy odwiedzić bliskich. Ze względu na swoją konstrukcję, chodzik rehabilitacyjny na kółkach najlepiej sprawdzi się u osób starszych, które nie mają problemów z zachowaniem równowagi, lecz wymagają jedynie wsparcia w poruszaniu się.