czwartek, kwiecień 25, 2024
piątek, 13 styczeń 2023 13:10

Bóle stawów – jak sobie z nimi radzić?

Przyczyny bólu stawów Przyczyny bólu stawów mat.prasowe

Dolegliwości bólowe pochodzące ze strony stawów mogą mieć różne źródło i obejmować różnorodne stawy. Spowodować je może przeciążenie lub uraz, ale także szereg chorób, w tym m.in. zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów czy toczeń rumieniowaty.

Występujący przewlekle ostry ból stawów może wskazywać na chorobowe podłoże problemu i wymaga konsultacji z lekarzem. Jakim chorobom towarzyszą bóle mięśni i stawów? Jak leczyć ból jednego lub kilku stawów? Odpowiadamy!

 

Przyczyny bólu stawów – jakie są?

Ból może dotyczyć jednego lub kilku stawów, w zależności od przyczyny dolegliwości. Jedną z najczęstszych przyczyn problemów ze stawami jest choroba zwyrodnieniowa. Ponadto ból stawów może być objawem stanu zapalnego wywołanego urazem.

Ból stawów zazwyczaj pojawia się w przebiegu takich chorób jak [1]:

  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • choroba zwyrodnieniowa stawów,
  • młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów,
  • toczeń rumieniowaty układowy.

Często ból stawów jest efektem chorowania na schorzenia dotyczące konkretnych partii ciała. Bóle stawów kolanowych może powodować np. zapalenie ścięgien lub kaletki maziowej, a do wystąpienia bólów stawów rąk (w tym stawów palców rąk i stawów nadgarstkowych) przyczynić się może m.in. zespół cieśni nadgarstka [2].

Pamiętajmy, że bóle stawów nasilać mogą różne czynniki, np. nadwaga lub siedzący tryb życia.

Ból stawów i objawy towarzyszące

Ból stawów i otaczających go struktur rzadko kiedy występuje samodzielnie. Zwykle towarzyszą mu inne niepokojące objawy. Najczęstsze symptomy bólu stawów to m.in.[1]:

  • ból startowy (ból stawów pojawia się na początku wykonywania określonej czynności),
  • zaczerwienienie wokół zajętego stawu,
  • ocieplenie chorego stawu,
  • obrzęk stawu,
  • strzelające stawy,
  • ograniczona ruchomość.

W zależności od przyczyny bólu stawów wystąpić mogą także objawy ogólne takie jak gorączka, utrata masy ciała, bóle mięśni, ścięgien i więzadeł czy złe samopoczucie i zmęczenie.

Kiedy z bólem stawów udać się do lekarza? Diagnozowanie bólu stawów

Ból stawowy często złagodzić można domowymi sposobami. Sprawdzone sposoby na bóle to przede wszystkim ciepłe bądź zimne okłady w szczególności, gdy bólowi stawów towarzyszy obrzęk. Pomocne mogą okazać się też dostępne bez recepty preparaty przeciwbólowe, które można stosować samodzielnie przez kilka dni.

Jeśli ból minie samoistnie w ciągu kilku dni, zwykle nie ma powodu do obaw. Gdy jednak ból jest przewlekły i obejmuje kilka stawów, warto skonsultować się z lekarzem.

Specjalista będzie próbował dojść, dlaczego występuje ból stawów. Podstawą rozpoznania jest szczegółowo przeprowadzony wywiad i badanie przedmiotowe. Specjalista może dodatkowo skierować pacjenta na badania laboratoryjne, w tym badanie krwi i OB. W diagnostyce bólu w obrębie stawów zastosowanie znajdują również badania obrazowe takie jak RTG, TK i MRI [1].

Leczenie bólu stawów – jak wygląda?

Ból stawów najczęściej leczy się przy pomocy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które łagodzą ból i zmniejszają objawy zapalenia stawu. Leki NLPZ stosować można doustnie lub miejscowo. Jeśli ból stawów nie mija po kilku dniach, lekarz może zalecić silniejsze leki. Dobre efekty w walce z przykrymi dolegliwościami ze strony stawów mogą przynieść także zabiegi zmniejszające ból i stan zapalny z zakresu fizykoterapii. Chorym zalecana jest ponadto aktywność fizyczna, fizjoterapia i terapia manualna [1].

Naturalne sposoby na zdrowie stawów

Choć znaczenie diety w łagodzeniu chorób stawów nie zostało dobrze udokumentowane, to w praktyce niektóre zalecenia żywieniowe sprawdzają się u wielu pacjentów. Dlatego, chcąc zadbać o stawy, trzeba stosować zdrową, urozmaiconą i odpowiednio zbilansowaną dietę. Dieta powinna być bogata w warzywa i owoce oraz zawierać tłuszcz rybny. Owoce i warzywa dostarczają witamin i minerałów, natomiast pochodzący z łososia, makreli czy sardynki tłuszcz rybny dostarcza dużych ilości kwasów tłuszczowych omega-3. Składniki te są ważne dla stawów [3].

Dla prawidłowego funkcjonowania stawów znaczenie ma także kolagen. Uzupełnić go można, stosując np. 4Flex kolagen – jedyny na polskim rynku preparat na stawy, który zawiera kolagen Fortigel. Kolagen ten wchłania się w aż 95% i gromadzi głównie w tkance chrzęstnej [4].

Na zlecenie marki 4Flex

Bibliografia:

  1. Guła Z., Korkosz M., Ból stawów, Medycyna Praktyczna, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/64576,bol-stawow (dostęp: 2022.09.12.)).
  2. Guła Z., Korkosz M., Ból ręki i nadgarstka, Medycyna Praktyczna, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/68165,bol-reki-i-nadgarstka (dostęp: 20209.12.)).
  3. Wolnicka K., Jak się odżywiać, by mieć zdrowe stawy?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2015 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/lista/101458,jak-sie-odzywiac-by-miec-zdrowe-stawy (dostęp: 2022.09.12.)).
  4. Witryna internetowa: https://4flex.pl (dostęp: 2022).