środa, maj 08, 2024
środa, 28 czerwiec 2023 16:07

Jak zadbać o mikrobiom niemowlaka?

Probiotyk dla dzieci w kroplach Probiotyk dla dzieci w kroplach adobestock

Pierwsze trzy lata życia dziecka są kluczowe dla tworzenia się jego mikrobiomu. Sprawdź, jak skutecznie wspierać go w tym okresie.

 

1. Karmienie piersią

Jeśli możesz i chcesz karmić piersią, zdecydowanie warto to robić. Wraz z mlekiem przekazujesz dziecku bakterie probiotyczne. Dowiedziono, że dzieci karmione piersią mają bardziej różnorodny i silniejszy mikrobiom. Jak długo warto karmić piersią? Tak długo, jak możesz. Mikrobiom buduje się w ciągu 2-3 pierwszych lat życia dziecka i wtedy warto go najbardziej wspierać.

2. Kontakt ze zwierzakami

Jeśli masz w domu psa albo kota, to bardzo dobrze! Niemowlęta wychowywane wraz ze zwierzętami mają silniejszy i bardziej różnorodny mikrobiom. Jeśli nie macie zwierzęcia, pozwalaj obcym zwierzętom zbliżać się do dziecka. Nie mamy oczywiście na myśli dzikich zwierząt, ale przyjacielskie psy rodziny czy znajomych.

3. Czas w naturze

Kontakt z ziemią, trawą i roślinami wzbogaca mikrobiom dziecka. Dlatego nie trzymaj go na macie czy kocu, tylko pozwól się wybrudzić w parku czy lesie. W ten sposób bardzo wzbogaca ono swój mikrobiom. Unikaj jednak kontaktu dziecka z odchodami zwierząt, które mogą zawierać groźne patogeny czy z zanieczyszczoną wodą.

4. Dbaj o swoją dietę

Jeśli karmisz piersią. Wzbogacając swój mikrobiom, wzbogacasz wtedy też mikrobiom dziecka. Włącz do swojej diety kefiry, jogurty czy kiszonki, jeśli dziecko nie ma na nie nadwrażliwości. Zadbaj też o większą dawkę błonnika, bo jest on składnikiem, którym żywią się dobre bakterie jelitowe. Unikaj za to przetworzonego jedzenia oraz tego z zawartością sztucznych słodzików, jak sacharoza, bo mogą one osłabiać Twój mikrobiom.

5. Sprzątanie z głową

Zachowuj higienę w domu, ale bez przesady. Zbyt duża sterylność w domu nie tylko nie działa dobrze na mikrobiom, ale też sprzyja alergiom. Nie używaj silnie odkażających środków, na przykład antybakteryjnych do sprzątania domu, bo mogą one wyjaławiać mikrobiom. Używaj tych delikatniejszych, bez alkoholu, najlepiej na bazie naturalnych składników. Z tych samych powodów nie myj obsesyjnie niemowlaka co chwilę.

6. Suplementy z probiotykami

Warto podawać je niemowlakowi zwłaszcza wtedy, gdy nie karmisz piersią, aby wesprzeć jego mikrobiom. Probiotyki dla niemowląt, takie jak probiotyk w kroplach, są dobrze przebadane i całkowicie dla nich bezpieczne. Można już je zazwyczaj podawać po ukończenia pierwszego miesiąca życia przez dziecko. Warto to robić zwłaszcza, gdy jest ono w trakcie antybiotykoterapii, przyjmowania leków, na przykład przeciwzapalnych, po infekcjach rotawirusowych czy w okresie jesienno-zimowym.

Jakie najlepiej wybrać probiotyki dla niemowląt? W kroplach będą najlepsze, bo możesz łatwo zakroplić je do buzi dziecka. Zdecyduj się na probiotyk w kroplach bezsmakowy, wtedy ryzyko, że dziecko będzie chciało go wypluć, jest dużo mniejsze. Probiotyk dla dzieci w kroplach powinien zawierać też dobrze przebadane i bezpieczne dla niemowląt szczery bakterii, takie jak Lactobacillus rhamnosus GG.

7. Ostrożnie z antybiotykoterapią

Podawaj dziecku antybiotyki tylko wtedy, gdy naprawdę musi je przyjmować. Ale nie nalegaj na nie, gdy lekarz ich nie zaleca ani nie podawaj ich dziecku, gdy nie są niezbędne, tylko na wszelki wypadek. Antybiotykoterapia silnie wyjaławia mikrobiom dziecka. Dlatego jeśli już musi przyjmować antybiotyk, podawaj mu w tym czasie probiotyk, na przykład probiotyk w kroplach.