środa, 01 lipiec 2020 17:28

Jak wybrać pierwszy rowerek dla dziecka? Poradnik

Rowerek dla dziecka Rowerek dla dziecka

Chcecie nauczyć i zachęcić dziecko do jazdy na rowerze? Kluczowy zatem będzie wybór odpowiedniego rowerka dla dzieci. W poniższym artykule podpowiadamy czym kierować się podczas zakupu.

Warto zachęcać dziecko do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Aktywność taka jak jazda na rowerze jest nie tylko zdrowa ale zapewnia również dużo radości. Jak jednak wiedzieć jaki rowerek wybrać na początku przygody dziecka z jazdą na rowerze? Czy zdecydować się na rowerek biegowy, rowerek z kółkami czy też może postawić na rowerek trójkołowy? W tym poradniku postaramy się podpowiedzieć jaki rowerek będzie idealny dla dzieci w przedziale wiekowym od dwóch do czterech lat.

Od jakiego wieku można uczyć dziecko jazdy na rowerze?

Podstawową kwestią od której wyjdziemy w tym poradniku jest wiek, w którym dziecko może już rozpocząć swoją przygodę z jazdą na rowerze. Można zatem śmiało założyć, że większość dwulatków powinna bez większych problemów poradzić sobie z pierwszymi krokami na jednośladzie. Nie jest to jednak żelazna reguła. Znajdą się bowiem dzieci, które już po pierwszym roku będą gotowe do spróbowania swoich sił jak i też takie, które dopiero w okolicach trzeciego roku życia będą mogły spróbować jazdy na rowerze.

Małe dzieci mogą zacząć przygodę od chodzenia z rowerkiem biegowym między nogami. W ten sposób oswajają się powoli z tym jak będzie wyglądała jazda na prawdziwym rowerze. Należy tu od razu zaznaczyć, że rowerki typu pchacze nie uczą dziecka balansowania a mają za zadanie jedynie oswoić z koncepcją jazdy na jednośladzie.

Co wybrać na początku - rowerek biegowy czy też rowerek doczepianymi kółkami?

Wielu rodziców zastanawia się jak duży sens ma zakup rowerka z doczepianymi kółkami. Większość  z nas na właśnie tego typu rowerkach zaczynała swoją przygodę z miłością do jazdy na rowerze. Czy to jednak z całą pewnością optymalna droga do szybkiej nauki jazdy? Otóż jak się okazuje istnieją lepsze rozwiązania.

Rowerki biegowe to jeden z takich przykładów. Pozwalają one wyrobić dziecku nawyk utrzymania równowagi przez co późniejsza przesiadka na zwykły rower z pedałami nie stanowi takiego wyzwania. Dobierając rowerek biegowy dla dziecka warto zwrócić uwagę na kwestie wieku, wzrostu i wagi dziecka. Rowerek dla młodszej pociechy powinien być mniejszy niż ten dla starszego dziecka.

Jeżeli jednak chcesz od razu rzucić dziecko na głęboką wodę i zdecydować się na rowerek z bocznymi kółkami to musisz się upewnić, że dziecko siedząc na nim dotyka stopą ziemi i nie przechyla się, w którąś ze stron.

Główne zalety rowerków biegowych

Wybór rowerka biegowego niesie jednak za sobą szereg korzyści. Jak wspomnieliśmy wcześniej dziecko uczy się utrzymywać równowagę balansując ciałem, ćwiczy naprzemienną koordynację pracy nóg, ma poczucie bezpieczeństwa ( stopy dotykają podłoża ), zapewnia łatwiejszy i mniej stresujący etap przejścia podczas przesiadki na tradycyjny rower.

Gdy rowerek biegowy nie wchodzi w grę

Jeżeli mimo wszystko jako rodzice wolicie zakupić jako pierwszy rowerek trójkołowy to zawsze trzymajcie się dwóch podstawowych zasad. Rowerek trójkołowy nie może być za duży dla dziecka ani też zbyt ciężki. Nie pomoże to w nauce a jedynie przysporzy frustracji zarówno dziecku jak i wam jako rodzicom.

Istotną kwestią jest również postawienie na sprawdzony sprzęt. Zarówno jeżeli mówimy o rowerkach biegowych jak i też rowerkach trójkołowych. Zalecamy zakup rowerków jedynie w sprawdzonych sklepach albo ze sprzętem rowerowym albo z zabawkami dla dzieci. Przykładem takiego miejsca może być eBajlandia.pl sklep internetowy z zabawkami dla dzieci. Kupując właśnie w tego rodzaju miejscach macie pewność, że rowerki czy też inne zabawki posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty i atesty, dzięki czemu jazda na rowerku będzie w pełni bezpieczna.

Czytany 205 razy

Media

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.