środa, lipiec 24, 2024
czwartek, 28 lipiec 2022 18:51

Jak się ochłodzić w pracy?

dostawa wody do biura dostawa wody do biura pixabay

Upał potrafi być dokuczliwy, szczególnie w pracy, gdy pomimo gorąca trzeba skupić się jak najlepiej na wykonywaniu obowiązków. Nie w każdym miejscu pracy dostępna jest klimatyzacja, więc jak można poradzić sobie bez niej?

Oczywiście podstawa do nawodnienie, dlatego pracodawca musi zadbać, by dostawa wody do biura (np. od https://aquamo.com.pl/) i w pozostałe miejsca, w których przebywają pracownicy, odbywała się regularnie. W jaki sposób jeszcze można walczyć z wysokimi temperaturami w pracy?

 

Dlaczego upał przeszkadza w pracy?

Wiele osób tak naprawdę nie do koca ma świadomość tego, że upał w pracy jest nie tylko uciążliwy, ale i szkodliwy dla organizmu, szczególnie w przypadku osób zmagających się z chorobami serca, problemami z układem krążenia czy chorujących na cukrzycę.

W czasie upałów odwodniony organizm powoduje przyspieszoną o intensywną pracę serca, osłabiając układ krążenia nawet u osób, które przy wysokich temperaturach nie pracują fizycznie.

Dodatkowo wiele komórek organizmu w czasie upałów ulega zniszczeniu - dotyczy to przede wszystkim osób, które pracują na zewnątrz i szczególnie narażone są na działanie promieni słonecznych oraz związany z nimi udar. W takim przypadku poza solidnym nawodnieniem niezwykle ważne są również przerwy na odpoczynek, najlepiej w miejscach zacienionych gdzie można zaznać nieco ochłody.

Jak przetrwać w pracy w czasie upałów?

Upał w pracy nie jest niczym przyjemnym. Wręcz przeciwnie często utrudnia wykonywanie obowiązków zawodowych. Na szczęście jest kilka sposobów, które można wykorzystać, by zminimalizować negatywne skutki oddziaływania na organizm wysokich temperatur. Postawa to nawodnienie. Wodę należy pić często, małymi partiami. Pod żadnym pozorem w upał nie można doprowadzić do odwodnienia organizmu. Warto przy tym pamiętać o tym, że zgodnie z przepisami dostawa wody do biura czy do innych miejsc, w których swoje obowiązki wykonują pracownicy, to obowiązek pracodawcy.

Gdy brak klimatyzacji, a temperatura w miejscu pracy jest wysoka, chcąc się dodatkowo schłodzić, warto tak często, jak to tylko można przemywać twarz i ręce chłodną wodą. Można stworzyć również tzw. kurtynę wodną, poprzez zastosowanie wentylatora i zraszacza z wodą.

Dobrym rozwiązaniem może być stosowanie nawilżaczy powietrza w miejscu pracy. Jeżeli takich nie ma pod ręką, można skorzystać z niewielkich naczyń wypełnionych chłodną wodą, najlepiej z dodatkiem lodu.

Aby zminimalizować nieco nagrzewanie się pomieszczenia, warto od razu po przyjściu do pracy na tyle, na ile będzie to możliwe zasłonić okna roletami i zasłonami, unikając również ich otwierania koło południa, gdy temperatura na zewnątrz jest najwyższa.