środa, lipiec 24, 2024
wtorek, 27 grudzień 2022 15:37

Jak przebiega leczenie wad zgryzu przezroczystymi nakładkami?

Wada zgryzu a wygląd twarzy Wada zgryzu a wygląd twarzy mat.prasowe

Przezroczyste nakładki ortodontyczne są używane na świecie już od kilkudziesięciu lat do leczenia wad zgryzu, jednak w Polsce zaczęły one zyskiwać popularność dopiero od niedawna.

To alternatywa dla tradycyjnych drucianych aparatów, którą pacjenci zwykle uznają za wygodniejszą, a przede wszystkim znacznie bardziej dyskretną. Dlaczego warto wybrać nakładki clear aligner zamiast stałego metalowego aparatu? Jak korzysta się z takich nakładek i co warto wiedzieć przed rozpoczęciem leczenia?

Najważniejsze cechy przezroczystych nakładek prostujących

Nakładki prostujące clear aligner to ruchomy aparat ortodontyczny, który może być zdejmowany przez pacjenta. Powinno się je nosić przez co najmniej 22 godziny na dobę, jednak, co ważne, nie są one widoczne po założeniu. Dzięki temu pacjenci nie czują oporu przed noszeniem nakładek na przykład do pracy. Są tak dyskretne, że i tak nikt ich nie zauważa.

Dyskrecja to ważna kwestia wśród aparatów ortodontycznych. Samo ustawienie zębów może stać się kompleksem odbierającym pewność siebie. Wada zgryzu a wygląd twarzy to także istotna zależność – przez nią może zmienić się cała linia szczęki i rysy w okolicach ust. Aparat noszony podczas leczenia nie powinien rozwijać kompleksów, skoro z założenia jest zakładany po to, by móc się ich pozbyć.

Stworzono już co najmniej kilka dyskretnych aparatów, jednak każdy model miał swoje wady. Przykładem może być aparat montowany po wewnętrznej stronie zębów, który, choć niewidoczny z zewnątrz, uznawany jest za niewygodny i trudny do utrzymania w czystości. Nakładki clear aligner to jednak zupełnie inna propozycja – sama możliwość ich zdjęcia na czas jedzenia, picia czy mycia zębów jest w tym przypadku znaczącą zaletą.

Nakładki clear aligner coraz częściej są wybierane również ze względu na szybkie efekty leczenia. Podczas gdy tradycyjne aparaty zwykle nosi się około 2 lat, nakładki mogą przynieść pożądane efekty nawet po kilku miesiącach. Czas leczenia zależy przede wszystkim od wady zgryzu.

Nakładki clear aligner

Nakładki clear aligner

Jak wygląda leczenie nakładkami clear aligner?

Nakładki clear aligner są przygotowywane na indywidualne zamówienie po wykonaniu skanu 3D zębów pacjenta. Dzięki temu są idealnie dopasowane do ich kształtu i ustawienia. Do wykonania skanu 3D konieczna jest wizyta w gabinecie. Znajdują się one w ponad trzydziestu miastach Polski. Żeby znaleźć odpowiedni, najłatwiej wpisać w wyszukiwarkę hasło takie jak ortodonta Kraków lub z inną nazwą miejscowości w zależności od miejsca zamieszkania.

Skan zębów pozwala lekarzowi na opracowanie planu leczenia wraz z wizualizacją efektów i całkowitymi kosztami. Jeśli plan zostanie zaakceptowany przez pacjenta, wkrótce otrzyma on nakładki prostujące, wysłane na domowy adres.  . Każde kolejne nakładki będą dostosowane do zmieniającego się układu zębów, aby cały czas skutecznie wspierać proces leczenia.

Leczenie wad zgryzu może kojarzyć się z częstymi wizytami w gabinecie lekarskim, jednak nie w przypadku nakładek clear aligner. To całkowicie bezobsługowy aparat, który nie wymaga żadnego rodzaju regulacji, jak ma to miejsce a aparatach tradycyjnych. Kontakt z lekarzem jest więc potrzebny jedynie do kontroli efektów. Bardzo często i te nie wymagają jednak osobistej wizyty, więc dla maksymalnej oszczędności czasu pacjenci coraz częściej kontaktują się z lekarzem przez internet. Pozwala na to aplikacja, do której regularnie wgrywa się zdjęcia własnego uśmiechu.

Wszystkie nakładki przychodzą do pacjenta w jednej przesyłce, musi zmieniać je co 2 tygodnie, ale my nie dosyłamy ich na bieżąco