piątek, kwiecień 26, 2024
wtorek, 27 grudzień 2022 15:32

Jak dbać o skórę zimą i pozbyć się niedoskonałości

maszynki do golenia maszynki do golenia Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Zimą skóra jest szczególnie narażona na przesuszenie i utratę wody. Należy dbać więc o odpowiednie zmiękczanie i nawilżanie męskiej skóry twarzy. Istotne znaczenie mają też inne zabiegi kosmetyczne, które mogą chronić skórę przed działaniem mrozu, zimnego wiatru, ale i promieniowania UV, które zimą także jest groźne. Jak dbać o skórę zimą i pozbyć się niedoskonałości?

 

Dbaj o codzienne oczyszczanie i zmiękczanie skóry przed goleniem

Na pewno Twoja skóra potrzebuje codziennego oczyszczania i zmiękczania przed goleniem, dlatego sięgnij po łagodny żel do mycia twarzy i używaj go zawsze rano. Przy zmywaniu z twarzy kosmetyków skóra ma kontakt z wodą, która może mieć bardziej zasadowe pH niż nasza skórą, stąd warto sięgnąć także po tonik do twarzy, który przywróci jej naturalne pH. Prysznic przed samym goleniem jest dobrym pomysłem bo rozszerza pory. Pamiętaj, by stosować dobrze pieniący się krem do golenia czy też mydło do golenia i nałożyć n skórę dość grubą warstwę. Golenie się w zimie tuż przed wyjściem nie jest dobrym pomysłem, bo świeżo ogoloną skórę narażasz na podrażnienia, działanie mrozu i przenikliwego wiatru, a także zanieczyszczenia. Oczywiście golić się trzeba, ale po prostu trzeba to robić kilkanaście minut wcześniej. Bo potrzeba jeszcze nałożenia warstwy ochronnej kremu, która będzie chronić przed czynnikami zewnętrznymi.

Stosuj odpowiednie akcesoria do golenia

Zanim przejdziemy do doboru kremu, pamiętajcie, by wybierać maszynki do golenia dopasowane do Waszej skóry, ale i umiejętności golenia. Gdy skóra skłonna jest do podrażnień, warto sięgnąć po akcesoria z zamkniętym grzebieniem. Gdy nie macie problemu z wrażliwą skórą, a dodatkowo dobre umiejętności golenia, sprawdzi się maszynka do golenia z otwartym ostrzem. Postawcie na wygodną długość rączki, aby pociągnięcia były pewne, a dodatkowo zwróćcie uwagę na ciężar maszynki, który będzie dla Was odpowiedni. Bardzo liczy się łatwość wymiany ostrzy. Maszynki do golenia na żyletki motylkowe pod tym względem są najlepszym wyborem. Dzięki temu, że wybieracie modele wielorazowego użytku, dbacie o środowisko.

Postaw na nawilżanie i wybierz męski krem do twarzy

Nawilżanie skóry ma największe znaczenie zimą. Gdy często przebywamy na mroźnym, wysuszającym skórę wietrze i w ogrzewanych pomieszczeniach, a do tego narażamy się na liczne zanieczyszczenia, nasza cera staje się ziemista, łatwiej i szybciej pojawiają się na niej zaskórniki. Dermatolodzy polecają, by po przyjściu z dworu do domu od razu umyć twarz. Nieumycie jej można porównać z noszeniem płaszcza w ogrzewanym wnętrzu, gdy szybko zaczynamy się pocić. Skóra twarzy z zapchanymi porami reaguje zaczerwienieniem i większym wydzielaniem sebum, a to prowadzi do problemów. Ponadto przed wyjściem z domu zimą należy nałożyć warstwę kremu. W przeciwieństwie do kremów dla kobiet, męskie mają lżejszą formułę i szybciej się wchłaniają. Cenne będą te zawierające witaminę C, E i A, które chronią przed szkodliwym działaniem mrozu i wpływają na prawidłową strukturę płaszcza hydrolipidowego.

Stosuj krem z filtrem UV na kilkanaście minut przed wyjściem i nie zapomnij o pomadce ochronnej

Jeżeli krem nawilżający nie ma filtra UV, to po jego wchłonięciu nałóżcie też warstwę kremu z filtrem. Zwłaszcza, gdy wybieracie się na ośnieżone stoki górskie w słoneczny dzień taka ochrona jest na wagę złota. Łatwo wtedy o oparzenia słoneczne, bo promienie odbijają się od śniegu niczym od kalki i to zwiększa ryzyko uszkodzenia skóry. Na pewno przyda się również, niezależnie od miejsca i czasu pomadka ochronna do ust, która będzie chronić je przed spierzchnięciem.

Wybieraj maści cynkowe, które mogą pomóc Ci na niedoskonałości, a w przypadku większych problemów udaj się do dermatologa

Gdy na Twojej skórze pojawią się niedoskonałości możesz wspomóc się maścią cynkową, którą znajdziesz w aptece bez recepty. Wysuszy ona pryszcze i sprawi, że skóra szybciej będzie się regenerować. Jednak nie zawsze takie działanie wystarczy, dlatego gdy problem jest spory, warto udać się do dermatologa, który może przepisać odpowiedni antybiotyk, a także maść wspomagającą leczenie.