sobota, czerwiec 15, 2024
poniedziałek, 20 marzec 2023 12:51

Jak działają systemy chłodnicze i jakie są ich zastosowania?

systemy chłodnicze systemy chłodnicze Zdjęcie dodane przez Kampus Production: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/mezczyzna-para-kobieta-zakupy-8422673/

Współczesne systemy chłodnicze występują w bardzo różnych rodzajach. W efekcie wybór najlepszego rozwiązania wcale nie jest łatwym zadaniem. Szczególnym wyzwaniem jest dobór optymalnych systemów dla chłodnictwa komercyjnego.

Urządzenia stosowane w takim przypadku muszą działać niezawodnie, odznaczać się szerokim zakresem temperatur, a do tego być stosunkowo tanie w eksploatacji. Znalezienie na rynku takich, które spełnią wszystkie oczekiwania nie jest trudne. W swojej ofercie ma je wielu cenionych producentów.

Jak dzieli się chłodnictwo komercyjne?

Za kryterium podziału wybrano zakres temperatur, które w tym chłodnictwie są stosowane. Pozwoliło to na podzielenie go na trzy grupy. Do kategorii pierwszej zaliczono chłodnictwo niskotemperaturowe określane skrótem LT. Do urządzeń wykorzystywanych w tej grupie zalicza się te, które zapewniają temperaturę odparowywania wynoszącą od minus 25 do minus 50 stopni C. Kolejna grupa to chłodnictwo średniotemperaturowe, w którym stosowane są temperatury od 0 do minus 25 stopni. Ostatnia kategoria to chłodnictwo wysokotemperaturowe. Zakres stosowanych temperatur w tym przypadku jest wyższy niż 0 stopni Celsjusza. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, jak działają systemy chłodnicze i jakie są ich zastosowania, zapoznaj się z artykułem opublikowanym na stronie https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/blog/systemy-chlodnicze-w-chlodnictwie-komercyjnym-a-zastosowane-technologie/.

­Jakie systemy stosowane są w chłodnictwie komercyjnym?

Chłodnictwo wykorzystuje bardzo różne systemy chłodnicze. Dzielą się one na:

  • monobloki;
  • systemy plug-in;
  • systemy remote;
  • pętle wodne.

Te ostatnie określane są także jako waterloop. Cieszą się one tak samo dużą popularnością, ale ich zastosowanie jest odmienne. W przypadku systemów plug-in wszystkie elementy układu są zamknięte w jednym urządzeniu. Jako przykład można podać lady chłodnicze. W systemach waterloop układ chłodniczy jest hermetycznie zamknięty. Jego widocznym elementem jest sprężarka umieszczona na zewnątrz.