wtorek, 19 październik 2021 17:19

Jak działa kuchenna szatkownica do warzyw?

szatkownica do warzyw szatkownica do warzyw Zdjęcie autorstwa Polina Tankilevitch z Pexels

Wiele osób uważa, że samodzielne przygotowywanie potraw jest pracochłonne i żmudne.

Szczególnie, jeśli trzeba przygotować większe ilości jedzenia. Jednak wcale tak nie musi być. Wystarczy dobrać odpowiednie narzędzia ułatwiające codzienną pracę w kuchni. Przykładem może być tutaj szatkownica do krojenia warzyw. Jak ona działa? Czy faktycznie warto ją mieć w swojej kuchni?

Szatkownica do warzyw – jak działa?

Szatkownica do warzyw nie musi być skomplikowanym elementem dużego robota kuchennego. Możesz wybrać proste i zajmujące niewiele miejsca narzędzie ręczne. Pamiętaj jednak o tym, aby wybrać produkt wykonany z wysokiej klasy materiałów, które będą odporne na nacisk, zarysowania, a także odbarwienia. Jest to istotne ze względu na to, że niektóre z warzyw takie jak buraki czy marchew mogą odbarwiać tworzywa sztuczne, z których najczęściej wykonywane są tego typu artykuły.

Ręczne szatkownice są bardzo proste w obsłudze. Zazwyczaj szatkownica do krojenia warzyw ma postać prostej deseczki, w której zamontowane są odpowiednie ostrza. W zależności od modelu możesz też korzystać ze specjalnego uchwytu ułatwiającego maksymalne starcie warzywa lub owocu bez ryzyka zranienia dłoni.

Jakie są rodzaje szatkownic do warzyw?

Szatkownice do warzyw występują w wielu wariantach, dzięki czemu można wybrać taką, która będzie najlepiej spełniała oczekiwania użytkownika. W podstawowej wersji szatkownica do warzyw ma jedno ostrze, które pozwala na szatkowanie warzyw lub owoców na cienkie plasterki lub w przypadku warzyw liściastych na ich rozdrobnienie. Jednak na rynku można znaleźć też inne ciekawe, nieco bardziej złożone modele np. na stronie www.borner.pl.

Szatkownica do krojenia, która jest bardziej zaawansowana pozwala nie tylko na krojenie w plasterki. Ma ona wymienne nakładki z ostrzami, dzięki którym można szybko pokroić warzywa również w ozdobne talarki o falowanej strukturze, a także paski o różnej grubości. Dzięki temu można uzyskać także ciekawy efekt dekoracyjny i przystroić tak pokrojonymi warzywami różnego rodzaju dania. Czasami szatkownice tego typu sprzedawane są również w zestawach z dodatkowymi akcesoriami, które pozwalają np. na szybkie obieranie warzyw lub ich krojenie w dekoracyjne kształty.

Szatkownica kuchenna – do czego można ją wykorzystać?

Szatkownica kuchenna przydaje się zarówno na co dzień, jak i w sytuacjach, gdy trzeba przygotować większe ilości jedzenia. Przy jej pomocy szybko skroisz warzywa na różnego rodzaju surówki np. ogórki na mizerię. Jeżeli zdecydujesz się na szatkownicę z różnymi nakładkami, bez problemu przy jej pomocy przygotujesz pyszne surówki z różnych warzyw skrojonych na słupki. Odpowiednio dobrana szatkownica przyda się także przy robieniu przetworów na zimę. Przy jej pomocy szybko poszatkujesz kapustę do kiszenia. Bez problemu też poszatkujesz na plasterki duże ilości ogórków do przygotowania sałatki szwedzkiej, czy też zetrzesz buraki na zimowe, wekowane surówki. Przyda się ona także do przygotowywania warzyw na patelnię, które będą dodatkiem m.in. do dań azjatyckich.