czwartek, marzec 28, 2024
czwartek, 21 październik 2021 15:53

Fobia społeczna u dziecka

fobia społeczna fobia społeczna pixabay

O fobiach różnego rodzaju mówi się zazwyczaj w kontekście dorosłych.

Jednak trzeba pamiętać o tym, że również dzieci mogą się zmagać z tego typu problemami. Jak się okazuje, u dzieci w różnym wieku, również tych najmłodszych można spotkać się z fobią społeczną. Kiedy można już zacząć o niej mówić? Gdzie szukać pomocy w przypadku wystąpienia objawów i w jaki sposób unikać sytuacji mogących przyczynić się do jej powstania?

Kiedy można mówić o fobii społecznej u dziecka?

Omawiając zjawisko, jakim jest fobia społeczna u dzieci, należy pamiętać, że sporo dzieci w wieku szkolnym jest nieśmiałych czy mało odważnych. Czasami też dzieci potrzebują wyciszenia w samotności. Niektóre z nich mają charakter samotników. Kiedy zatem można zacząć mówić o fobii społecznej? Warto zastanowić się nad problemem dziecka szczególnie, gdy pojawiają się u niego napady lęku czy paniki w momencie, gdy ma wyjść z domu czy spotkać się z innymi ludźmi. Może objawiać się to też strachem przed określonymi czynnościami, które w normalnej sytuacji nie stanowią problemu. Napadom lęku często mogą towarzyszyć także objawy fizyczne takie jak np. duszności naprzemienne uderzenia gorąca i zimna, czy nawet objawy ze strony układu pokarmowego (wymioty i biegunki).

Co może przyczynić się do powstania fobii społecznej u dziecka?

Przyczyn problemu, jakim jest fobia społeczna może być wiele. U dzieci mogą to być zaburzenia neurologiczne, czy stany wywołane traumatycznymi wydarzeniami z przeszłości. Niekiedy tez tego rodzaju predyspozycje są dziedziczone. Co ciekawe, na pojawienie się fobii wpływ może mieć także nadopiekuńczość rodziców. Jednak niezależnie od przyczyny stanów lękowych, zawsze warto skonsultować problem ze specjalistą z zakresu psychologii. A jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat samej fobii społecznej, zajrzyj na blog psychologiczny poradni Spokój w Głowie. Znajdziesz tam wiele ciekawych i pomocnych informacji dotyczących fobii społecznych, a także innych schorzeń psychologicznych.