sobota, kwiecień 27, 2024
wtorek, 31 sierpień 2021 14:01

Działka ROD – jak zostać jej właścicielem?

domki bez pozwolenia domki bez pozwolenia pixabya

Działka ROD to nic innego jak wyznaczony kawałek ziemi ulokowany w korzystnej i atrakcyjne okolicy. Marzy o niej wiele osób, gdyż na wyznaczonym terenie można odpocząć od hałasu i zgiełku miasta. T

o miejsce idealne do wybudowania altanki czy domku letniskowego, ale jak sprawa wygląda, kiedy chodzi o domki bez pozwolenia?

Działka ROD – co warto o nich wiedzieć?

Wszystko wskazuje na to, że domki bez pozwolenia już od przyszłego roku będą cieszyć się sporą popularnością. W ich przypadku można uniknąć papierkowych formalności, nie jest wymagany nadzór budowlany, czyli budowa przebiega szybko, sprawnie i bez dodatkowej roboty. Działki ROD na chwilę obecną nie stanowią obszarów przeznaczonych pod budowę, ale prawo w każdej chwili może ulec zmianie. Obecnie przez określenie działek ROD rozumiemy tereny rekreacyjne, które znajdują się blisko ogrodów działkowych. Ich podstawowym zadaniem jest umożliwienie wypoczynku i rekreacji dla osób, które pragną odpocząć od zgiełku, korków i bezustannego hałasu towarzyszącego mieszkaniu w centrum miasta. To doskonałe miejsce do uprawiania sportu, zajmowania się ogródkiem czy uprawy roślin. Jednak nawet jeśli jesteś zainteresowany korzystaniem z tego typu działki, nie możesz jej kupić. Jedyną dostępną opcją jest dzierżawa.

Jak korzystać z działki ROD?

Działki ROD nie da się kupić, gdyż te tereny przeznaczone są jedynie do dzierżawy. Kiedy na obszarze dzierżawionego przez Ciebie obszaru posadzisz rośliny, czy naniesiesz budowle – stanowią one Twoją własność, ale sama działka już nie. Działki ROD wymagają regularnego uiszczania opłat, które trafiają na konto rządu.

Jednak istnieje kilka przesłanek umożliwiających przekazanie prawa do działki ROD. Przede wszystkim dziedziczy się je po zmarłych (darowizna dotyczy tylko spadkobierców w linii prostej, czyli małżonków i dzieci). Inną opcją jest podpisanie umowy dzierżawy z zarządem ROD albo zawarcie porozumienia z działkowcem, którzy przenosi prawo do działki. Domki bez pozwolenia, jak sama nazwa wskazuje, nie wymagają żadnych formalności, ale nie mogą zostać wybudowane na omawianych terenach, gdyż mają one zupełnie inne przeznaczenie. Problemem może okazać się także dzierżawa, a nie zakup ziemi.