sobota, kwiecień 20, 2024
wtorek, 31 sierpień 2021 13:36

Łazienka w drewnianym domu - o czym warto pamiętać

wanna otwierana wanna otwierana

Ostatnimi czasy coraz bardziej na topie stają się domy wykonane z drewna, między innymi z bali. Choć są one przytulne i piękne, to urządzenie takiego domu może wiązać się z drobnymi komplikacjami - po prostu jest zbyt wiele funkcji do rozważenia.

Czy wanna otwierana jest dobrym pomysłem, z jakiego tworzywa zrobić podłogę? Jak również wiele innych istotnych kwestii. Wszystko to, co musisz wiedzieć, decydując się na urządzenie łazienki w drewnianym stylu, znajdziesz poniżej.

Jaka podłoga będzie najlepszym wyborem w drewnianej łazience? 

Podłoga w łazience w drewnianym domu może być wykonana z dowolnego wodoodpornego materiału. Najczęściej wybieranym tradycyjnym tworzywem są płytki ceramiczne lub kamionka porcelanowa. Jednak to nie wszystko. Można również zastosować linoleum, płytki PCV, czy też wtyczkę kleju. Coraz więcej osób decyduje się na drewnianą podłogę, jednak należy pamiętać, że deskę trzeba będzie potraktować odpowiednimi związkami oraz zadbać o wentylację przestrzeni podziemnej. 

Jak przygotować ściany do dekoracji w drewnianym domu? 

Łazienka w drewnianym domu, tak jak w każdym innym, jest najczęściej wyłożona kafelkami. W przypadku gdy dom jest wykonany z drewna, bali czy też z wykorzystaniem technologii szkieletowej, nie zaleca się od razu przykleić płytek na powierzchnie ścian, gdyż jest to po prostu niemożliwe. Pod płytkami ściany powinny zostać pokryte odporną na wilgoć blachą, taką jak:

  • Aquapanel firmy Knauf,
  • GVL odporny na wilgoć,
  • Sklejka odporna na wilgoć.

Jaki powinien być sufit w drewnianym domu? 

Sufit w łazience w domu z drewna jest przeważnie zawieszony z odpornej na wilgoć płyty gipsowo-włóknowej, którą należy wyszpachlować, a kolejno pomalować. Inną opcją jest zastosowanie napinanej aluminiowej listwy i paneli PCV oraz obszycie z pięknie wykonaną deską. W celu powstrzymania pary przed nakładaniem się stosowane są membrany paroszczelne, które są mocowane do sufitu za pomocą zszywek ze zszywacza budowlanego. 

Wanna otwierana czy tradycyjna — jaką wybrać w drewnianym domu? 

W obecnych czasach w aranżacjach dużych drewnianych łazienek najczęściej stosuje się wanny wolnostojące. Ten model wygląda bardzo elegancko, a decydując się na produkt, jakim jest wanna otwierana, można mieć pewność, że jest ona w dodatku bardzo praktyczna. Tradycyjne wanny z białego akrylu są funkcjonalne, jednak nie cechują się niebagatelnym stylem. W związku z powyższym wiele osób decyduje się na obudowanie takiej wanny, np. litymi deskami z egzotycznego drewna typu teak czy merbau.