sobota, 12 czerwiec 2021 19:29

Deszczówka, czyli sposób na zmniejszenie rachunków za wodę

Zbiorniki na wodę Zbiorniki na wodę pixabay

Zbieranie wody opadowej i ponowne jej wykorzystywanie to idea, która towarzyszy ludzkości od tysięcy lat.

 Dziś metoda ta znów staje się bardzo popularna ze względu na korzyści ekonomiczne oraz ekologiczne. Jak skutecznie łapać deszczówkę i dlaczego tak dużo osób się dziś na to decyduje?

Dlaczego łapanie deszczówki jest tak ekologiczne?

 Zasoby wody pitnej kurczą się z roku na rok i jest to nieodzowny element trwających właśnie zmian klimatu. Dodatkową cegiełkę dorzuca ludzkość, która nadmiernie eksploatuje ziemskie surowce. Zanieczyszczenia rzek wlewanymi z fabryk chemikaliami, susze, a także nadmierne zużycie wody pitnej sprawiają, że jej rezerwy drastycznie się kurczą. W celu zobrazowania sytuacji wystarczy przytoczyć dwa przykłady – po pierwsze, ilość wody słonej na naszej planecie to 97%, zaś słodka woda pitna to zaledwie około 3%. Po drugie, przeciętne gospodarstwo domowe (czteroosobowa rodzina) zużywa w ciągu dnia około 150 litrów wody, z czego spożywane są jedynie 3 litry. Przykłady te pokazują jak ważne i istotne jest gromadzenie i używanie wody opadowej, która stanowi swego rodzaju odciążenie dla naszego ekosystemu.

Sposoby łapania deszczówki, czyli zbiorniki na wodę opadową

Zbiorniki na wodę deszczową pozwalają na skuteczne jej zagospodarowanie. Taka woda doskonale nadaje się do wszelkiego rodzaju czynności sanitarnych, takich jak podlewanie ogrodu, mycie samochodu, toaleta, napełnianie przydomowego basenu, czy pranie. Głównymi sposobami na zbieranie deszczówki są zbiorniki naziemne oraz zbiorniki podziemne. Zbiorniki naziemne charakteryzują się dość małą pojemnością i podłączane są zazwyczaj do jednej rynny, która napełnia je wodą opadową. Zbiorniki podziemne zaś wyróżniają się dużą pojemnością i do ich napełniania stosuje się system połączonych rur i rynien, które łapią wodę na całej powierzchni budynku i odprowadzają ją do zbiornika.

Jeżeli poszukujesz pewnych jakościowo zbiorników na wodę opadową, które są w dodatku w atrakcyjnych cenach, to koniecznie odwiedź sklep https://aquatechnika.com.pl/pl.