Buty dziecięce na wiosnę – jaki rodzaj wybrać?
Wybór właściwego obuwia dziecięcego na wiosnę nie musi być trudny. Najlepiej zacząć od wyszukania odpowiedniego fasonu. Jakie buty dla dziecka będą najlepsze na wiosenne spacery w słońcu i deszczu?
1. Trampki dziecięce
Zdecydowanie najlepszymi bucikami na wiosnę są trampki. Lekkie, sportowe buty dziecięce tego typu świetnie się wtedy sprawdzają. Dla młodszych dzieci polecane są wysokie trampki, które lepiej stabilizują stópki. Dla starszych można wybrać te z niższą cholewką.
Lekka konstrukcja trampków w połączeniu z amortyzującą podeszwą wspaniale nadaje się do zabaw na świeżym powietrzu. Dla maluszka, który nie potrafi jeszcze sam zawiązywać sznurówek, najlepsze będą wtedy trampki na rzepy, które można łatwo i szybko zakładać i zdejmować.
2. Sandały dziecięce
Gdy słońce mocno grzeje, trampki mogą być zbyt ciepłe dla ruchliwego dziecka. Wtedy warto mieć pod ręką przewiewne sandały, które również przydadzą się w sezonie letnim.
Dziecięce sandały powinny być zabudowane z tyłu, aby zapewniać stabilne trzymanie stópek. Warto też wybrać model z osłoniętymi palcami, by dodatkowo zabezpieczyć je przed urazami w trakcie harców. Z kolei dla dziecka w wieku 5-6 lat można już wybrać otwarte sandałki.
3. Kalosze dziecięce
Padający deszcz to idealna okazja do zabawy na świeżym powietrzu. Konieczne jest wtedy włożenie odpowiednich butów, które zabezpieczą stopy przed wilgocią. Strzałem w dziesiątkę będą kalosze.
Gumowe buty dziecięce tego typu kapitalnie nadają się do chodzenia po kałużach i błocie, dlatego również warto mieć je we wiosennej garderobie dziecka.
Czym powinny charakteryzować się dobre buty dla dziecka?
Dobierając odpowiednie buty dziecięce na wiosnę, warto pamiętać o tym, by wspierały one zdrowy rozwój małych stópek.
Dobre obuwie dziecięce – najważniejsze cechy:
- Odpowiednie materiały – dobre buty powinny być wykonane z lekkich, przewiewnych materiałów przyjaznych dla stóp, na przykład ze skóry naturalnej, siatkowej tkaniny.
- Usztywnione zapiętki – dzięki nim można ustabilizować stópki i zapobiec pojawianiu się wad stóp.
- Elastyczne podeszwy – wspierają prawidłową pracę stóp podczas chodzenia i biegania.
- Szerokie noski – nie mogą uciskać palców, by nie prowadzić do ich deformacji.
- Wygodne wkładki – wykonane z przyjaznego materiału, o fizjologicznym kształcie, odpowiednio układające stópki w butach.
- Stylowy wygląd – najlepiej dobrać go do gustu maluszka, aby chodzenie w bucikach sprawiało mu radość.
Należy również unikać kupowania butów dziecięcych z drugiej ręki. To nie tylko kwestia higieny, ale również zdrowia dziecka pod kątem jego rozwoju. Używane buciki mogą przyczyniać się do powstawania wad stóp i postawy, ponieważ są one już ukształtowane przez inne stopy.