środa, maj 29, 2024
wtorek, 22 marzec 2022 14:02

Jak samodzielnie ozdobić dom na Wielkanoc?

ozdoby wielkanocne ozdoby wielkanocne unplash

Ozdabianie domów i mieszkań z okazji różnych świąt cieszy się coraz większą popularnością. Sklepy z akcesoriami do domu prześcigają się w propozycjach stroików czy figurek kojarzących się z danymi uroczystościami.

Kwiaciarnie — z okolicznościowymi stroikami. Tymczasem ciekawe ozdoby można wykonać samodzielnie. Oto kilka pomysłów.

Dlaczego warto własnoręcznie robić ozdoby?

Potrzebne Ci są ozdoby wielkanocne? Zrób to sam! Nurt DIY (zrób to sam) jest w Polsce popularny od wielu lat, ale w ostatnim czasie cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Własnoręcznie wykonane ozdoby są tańsze od tych gotowych oraz bardziej oryginalne. Dzięki nim można rozwinąć swoją kreatywność i stworzyć wyjątkowy nastrój. Nie potrzeba mieć zdolności plastycznych, lecz kilka potrzebnych przyborów. Przydadzą się:

  • wstążki (lub sznurki, jeśli ktoś chce być bardziej eko)
  • serwetki
  • kwiaty (naturalne lub sztuczne — według uznania)

Czasem przyda się klej na gorąco, ale to już przy bardziej zaawansowanych ozdobach. Poza tym można wykorzystać to, co się ma w domu: wazony, lampiony, szklane butelki, podstawki i świeczniki. 

Pomysły na ozdoby wielkanocne można czerpać ze stron internetowych lub podpatrywać gotowe rozwiązania dostępne w sklepach. 

Do czego można wykorzystać kwiaty?

Kwiaty — cięte lub sztuczne, a nawet te w doniczkach to jeden z podstawowych elementów wszelkich stroików. Wielkanoc to święto wiosenne, więc dobór kwiatów do żywych stroików wielkanocnych jest oczywisty. Sprawdzą się tutaj:

  • tulipany,
  • żonkile,
  • hiacynty.

Jak jeszcze warto je zaaranżować, oprócz standardowego układania w wazonach? Można wykorzystać dostępne w niemal każdym dyskoncie czy sklepie ogrodniczym rośliny w doniczkach. Właśnie żonkile i hiacynty pojawiają się jako pierwsze i to one pięknie ozdobią na przykład wszelkie wielkanocne koszyczki z jajkami. 

Z kolei z tulipanów można zrobić wieńce i umieścić je na głębszym przezroczystym spodku z wodą — tak, aby łodygi miały dostęp do wody i kwiaty dłużej zachowały świeżość. Świetnie urozmaicą go powtykane ozdoby kojarzące się z Wielkanocą, np. drewniane zajączki i baranki. W ten sposób uzyska się oryginalny i ekologiczny efekt.

Ciekawe pomysły na ozdoby wielkanocne z udziałem kwiatów można znaleźć na różnych stronach internetowych. Popularnością cieszą się lampiony wypełnione kwiatami — tutaj jednak lepiej wybrać sztuczne wersje, by oprócz walorów wizualnych, lampiony miały zastosowanie praktyczne. Można umieścić w nich sznury ledowe, które dodatkowo stworzą świąteczny nastrój.

Jak można wykorzystać słodycze do ozdób wielkanocnych?

Charakterystyczne dla Wielkanocy słodycze, czyli czekoladowe zające, kurczaczki i baranki mogą tworzyć ciekawe kompozycje na świąteczny stół. Wyłożone na talerzyku obok pisanek lub na spodkach z kiełkującą rzeżuchą będą stanowić stylowe dodatki do każdego wnętrza.

Słodycze, np. czekoladki w kształcie jajek, warto wykorzystać do wypełnienia ozdobnych kielichów, które można postawić na komodzie lub szafce w przedpokoju, aby od progu wprowadzały w świąteczny nastrój.

Ciekawym pomysłem na ozdoby wielkanocne w stylu DIY są np. serwetki przy talerzu, które przewiąże się sznurkiem i wetknie za niego świąteczną czekoladkę. Dzięki tym drobnym zabiegom będą oryginalnym dodatkiem przy uroczystym śniadaniu. 

Tak naprawdę pomysły na ozdoby wielkanocne nie mają końca. Każdy zwykły wazon z bukietem może stać się inspiracją do przekształcenia go w stroik świąteczny. Wystarczy trochę świątecznych gadżetów i czasu, by udekorować swoje wnętrza.