sobota, czerwiec 22, 2024
sobota, 30 kwiecień 2022 15:09

Czy dziecko powinno nosić czapkę wiosną?

czapki chłopięce czapki chłopięce pexels

Wiele osób jest zdania, że zima jest od noszenia czapek. Natomiast wydaje się, że takie myślenie jest jak najbardziej błędne i nie dotyczy to jedynie dzieci nowo narodzonych, które powinny nosić czapeczki, ale również nieco starszych dzieci.

Choć trzeba powiedzieć, że przewianie nie prowadzi do żadnej jednostki chorobowej, a choroby uszu są wynikiem wewnętrznych zanieczyszczeń i procesów zapalnych. Czapka jednak chroni przed wszelkimi niekorzystnymi warunkami. Poznajcie zatem nasze rozważania i wnioski na temat tego, czy dziecko powinno nosić czapkę wiosną?

Czy dziecko powinno nosić czapkę wiosną – co na ten temat sądzą pediatrzy?

Trzeba zdawać sobie sprawę, że gdy dziecko jest małe, jego głowa jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała. A to właśnie przez głowę oddaje się sporo ciepła. Dlatego przed nadmiernym wychłodzeniem trzeba chronić dziecko czapką. W pierwszym miesiącu życia przy wyjściu z domu zawsze trzeb zakładać dziecku na głowę bawełnianą czapeczkę. Gdy niemowlę podrośnie zakłada się, że należy mu zakładać czapkę, gdy temperatura spada poniżej 15 stopni Celsjusza. Taka zasada obowiązuje przy bezwietrznej pogodzie i zawsze należy zachować zdrowy rozsądek. U dwulatka sprawa wygląda już inaczej. Dwulatki i trzylatki nie muszą zakładać czapki, gdy temperatura przekracza 10 stopni Celsjusza. Starsze dzieci mogą mieć gołą głowę, gdy temperatura przekracza 3 stopnie. Ale tu znowu trzeba zwrócić uwagę czy nie jest wietrznie i czy temperatura odczuwalna nie jest niższa. Czapkę oczywiście wykonaną z oddychających materiałów dziecko powinno nosić także przy ostrym słońcu i w upale. Dotyczy to nie tylko noworodków. Starsze dzieci powinny nosić czapeczki z daszkiem. Jak wiadomo wiosną pogoda bywa kapryśna, dlatego trzeba zadbać o czapki chłopięce czy też dziewczęce w dziecięcej garderobie.

Jaką czapkę na wiosnę wybrać dla dziecka?

Nie tylko czapki z daszkiem sprawdzą się na wiosnę dla kilkulatka. Jak już wspomnieliśmy pogoda bywa kapryśna jeszcze w kwietniu, maju, a nawet w czerwcu i warto w czapki chłopięce czy też dziewczęce się zaopatrzyć. Sprawdzi się tu lżejsza czapka bez podszewki wykonana z miękkiej bawełny, która świetnie będzie pasować do kurtki softshell czy przeciwdeszczowej. Ważne, by czapka była elastyczna i wygodna dla dziecka. Oczywiście to jeszcze nie wszystko, bo w dziecięcej szafie powinny znaleźć się czapki chłopięce czy też dziewczęce z daszkiem. Można zdecydować się także na modne, miękkie i wygodne dziecięce kapelusze. Warto wybrać modele dwustronne.

Dlaczego dzieci powinny nosić czapkę z daszkiem, gdy jest słonecznie?

Pytanie jest z gruntu raczej tych teoretycznych, bo przecież należy chronić dziecko przed przegrzaniem, które może prowadzić do groźnego dla zdrowia, a nawet życia udaru słonecznego. Głowę przed słońcem bezwzględnie należy chronić, dlatego należy wybierać czapki chłopięce i dziewczęce wykonane z oddychających materiałów, ale i wyposażonych w specjalne filtry przeciwsłoneczne, które chronią przed groźnym przegrzaniem. Warto podkreślić, że czapka chroni nie tylko skórę głowy i samą głowę, która odpowiada w dużej mierze za termoregulację całego organizmu, ale również oczy. Także one narażone są na szkodliwe działanie promieniowania UV, które może uszkadzać wzrok. Dlatego tak ważne jest wybieranie czapek z daszkiem albo dużym rondem, które chronią także oczy.

Co warto wiedzieć na temat czapek chłopięcych i dziewczęcych – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Oczywiście istotne znaczenie ma rozmiar czapek chłopięcych i dziewczęcych. Trzeba na niego zwrócić uwagę, by czapka dobrze przylegała do głowy, nie była zbyt obszerna ani zbyt ciasna. Dziecko powinno czuć się w niej komfortowo. Istotne znaczenie ma oddychający materiał. Może być to bawełna, len, ale i włókno poliestrowe. Ważne by materiał wyposażony był dodatkowo w filtr przeciwsłoneczny, najlepiej UV 50+. Takie czapeczki na wiosnę mogą skutecznie chronić dziecko przed nadmiernym nasłonecznieniem, poceniem się i przegrzaniem. Przy wyborze rozmiaru można zasugerować się tabelą rozmiarów dla danego wieku, jeśli ma to być prezent dla dziecka, któremu nie możemy zmierzyć obwodu głowy. Jeśli natomiast jest taka możliwość warto zmierzyć obwód i dopasować rozmiar czapki. Czapki z daszkiem mają pewien zakres regulacji, co także powinno być pomocne.