środa, maj 29, 2024
sobota, 30 kwiecień 2022 15:07

Jak wybrać matę grzewczą do ogrzewania domu?

Maty grzewcze Maty grzewcze pixabay

Coraz więcej osób traktuje elektryczne maty grzewcze jako alternatywę dla ogrzewania podłogowego, w którym wykorzystuje się rury wypełnione wodą. Takie rozwiązanie jest tańsze w montażu, a układanie maty jest tak łatwe, że może sobie z tym poradzić nawet niedoświadczona osoba. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas wyboru maty grzewczej!

W jakich pomieszczeniach możesz zamontować matę grzewczą?

Zanim zdecydujesz się na ogrzewanie elektryczne za pomocą mat grzewczych, warto wiedzieć, w jakich warunkach się ono sprawdzi. Mata grzewcza nadaje się do montażu pod płytkami: ceramicznymi, gresowymi i kamiennymi. Z tego powodu jest idealnym rozwiązaniem do łazienki, korytarza czy kuchni. Nie można natomiast montować jej pod panelami.

Mata grzewcza składa się z przewodów osadzonych na siatce z włókna szklanego. Siatkę przykleja się do posadzki, a na niej układa się płytki. Nie ma w tym nic skomplikowanego, warto jednak pamiętać, że takiego montażu nie możesz przeprowadzić w dowolnym momencie. Na ogrzewanie za pomocą mat grzewczych najlepiej zdecydować się, gdy wykańczasz nowy dom lub planujesz remont kuchni, łazienki lub korytarza.

Na jakie parametry maty grzewczej zwrócić uwagę?

Maty grzewcze mogą być wykorzystywane jako główne lub dodatkowe źródło ogrzewania. W tym drugim przypadku traktuje się je jako uzupełnienie dla pieca lub kotła. Wiele osób decyduje się na montaż mat przede wszystkim po to, by zapewnić sobie ciepłą, przyjemną w dotyku podłogę, np. w łazience po kąpieli.

To, czy mata grzewcza będzie głównym, czy uzupełniającym źródłem ciepła, będzie miało kluczowe znaczenie podczas wyboru wielkości i mocy maty. Jeśli nie zamierzasz wykorzystywać innych rozwiązań, mata grzewcza powinna pokrywać około 80% podłogi. 

Wystarczająca moc maty grzewczej, gdy ma ona stanowić główne źródło ciepła, wynosi 150 W/m2. Nad płytkami ogrzewanymi matą nie należy rozkładać chodniczków, dywanów ani ustawiać przylegających do podłogi mebli. 

Jakie parametry świadczą o wysokiej jakości maty grzewczej? Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na konstrukcję przewodów grzewczych. Powinny być one pokryte teflonem, który zapewnia doskonałą ochronę przed przegrzewaniem, i mieć budowę wielosplotową. Potwierdzeniem jakości są także odpowiednie certyfikaty, np. CE czy bezpieczeństwa B26.

Więcej na temat mat grzewczych dowiesz się na stronie producenta – Heat Decor. Sprawdź już teraz!