środa, maj 29, 2024
sobota, 30 kwiecień 2022 15:16

Czy świece sojowe mogą pięknie pachnieć?

Świece sojowe Świece sojowe pixabay

W świecie światła, przyjemnego klimatu i budowania atmosfery ostatnio sporo się dzieje. Dominujące od wielu lat na polskim rynku świece parafinowe mają poważnego konkurenta w postaci świec sojowych.

Dlaczego warto zrezygnować z parafiny?

Świece parafinowe kuszą przede wszystkim ceną. Jest to obecnie najtańsze dostępne na rynku rozwiązanie (choć nie brakuje także drogich świec parafinowych). Świece tego typu występują w nieskończonej wręcz ilości wersji, zapachów, kształtów. Pełnią ciekawą funkcję dekoracyjną i budują klimat w pomieszczeniu, ale… Niestety coraz więcej wiemy o potencjalnej szkodliwości świec parafinowych. Niepokojące są właściwości substancji zawartych w parafinie, które mogą przyczyniać się do bólu głowy podczas jej palenia w domu, zaostrzenia stanów alergicznych, gorszego samopoczucia. Istnieje również podejrzenie, że opary podczas spalania parafiny mogą sprzyjać rozwojowi chorób nowotworowych. Do tych wszystkich wątpliwości stricte medycznych dochodzi jeszcze kwestia bezpieczeństwa. Gorący wosk grozi poparzeniem, ciężko się go również usuwa z mebli lub tkanin. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób szuka alternatywy.  

Świece sojowe – bezpieczeństwo i ekologia

Świece sojowe w porównaniu z parafinowymi są znacznie bardziej bezpieczne. Przede wszystkim wosk produkowany jest z ziaren soi, które pochodzą z ekologicznych upraw. Ich podstawę stanowi naturalny, ekologicznych produkt. To sprawia, że świece sojowe i ich produkcja jest bardziej przyjazna dla środowiska. Świece te nie zawierają ponadto różnego rodzaju szkodliwych pestycydów, chemicznych dodatków, które niestety można znaleźć w świecach parafinowych. Palą się dłużej, są bardziej wydajne. Nie kopcą i nie wydzielają duszącego zapachu. Ponadto, wosk sojowy łatwo usunąć z mebli.  

Co z zapachem?

Wiele osób jest przekonanych, że skoro produkty sojowe są ekologiczne i naturalne, to szansa na obłędny zapach jest mała. Nic bardziej mylnego! Świece sojowe mają wyjątkowo ciekawe zapachy z dwóch powodów. Przede wszystkim podczas ich spalania nie wydziela się duszący zapach charakterystyczny dla świec sojowych, więc czujesz tylko piękny aromat. Za ten zaś odpowiadają olejki eteryczne, które dodaje się do świec. Zamiast sztucznych, chemicznych zapachów, masz wyjątkowy aromat olejków eterycznych, co sprawia, że świecę sojową możesz także wykorzystać do aromaterapii. Możesz wybierać spośród zapachów pobudzających, uspokajających, wyciszających.