wtorek, październik 15, 2024
środa, 23 luty 2022 19:57

Części do dojarek wspierają nowoczesną produkcję mleka

części do dojarek części do dojarek piabay

Czy myślisz, że zrobotyzowana farma mleczna to pomysł prosto z powieści science fiction? Wyobrażasz sobie, że rolnicy nadal siadają na stołeczkach i zabierają się do dojenia mówiąc uspokajająco do krowy i drapiąc ją za uchem?

W takim razie czas zweryfikować swoja wiedzę i przyjąć do wiadomości, że technologia zawitała nie tylko na stacje kosmiczne, ale również do obory. Robotyka weszła do mleczarni już wiele lat temu i była to zmiana na dobre.

Technologia i żywność wcale nie mają do siebie tak daleko. Już w starożytności ludzie wykonywali narzędzia ręczne, a z czasem rozwój technologiczny stał się po prostu niezbędny, aby wyżywić rozrastającą się ludzkość. Na większości współczesnych farm są w części lub w pełni zautomatyzowane systemy do dojenia.

Podstawowa konstrukcja dojarki

Zadaniem zautomatyzowanej dojarki jest odsysanie mleka krowy. Dojarki są zaprojektowane w taki sposób, aby wytwarzać stałe podciśnienie na końcu specjalnej nakładki, aby móc odessać mleko, a następnie przetransportować je do przeznaczonego do tego pojemnika.

System do dojenia składa się z systemu rur łączącego różne naczynia i inne elementy, które razem zapewniają przepływ powietrza i mleka. Przemieszczenie powietrza i mleka przez konstrukcję jest możliwe dzięki temu, że w jej części panuje próżnia. Ciśnienie wtłacza powietrze, a ciśnienie mleka w sutku wtłacza mleko do systemu - połączenie tych sił powoduje przepływ. Aby praca była ciągła, konieczne jest usuwanie powietrza i mleka z systemu w odpowiednich ilościach.

Części do dojarek - małe, ale jakże ważne

Chociaż dojarki rozwinęły się w całe systemy, które cechuje różnorodność, wszystkie mają te same podstawowe komponenty. Poszczególne części do dojarek służące bezpośrednio do kontaktu ze skórą krowy są wykonane z silikonu. Zapewnia to szczelność, lekkość konstrukcji oraz higienę. Firma Genes produkująca silikonowe części do dojarek oferuje od stycznia niższe ceny, zatem nadarza się idealna okazja do wymiany poszczególnych komponentów.

Skomplikowany proces dojenia

W dojarce ważne jest, aby funkcje przepływu zarówno powietrza, jak i mleka podczas doju działały sprawnie. Cały proces pozyskania mleka z wymion i wlewania go do pojemników składujących jest procesem wykorzystującym ciśnienie, powietrze i próżnię. Mleko wlewane jest do kubków udojowych i przechodzi przez krótkie rurki. Wpuszczane powietrze powoduje, że mleko wraz z nim przemieszcza się wzdłuż długiej rurki do pojemnika. Powietrze wtedy oddziela się, przechodzi przez specjalną rurę próżniową do rurociągu próżniowego. Zamocowany na pokrywie wiadra pulsator wpuszcza powietrze, które przechodzi wzdłuż specjalnej rurki impulsowej do komór kubków udojowych. Regulator podciśnienia zamontowany na rurociągu podciśnieniowym w pobliżu punktów udojowych ma za zadanie wpuszczać powietrze.

Aby cały proces dojenia przebiegał sprawnie i bez zakłóceń, należy dbać o szczelność i jakość poszczególnych części do dojarek. Wykonanie komponentów ze specjalnie przygotowanego silikonu gwarantuje właściwą pracę dojarek.