sobota, kwiecień 20, 2024
poniedziałek, 28 luty 2022 15:45

Nieudany tatuaż. Czy jesteś na niego skazana?

Harmony XL Pro Harmony XL Pro pixabay

Usuwanie tatuażu to temat, wokół którego narosło wiele mitów. Najbardziej znany jest ten, że tatuaż jest z nami na całe życie, a metody usunięcia i tak nie są skuteczne. Kolejny mówi, że jeśli chcemy pozbyć się niechcianej “dziary”, musimy ją przerobić na inną. Jaka jest prawda?

Metody usuwania tatuaży

Dzięki nowoczesnym technologiom laserowym usuwanie tatuażu nie stanowi już problemu. Bez względu na to, czy jest to tatuaż czarny czy kolorowy, możesz pozbyć się go skutecznie, a przy tym bezpiecznie. Narzędzia wykorzystywane do tego zabiegu “poruszają” barwnik znajdujący się w skórze nie uszkadzając pobliskich tkanek i nie powodując blizn. Usunięcie kolorowych tatuaży umożliwia m.in. ultranowoczesny laser PicoSure® Cynosure, który do rozbicia barwnika wykorzystuje technologię picosekundową. Tańszą alternatywą jest RevLite®, czyli technologia lasera Q-switch Nd:Yag, do usuwania jednobarwnych “dziar”. Jeśli nie chcesz całkowicie pozbywać się tatuażu, a jedynie go rozjaśnić, usunąć częściowo, poprawić lub nieco zmodyfikować, z pomocą przyjdzie platforma Harmony XL Pro ze specjalną głowicą Clear Lift.

Chcę usunąć tatuaż - co dalej?

Jeśli chcesz pozbyć się tatuażu, koniecznie udaj się na konsultację ze specjalistą, który pozwoli dobrać odpowiednie narzędzie, oszacuje koszt zabiegu i ilość koniecznych serii. Przeprowadzona zostanie krótka ankieta na temat stanu zdrowia, która wykluczy ewentualne przeciwwskazania. Taka wizyta powinna odbyć się minimum miesiąc przed przystąpieniem do zabiegu, aby pacjent mógł się do niego odpowiednio przygotować. Zalecenie przed zabiegiem obejmują najczęściej jedynie ochranianie obszaru ciała, na którym znajduje się tatuaż przed nadmiernym wysuszeniem, podrażnieniami naskórka czy opalaniem. Krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym powinien towarzyszyć przez cały proces usuwania tatuażu, również pomiędzy seriami.

Jak przebiega zabieg usuwania tatuażu?

Dla pełnego komfortu pacjenta, podczas zabiegu możliwe jest zastosowanie środków znieczulających, tj.: lodowate powietrze czy maść. Gdy zacznie ono działać, czyli około 30 minut później, zabezpiecza się oczy pacjenta i specjalisty przed działaniem lasera. Kolejnym krokiem jest sam zabieg, który może być odczuwalny jako parzenie, ukłucia, szczypania, jednak jest to chwilowe i towarzyszące impulsowi lasera. Dzięki miejscowemu znieczuleniu, nie sprawia ono bólu.

Warto pamiętać, że przez kilka dni po zabiegu obszar ciała poddany działaniu lasera może pozostać podrażniony i skłonna do infekcji. Dlatego po zabiegu zaleca się septyczną (higieniczną) ochronę obszaru zabiegowego. Należy ją intensywnie nawilżać, stosować tłuste kremy i bezwzględnie chronić przed działaniem promieniowania słonecznego, opalaniem na solarium, sauną czy podrażnieniami.

Jeszcze kilka lat temu “dziary” kojarzyły się z pamiątką na całe życie. Właśnie dlatego wiele osób bało się go wykonać. Teraz usunięcie tatuażu nie stanowi najmniejszego problemu. Co więcej, jest ono skuteczne, precyzyjne i bezpieczne!