W ostatnim czasie na popularności zyskują diety roślinne, głównie wegetarianizm i weganizm, ale i wariacje na ich temat. Jakie wyróżnia się rodzaje diet roślinnych i co warto wiedzieć na ich temat, zanim podejmie się decyzję o przejściu na taką dietę?
Jakie są rodzaje diet roślinnych? Na którą warto się zdecydować?
Kiedy mówi się o dietach roślinnych, najczęściej na myśl przychodzą dwa rodzaje – wegetarianizm oraz weganizm. W pierwszej diecie dozwolone oprócz roślin są także takie produkty jak nabiał, miód czy jaja. W diecie wegańskiej również te produkty są wykluczone. Warto jednak pamiętać o tym, że to nie jedyne rodzaje diet roślinnych. Wymienia się tutaj także:
- semiwegetarianizm, czyli dietę opartą na produktach roślinnych, jednak z możliwością spożywania od czasu do czasu delikatnego mięsa i nabiału czy ryb;
- laktoowowegetarianizm, gdzie spożywane są produkty roślinne oraz nabiał i jaja;
- witarianizm, czyli dieta oparta na warzywach i owocach, które nie są poddawane obróbce termicznej ewentualnie są gotowane w bardzo niskich temperaturach;
- pescowegetarianizm, czyli dieta roślinna z dodatkiem ryb.
Jak więc widać, możliwości jest wiele i każda z nich ma swoje zalety. Można wybrać też taki rodzaj diety roślinnej, który będzie najlepiej wpisywał się w potrzeby organizmu oraz preferencje smakowe danej osoby bez konieczności całkowitego wyrzekania się ulubionych potraw.
Co warto wiedzieć, zanim przejdzie się na dietę roślinną?
Zanim jednak zapadnie decyzja o całkowitym przejściu na dietę roślinną, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Dobrze jest przechodzić na wegetarianizm czy weganizm stopniowo, nie rezygnować od razu całkowicie z mięsa, aby organizm mógł się przyzwyczaić do zmian. Kolejną kwestią jest to, czy organizm będzie wstanie znieść taką zmianę. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem i dietetykiem, ten ostatni może pomóc także w skomponowaniu odpowiedniej diety. Musi ona być zróżnicowana, by dostarczać wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Trzeba tutaj pamiętać o tym, że mogą pojawić się niedobory niektórych witamin, które po badaniach to wykazujących trzeba suplementować. Więcej na temat suplementacji w dietach roślinnych, ale nie tylko można przeczytać m.in. na stronie: Naturopatia. Znajdziesz tam również ciekawe wpisy dotyczące zdrowego trybu życia.