sobota, kwiecień 20, 2024
piątek, 20 styczeń 2023 15:08

Usuwanie pieprzyków - dlaczego nie warto bać się tego zabiegu?

usuwanie pieprzyków usuwanie pieprzyków pxiabay

Zimne miesiące w roku wzmagają u nas chęć przebywania w krajach gdzie możemy cieszyć się pełnym słońcem. Czy może być coś piękniejszego niż spacer po plaży w blasku zachodzącego słońca?

 

Jednak warto się zastanowić, czy Twoja ochrona przed promieniami UV jest wystarczająco dobra. Czy chronisz swoje znamiona i pieprzyki przed szkodliwym działaniem słońca? W tym artykule przybliżymy Ci w jaki sposób przebiega usuwanie pieprzyków. Zapraszamy do lektury!

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Wiadomo nie od dziś, że promienie UV źle działają na naszą skórę, a w szczególności wtedy, kiedy nasze ciało pokryte jest wieloma pieprzykami i znamionami. Dlatego przed wyborem słonecznej plaży na wakacje, należy udać się do specjalisty, który oceni czy należy usunąć  pieprzyk.

Zapewne zastanawiasz się jak przebiega usuwanie pieprzyka. Oczywiście pierwszym krokiem jest wizyta u dermatologa, który oceni zmianę. Gdy jej wielkość i kolor jest alarmujący należy podjąć kolejne kroki, w znalezieniu odpowiedniego chirurga, który usunie pieprzyk.

 Alarmującymi objawami, które możesz zaobserwować jest zaczerwienienie przy pieprzyku, swędzenie, rozlewające się krawędzie pieprzyka, krwawienie. Gdy zauważysz takie objawy, należy natychmiast skontaktować się ze specjalistom.

Usuwanie pieprzyka - czym się charakteryzuje i jak przebiega?

Usuwanie pieprzyków odbywa się u chirurga onkologicznego. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Chirurg przygotowuje miejsce dokładnie dezynfekując, a następnie usuwa zmianę z marginesem zdrowych tkanek. Następnie zszywa miejsce zabiegu zakładając szwy nierozpuszczalne, lub rozpuszczalne w zależności miejsca na ciele, w którym wykonywany jest zabieg.

Po usunięciu pieprzyka należy pamiętać o tym, by unikać promieni słonecznych  prac fizycznych w wyniku, których mogłoby dojść do krwawienia lub zakażenia operowanego miejsca. Tkanki po zabiegu zostają przekazane do badania histopatologicznego. Miejsce rany jest zabezpieczone opatrunkiem uciskowym, który należy zmienić po 24 godzinach od zabiegu.

Podsumowanie

Duży procent ludzi nie zawraca uwagi na kondycję i stan swojej skóry. Niestety nawet drobne zmiany i pieprzyki są w stanie przeobrazić się w coś niebezpiecznego dla nas. Szczególnie wtedy, kiedy narażamy skórę na wielogodzinne przebywanie na pełnym słońcu. Nie używany kremów z filtrem i  unikamy odpowiedniej pielęgnacji. Badanie znamion musi stać się dla nas rutyną, a nie przykrym obowiązkiem, który jest przeciągany w czasie. Najczęściej to właśnie przez upór i niechęć do badań narażamy się na poważne choroby, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeżeli potrzebujesz zatem pomocy doświadczonego specjalisty, to Norbert Szram jest najlepszym ekspertem w tej dziedzinie.