sobota, kwiecień 20, 2024
wtorek, 25 kwiecień 2023 11:09

Botoks - pytania, na które chcesz znać odpowiedzi !

zabiegi botoskem zabiegi botoskem Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Botox - skąd ten wielki szum? Rozróżnijmy najpierw samo nazewnictwo. BOTOKS pisany przez „ks” na końcu, jest potoczną nazwą toksyny botulinowej. A Botox z „x” na końcu, jest nazwą handlową konkretnego leku / preparatu. Natomiast toksyna botulinowa (neurotoksyna białkowa), to naturalna substancja, która w miejscu podania blokuje mięśniom możliwości skurczu, przez co skóra przestaje się marszczyć.

Czy twarz wygląda sztucznie po botoksie?  Nie.

Botoks należy podawać w niewielkich ilościach i tylko do odpowiednich mięśni. Punktowe unieruchomienie mimiki twarzy, np. lwiej zmarszczki lub czoła, pozwala wygładzić zmarszczki w tych miejscach oraz odpręża od mimowolnych skurczy. Dobrze wykonany zabieg botoksu sprawia, że twarz staje się rozluźniona, wypoczęta oraz wygląda na młodszą.

Natomiast należy wystrzegać się zbyt częstego stosowania zabiegu (przerwa musi wynosić przynajmniej 3 miesiące), wykonywania botoksu przez nieodpowiednie osoby oraz przyjmowania zbyt dużych dawek botoksu. Tylko popełniając te duże błędy, twarz może nabrać efektu „sztywnej maski”.

Czy Botoks jest lekiem? Tak. Czy tylko lekarz może wykonywać zabiegi botoksem?  Tak.

Botoks jest lekiem dostępnym na receptę i może być podawany wyłącznie przez lekarza posiadającego odpowiednie kwalifikacje oraz wiedzę fachową odnośnie prowadzenia terapii toksyną botulinową.

W przepisach prawnych, występują zapisy nakładające kary dla osób nieuprawnionych, które wykonują odpłatne zabiegi z użyciem botoksu.

Czy Botoks stosuje się tylko w medycynie estetycznej? Nie.

Właściwości rozluźniania mięśni toksyny botulinowej są znane i stosowane w medycynie od ok połowy XX wieku. Botoks stosowany jest w dolegliwościach takich jak: pęcherz neurogenny, nadreaktywność wypieracza pęcherza moczowego, migreny, szczękościsk czyli bruksizm - nadmierne zgrzytanie zębami, w mózgowym porażeniu dziecięcym do relaksowania mięśni. Toksynę botulinową wykorzystuje się także do leczenia nadpotliwości pach, stóp, dłoni.

W medycynie estetycznej botoks zaczął być stosowany w latach 90-tych XX wieku.

Czy Botoks jest wypełniaczem? Nie.

Botoks ani przez swoje działanie, ani strukturę nie przypomina wypełniacza na bazie kwasu hialuronowego. Wypełniacz, taki jak kwas hialuronowy, wypełnia ubytki w tkankach, czyli w zmarszczkach i zagłębieniach. 

Natomiast Botoks - toksyna botulinowa, blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, co skutkuje rozluźnieniem mięśni mimicznych, które po zabiegu przestają się kurczyć i tworzyć zmarszczki w danym miejscu. Plusem zabiegu, są możliwości nauczenia się mniejszej aktywności newralgicznych mięśni mimicznych. 

Czy Botoks działa na wszystkie rodzaje zmarszczek? Nie.

Toksyna botulinowa z uwagi na swój charakter działania daje najlepsze efekty przy redukcji zmarszczek mimicznych na twarzy lub zmarszczek, które wynikają ze skurczów mięśni.

Dla zmarszczek statycznych botoks nie da satysfakcjonujących efektów. Nie poprawi także jędrności skóry, ani nie uzupełni objętości głębokich zmarszczek czy ubytków w obrębie tkanki podskórnej.

Dla takich zagadnień, warto połączyć terapię toksyną botulinową z wypełnieniem tkanek miękkich lub z innymi terapiami wspomagającymi. 

Poradą wartą rozważenia jest przyjrzenie się swoim zmarszczkom mimicznym. Jeżeli np. często marszczymy czoło, warto rozpocząć terapię toksyną botulinową wcześniej, ponieważ wyraźnie ograniczymy nadaktywność danych mięśni mimicznych, możemy nauczyć się ograniczać ich aktywność oraz zapobiegniemy przekształceniu się tych zmarszczek w głębokie i trudne do zniwelowania bruzdy.

Czy Botoks jest bezpieczny? Tak.

W rękach lekarza specjalisty stosującego legalne preparaty, zabiegi z użyciem toksyny botulinowej są absolutnie bezpieczne. Dawki stosowane w medycynie estetycznej są małe i aplikowane domięśniowo w odpowiednich miejscach. 

Aby nie narażać się na niebezpieczeństwa czy niepotrzebne ryzyko, bezwzględnie należy unikać niesprawdzonych i nieuprawnionych osób wykonujących zabiegi z botoksem.

Czy efekty botoksu widać od razu? Nie.

Zauważalne efekty w postaci wygładzenia zmarszczek zobaczymy średnio po 2-3 dniach. Finalne efekt widoczne są po ok.10-14 dniach i zależą od indywidualnych cech każdej osoby.

Utrzymywanie efektów botoksu trwa od 4 do 6 miesięcy lub dłużej, zależnie od zastosowanego preparatu, wielkości mięśni mimicznych i intensywności ich działania.

Czy zabieg botoksu boli? Nie.

Mimo że podawanie preparatu igłą może wzbudzać obawy, to jednak w rzeczywistości zastosowanie ultra cienkiej igiełki minimalizuje odczucie do całkowicie akceptowalnego poziomu. W czasie zabiegu zwykle wykonuje się kilka drobnych nakłuć, które są odczuwalne, jednak raczej odczucie przypomina drobne zaswędzenie lub mikro uszczypnięcie na poziomie zupełnie akceptowalnym

Dla osób bardzo wrażliwych jest możliwość zastosowania miejscowo kremu znieczulającego.

Czy Botoks może uzależniać? 

Sama substancja absolutnie nie. Natomiast można bardzo polubić swój ładny i wypoczęty wygląd twarzy.

Profesjonalne zabiegi botoksem: Lunamed - medycyna estetyczna