Spis treści:
- Sztuczny śnieg na planach filmowych a zdrowie aktorów
- Kosmetyki a obecność azbestu
- Zagrożenia zdrowotne związane z azbestem
- Konieczność zmian w przemyśle kosmetycznym
Sztuczny śnieg na planach filmowych a zdrowie aktorów
W latach 30. i 40. XX wieku azbest stosowano jako materiał do produkcji sztucznego śniegu. Brak wiedzy o jego toksyczności spowodował, że minerał ten zagrażał zdrowiu aktorów i ekipy filmowej.
Azbest składa się z drobnych włókien, które łatwo unoszą się w powietrzu. Długotrwałe wdychanie tych włókien może prowadzić do poważnych chorób, takich jak międzybłoniak opłucnej. Objawy choroby pojawiają się dopiero po kilkudziesięciu latach, co utrudnia diagnozę i zapobieganie.
Kosmetyki a obecność azbestu
W 2024 roku BBC przeprowadziło badania, które ujawniły obecność azbestu w kosmetykach. Z dwóch testowanych próbek kosmetyków zawierających talk wykryto śladowe ilości azbestu.
- Talk i azbest występują często w tych samych złożach mineralnych.
- Niewystarczające techniki detekcji, takie jak dyfrakcja rentgenowska, nie zawsze pozwalają na wykrycie włókien azbestu w talku.
- Talk jest powszechnie stosowany w pudrach, cieniach do powiek i innych kosmetykach sypkich.
Zanieczyszczony talk w kosmetykach może być powodem długotrwałego narażenia na kontakt z azbestem.
Zagrożenia zdrowotne związane z azbestem
Największe zagrożenie związane z azbestem występuje w momencie uszkodzenia włókien. Pył azbestowy dostaje się do układu oddechowego, gdzie powoduje mikrouszkodzenia. Po latach prowadzi to do chorób takich jak międzybłoniak.
Do objawów międzybłoniaka należą:
- Ból klatki piersiowej
- Duszności
- Kaszel
- Niezamierzona utrata masy ciała
Konieczność zmian w przemyśle kosmetycznym
Mimo wprowadzenia regulacji prawnych azbest wciąż może trafiać do kosmetyków. Rocznie wydobywa się ponad 7 milionów ton talku, co zwiększa ryzyko kontaminacji azbestem.
Naukowcy i organizacje konsumenckie apelują o stosowanie bardziej precyzyjnych metod badawczych. Obecnie stosowane techniki, takie jak dyfrakcja rentgenowska, mają ograniczoną skuteczność w wykrywaniu śladowych ilości azbestu.
Wprowadzenie bardziej rygorystycznych przepisów oraz regularne kontrole mogą znacząco zmniejszyć ryzyko dla konsumentów.
Zachowanie czujności i dokładne badania źródeł talku są kluczowe, aby wyeliminować zagrożenie azbestem w produktach codziennego użytku.
źródło: Poradnik Zdrowie