czwartek, 28 maj 2020 14:26

Jak podróżować z psem i kotem?

Podróż z kotem Podróż z kotem

Lato to szczególny czas dla zwierząt. Wakacje, urlopy, wyjazdy sprawiają, że skupiamy się bardziej na sobie, niż na naszych pupilach. Planując podróż, warto zastanowić się, co podczas urlopu zrobimy z naszym pupilem. Mamy dwie opcje. Zwierzaka możemy zostawić pod opieką znajomych, rodziny lub w hotelu dla psów. Jest także inne rozwiązanie - możemy go ze sobą zabrać. Jak przygotować się do wyjazdu z pupilem? 

 

Jak podróżować z psem? 

Podróżowanie ze zwierzakiem nie musi być trudne ani uciążliwe. Zasady obowiązujące w krajach Unii Europejskiej są dość jednolite, jednak jadąc do konkretnego kraju, warto zapoznać się z panującymi tam obostrzeniami, co do przewozu zwierząt. Pupil musi być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie - co najmniej miesiąc i nie dłużej niż rok przed wyjazdem. Zwierzę musi być oznakowane czipem lub tatuażem oraz posiadać paszport. 

Wszystko jest możliwe do załatwienia u weterynarza podczas jednej wizyty. Wyrobienie paszportu wiąże się ze stosem papierologii, ale jest to istotny dokument, który pozwala zwierzętom na wyjazd poza granice kraju. Znajdują się tam informacje o czipie, szczepieniach oraz chorobach. Znajdziemy tam także dane kontaktowe wystawiającego dokument weterynarza oraz opiekuna. 

Podróżowanie z czworonogiem staje się coraz bardziej popularne. Na loty samolotem decydują się nieliczni. Dlaczego? Jest co najmniej kilka powodów. Usługa przewozu zwierząt nie jest dostępna we wszystkich liniach lotniczych. Zasad transportu są często dość skomplikowane, a same koszty - dość duże. Dla zwierzaka podróż samolotem to także dość duży stres i dyskomfort, niezależnie od tego, czy podróżuje on w transporterze pod siedzeniem właściciela, czy znajduje się w luku bagażowym z dala od swojego opiekuna. 

Podróże ze zwierzętami - zadbaj o komfort i bezpieczeństwo pupila

Podróż z czworonogiem to jednak spore wyzwanie. Wymagane jest odpowiednie przygotowanie zwierzaka pod kątem formalnym i zdrowotnym. Właściciele zwierzaków decydują się na wspólny lot samolotem zazwyczaj z konieczności niż z wygody. Podróż samochodem lub pociągiem wydaje się jednak bardziej komfortowa niż lot, dlatego są to częściej wybierane środki transportu. 

Najczęściej jednak właściciele zwierzaków decydują się na pozostawienie pupila pod opieką bliskich. Nie narażają wówczas zwierzęcia na niepotrzebny stres, bowiem pupil na pokładzie samolotu nie ma statusu pasażera, ale bagażu. 

Lot może być komfortowy dla ludzi, jednak dla zwierząt jest on często źródłem stresu i nieprzyjemnych dolegliwości. Czworonogi nie są przystosowane do podniebnych podróży. Może to być dla nich niekomfortowe, zwłaszcza wtedy, gdy muszą przebywać pod pokładem, z dala od swojego właściciela.  

Podróże z kotem i podróże z psem mogą być przyjemne, jednak warto w tym celu zadbać o kilka istotnych kwestii. Dry bed klatki dla psów przydadzą się zarówno w czasie podróży, jak również podczas przebywania w hotelu. Najważniejsze jest to, aby zadbać o komfort i wygodę nie tylko swoją, ale także pupila.

Media