Polecane artykuły

 • 1

piątek, 21 czerwiec 2019 16:32

Własna działka w mieście, dlaczego warto?

Ogródek Ogródek

Posiadanie własnej działki w mieście to bardzo opłacalna inwestycja. Najczęściej są to działki budowlane, których wartość stale rośnie, w zależności od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz koniunktury na rynku inwestycyjnym. O takie działki, nawet w centrum miast, nie jest trudno. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na rynku działek rekreacyjnych.

Rekreacja w przestrzeni miejskiej

Trzeba przyznać, że samorządy gminne coraz większą wagę przywiązują do zielonej strefy w mieście. Powstają nowe parki, a stare są rewitalizowane. Dzięki temu pojawiają się nie tylko piękne rabaty kwiatowe, łąki kwietne, ale także przestrzeń do aktywnego wypoczynku. Boiska sportowe, ścieżki rowerowe, skateparki dla deskorolkarzy, siłownie na świeżym powietrzu to tylko niektóre propozycje. Chętnie wykorzystywane są przez mieszkańców, zwłaszcza tych młodszych.

Niestety problemem nierozwiązanym pozostaje sprawa wypoczynku mieszkańców, którzy chcą sami reżyserować spędzanie wolnego czasu. Mogą to zrobić tylko na własnej działce.

 

Działka w mieście czy poza miastem?

Dla wielu osób pytanie może wydać się retorycznym. Przecież działka poza miastem jest dobrą inwestycją, w przyszłości można wybudować dom i oczywiście można na niej spędzać wolny czas. Wystarczy wystawić altankę ogrodową i można zagospodarować teren zgodnie z własnymi upodobaniami.

To rozwiązanie ma jeden zdecydowany minus, a mianowicie koszty. Działki na obrzeżach miast i w odległości do 30 km są bardzo drogie. Najczęściej trzeba je zagospodarowywać od zera. Altanka ogrodowa, posadzenie drzew, krzewów, kwiatów to dodatkowe koszty, do tego trzeba doliczyć koszty dojazdów.

Działka w mieście jest znacznie tańsza. Najczęściej jest już zagospodarowana, może być na niej również altanka ogrodowa (niestety często do wymiany), niskie są również koszty dojazdu.

Zdecydowanym minusem tego rozwiązania jest forma własności. Najczęściej takie działki są własnością Rodzinnych Ogrodów Działkowych (dawniej PZD). Nabywając działkę rekreacyjną za kilka tysięcy złotych faktycznie nabywamy jedynie prawo do jej użytkowania. Dla osób, które chcą faktycznie odpoczywać w mieście nie ma to większego znaczenia. Na pewno nie mogą traktować tego jako inwestycji.

Funkcjonalne zagospodarowanie działki

W zależności od potrzeb i upodobań działkę możemy przeznaczyć tylko na wypoczynek lub też jej część przeznaczyć na ekologiczne uprawy. Bez względu na przeznaczenie, powinna znaleźć się na niej altanka ogrodowa. Wiele gotowych projektów można znaleźć w internecie.

Warto wybrać ten projekt, który łączy dwie funkcje:

• towarzyską,
• roboczą.

W części rekreacyjnej znajdzie się miejsce na stół i krzesła lub dużą ławę, kominek i półki na naczynia. Część robocza altanki ogrodowej powinna być wyraźnie wydzielona, najlepiej by posiadała odrębne wejście. To miejsce, gdzie można przechowywać narzędzia, środki ochrony roślin, ubrania robocze.

Bardzo praktyczne i atrakcyjne są altanki ogrodowe z tarasami, ale wymagają większej przestrzeni na zamontowanie. Altanka ogrodowa nie musi być wykonana z litych desek, super wyglądają altanki ażurowe.

Czytany 128 razy

Artykuły powiązane

 • Dodatki do bielizny – jakie warto wybrać? Dodatki do bielizny – jakie warto wybrać?

  Idealnie dopasowana bielizna pozwala czuć się pewnie i wygodnie. Coraz chętniej kupowana jest ona w sklepach internetowych, które często mają o wiele szerszy asortyment niż sklepy stacjonarne i nawet osoby, które mają nietypowe wymiary, znajdą tutaj odpowiednią dla siebie bieliznę. Warto też zastanowić się nad zakupem różnego rodzaju dodatków i akcesoriów do bielizny, które zwiększą wygodę jej noszenia.

 • Buty streetwear w sezonie jesienno-zimowym Buty streetwear w sezonie jesienno-zimowym

  Wraz z nadejściem sezonu jesień / zima 2019 przychodzą niższe temperatury, dłuższe noce i nieunikniony zalew przypraw dyniowych. Jest to również preludium do śniegu, błota i śliskiego lodu, a nagłe ulewy pozostawiają po sobie przeszkody kałuż i błota.

 • Modne płaszcze i kurtki na jesień Modne płaszcze i kurtki na jesień

  Znalezienie odpowiedniego modelu płaszcza lub kurtki na jesień to ogromne wyzwanie, przed którym stoi wiele konsumentek każdego dnia.

 • Zegarki Casio retro męskie – powrót do przeszłości Zegarki Casio retro męskie – powrót do przeszłości

  Czasomierze tej japońskiej firmy od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Zegarki Casio retro męskie są cenione przede wszystkim za rewelacyjny stosunek jakości do ceny. Są to modele bardzo tanie, a dzięki temu dostępne nawet dla osób, które nie chcą zbyt dużo wydawać na tego typu dodatki.

 • Jak prawidłowo dobrać skarpetki do obuwia męskiego? Jak prawidłowo dobrać skarpetki do obuwia męskiego?

  Podobno prawdziwego dżentelmena można poznać po dobrze dobranych skarpetkach. Elegancki mężczyzna powinien wiedzieć, jakie skarpetki będą pasowały do wizytowych trzewików, a jakie sprawdzą się w połączeniu z butami sportowymi oraz casualowymi. W końcu trudno mówić o udanej stylizacji, jeśli któryś z elementów nie pasuje do reszty. Poznaj kilka podstawowych zasad dotyczących doboru skarpet do męskiego obuwia.