Polecane artykuły

 • 1

piątek, 21 czerwiec 2019 14:32

Własna działka w mieście, dlaczego warto?

Ogródek Ogródek

Posiadanie własnej działki w mieście to bardzo opłacalna inwestycja. Najczęściej są to działki budowlane, których wartość stale rośnie, w zależności od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz koniunktury na rynku inwestycyjnym. O takie działki, nawet w centrum miast, nie jest trudno. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na rynku działek rekreacyjnych.

Rekreacja w przestrzeni miejskiej

Trzeba przyznać, że samorządy gminne coraz większą wagę przywiązują do zielonej strefy w mieście. Powstają nowe parki, a stare są rewitalizowane. Dzięki temu pojawiają się nie tylko piękne rabaty kwiatowe, łąki kwietne, ale także przestrzeń do aktywnego wypoczynku. Boiska sportowe, ścieżki rowerowe, skateparki dla deskorolkarzy, siłownie na świeżym powietrzu to tylko niektóre propozycje. Chętnie wykorzystywane są przez mieszkańców, zwłaszcza tych młodszych.

Niestety problemem nierozwiązanym pozostaje sprawa wypoczynku mieszkańców, którzy chcą sami reżyserować spędzanie wolnego czasu. Mogą to zrobić tylko na własnej działce.

 

Działka w mieście czy poza miastem?

Dla wielu osób pytanie może wydać się retorycznym. Przecież działka poza miastem jest dobrą inwestycją, w przyszłości można wybudować dom i oczywiście można na niej spędzać wolny czas. Wystarczy wystawić altankę ogrodową i można zagospodarować teren zgodnie z własnymi upodobaniami.

To rozwiązanie ma jeden zdecydowany minus, a mianowicie koszty. Działki na obrzeżach miast i w odległości do 30 km są bardzo drogie. Najczęściej trzeba je zagospodarowywać od zera. Altanka ogrodowa, posadzenie drzew, krzewów, kwiatów to dodatkowe koszty, do tego trzeba doliczyć koszty dojazdów.

Działka w mieście jest znacznie tańsza. Najczęściej jest już zagospodarowana, może być na niej również altanka ogrodowa (niestety często do wymiany), niskie są również koszty dojazdu.

Zdecydowanym minusem tego rozwiązania jest forma własności. Najczęściej takie działki są własnością Rodzinnych Ogrodów Działkowych (dawniej PZD). Nabywając działkę rekreacyjną za kilka tysięcy złotych faktycznie nabywamy jedynie prawo do jej użytkowania. Dla osób, które chcą faktycznie odpoczywać w mieście nie ma to większego znaczenia. Na pewno nie mogą traktować tego jako inwestycji.

Funkcjonalne zagospodarowanie działki

W zależności od potrzeb i upodobań działkę możemy przeznaczyć tylko na wypoczynek lub też jej część przeznaczyć na ekologiczne uprawy. Bez względu na przeznaczenie, powinna znaleźć się na niej altanka ogrodowa. Wiele gotowych projektów można znaleźć w internecie.

Warto wybrać ten projekt, który łączy dwie funkcje:

• towarzyską,
• roboczą.

W części rekreacyjnej znajdzie się miejsce na stół i krzesła lub dużą ławę, kominek i półki na naczynia. Część robocza altanki ogrodowej powinna być wyraźnie wydzielona, najlepiej by posiadała odrębne wejście. To miejsce, gdzie można przechowywać narzędzia, środki ochrony roślin, ubrania robocze.

Bardzo praktyczne i atrakcyjne są altanki ogrodowe z tarasami, ale wymagają większej przestrzeni na zamontowanie. Altanka ogrodowa nie musi być wykonana z litych desek, super wyglądają altanki ażurowe.

Czytany 74 razy

Artykuły powiązane

 • Kameralne wesele – czy warto się na nie decydować? Kameralne wesele – czy warto się na nie decydować?

  Kiedyś wielkie i bardzo huczne wesela były czymś, na co Państwo Młodzi decydowali się najczęściej. Teraz uroczystości tego typu odchodzą do lamusa.

 • Pożyczki na wyciągniecie ręki Pożyczki na wyciągniecie ręki

  Znalezienie odpowiedniego rozwiązania w przypadku problemów finansowych jest ogromnym wyzwaniem.

 • Reklama non stop, czyli podświetlane szyldy, pylony, witacze Reklama non stop, czyli podświetlane szyldy, pylony, witacze

  Stworzenie skutecznej reklamy to niemała sztuka, powinna ona bowiem spełniać szereg warunków. Ma być ciekawa, estetyczna, oryginalna, a na dodatek dostępna dla jak największej liczby potencjalnych klientów, tak często, jak to możliwe. Na przykład przez całą dobę..?

 • Materiały reklamowe na najwyższym poziomie – warto o to zadbać! Materiały reklamowe na najwyższym poziomie – warto o to zadbać!

  Dobra jakość druku, to w przypadku większości przedsiębiorstw nie tylko kwestia specyfiki sprzętu do drukowania, jaki jest używany na co dzień. Chodzi również o to, żeby wszelkie ulotki, katalogi, plakaty itd., których przygotowanie zleca się producentowi materiałów reklamowych, pomagały budować odpowiedni wizerunek firmy.

 • Jaki zamek antywłamaniowy wybrać do drzwi? Jaki zamek antywłamaniowy wybrać do drzwi?

  By zapewnić pełne bezpieczeństwo w domu, należy zadbać o właściwy wybór oraz montaż zamków do drzwi, które będą osadzone w równie solidnych drzwiach.