Polecane artykuły

 • 1
piątek, 21 czerwiec 2019 16:32

Własna działka w mieście, dlaczego warto?

Ogródek Ogródek

Posiadanie własnej działki w mieście to bardzo opłacalna inwestycja. Najczęściej są to działki budowlane, których wartość stale rośnie, w zależności od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz koniunktury na rynku inwestycyjnym. O takie działki, nawet w centrum miast, nie jest trudno. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na rynku działek rekreacyjnych.

Rekreacja w przestrzeni miejskiej

Trzeba przyznać, że samorządy gminne coraz większą wagę przywiązują do zielonej strefy w mieście. Powstają nowe parki, a stare są rewitalizowane. Dzięki temu pojawiają się nie tylko piękne rabaty kwiatowe, łąki kwietne, ale także przestrzeń do aktywnego wypoczynku. Boiska sportowe, ścieżki rowerowe, skateparki dla deskorolkarzy, siłownie na świeżym powietrzu to tylko niektóre propozycje. Chętnie wykorzystywane są przez mieszkańców, zwłaszcza tych młodszych.

Niestety problemem nierozwiązanym pozostaje sprawa wypoczynku mieszkańców, którzy chcą sami reżyserować spędzanie wolnego czasu. Mogą to zrobić tylko na własnej działce.

 

Działka w mieście czy poza miastem?

Dla wielu osób pytanie może wydać się retorycznym. Przecież działka poza miastem jest dobrą inwestycją, w przyszłości można wybudować dom i oczywiście można na niej spędzać wolny czas. Wystarczy wystawić altankę ogrodową i można zagospodarować teren zgodnie z własnymi upodobaniami.

To rozwiązanie ma jeden zdecydowany minus, a mianowicie koszty. Działki na obrzeżach miast i w odległości do 30 km są bardzo drogie. Najczęściej trzeba je zagospodarowywać od zera. Altanka ogrodowa, posadzenie drzew, krzewów, kwiatów to dodatkowe koszty, do tego trzeba doliczyć koszty dojazdów.

Działka w mieście jest znacznie tańsza. Najczęściej jest już zagospodarowana, może być na niej również altanka ogrodowa (niestety często do wymiany), niskie są również koszty dojazdu.

Zdecydowanym minusem tego rozwiązania jest forma własności. Najczęściej takie działki są własnością Rodzinnych Ogrodów Działkowych (dawniej PZD). Nabywając działkę rekreacyjną za kilka tysięcy złotych faktycznie nabywamy jedynie prawo do jej użytkowania. Dla osób, które chcą faktycznie odpoczywać w mieście nie ma to większego znaczenia. Na pewno nie mogą traktować tego jako inwestycji.

Funkcjonalne zagospodarowanie działki

W zależności od potrzeb i upodobań działkę możemy przeznaczyć tylko na wypoczynek lub też jej część przeznaczyć na ekologiczne uprawy. Bez względu na przeznaczenie, powinna znaleźć się na niej altanka ogrodowa. Wiele gotowych projektów można znaleźć w internecie.

Warto wybrać ten projekt, który łączy dwie funkcje:

• towarzyską,
• roboczą.

W części rekreacyjnej znajdzie się miejsce na stół i krzesła lub dużą ławę, kominek i półki na naczynia. Część robocza altanki ogrodowej powinna być wyraźnie wydzielona, najlepiej by posiadała odrębne wejście. To miejsce, gdzie można przechowywać narzędzia, środki ochrony roślin, ubrania robocze.

Bardzo praktyczne i atrakcyjne są altanki ogrodowe z tarasami, ale wymagają większej przestrzeni na zamontowanie. Altanka ogrodowa nie musi być wykonana z litych desek, super wyglądają altanki ażurowe.

Czytany 180 razy

Artykuły powiązane

 • Najmodniejsze żakiety i bolerka Najmodniejsze żakiety i bolerka

  Dobór odpowiednich elementów garderoby ma bardzo duże znaczenie. Dzięki nim czujesz się kobieco i wyróżniasz z tłumu. Możesz podkreślać to, co chcesz, jednocześnie ukrywając drobne niedociągnięcia. Jeśli chcesz, by Twój outfit zawsze był na najwyższym poziomie, sprawdź, co przygotowaliśmy z myślą o Tobie.

 • Modne piżamy damskie z krótkimi spodenkami. Propozycje na wiosnę i lato 2020! Modne piżamy damskie z krótkimi spodenkami. Propozycje na wiosnę i lato 2020!

  Wystarczą pierwsze promienie wiosennego słońca, byś rozglądała się za nowymi ciuchami na nadchodzący sezon? To świetnie się składa, bo mamy dla Ciebie kilka interesujących propozycji z kategorii bielizny nocnej – w końcu ta część garderoby również wymaga wiosenno-letniej odmiany!

 • Rozciągliwe dodatki krawieckie ważnym elementem stroju Rozciągliwe dodatki krawieckie ważnym elementem stroju

  Dzieci rosną bardzo szybko, nie nadążamy za kupowaniem im ubrań, dlatego dobrym wyjściem z sytuacji jest zaopatrzenie nasze pociechy w uniwersalny strój "rosnący" razem z nim. To ubrania troszkę większe niż być powinny, ale tak uszyte, iż będą pasować zarówno teraz, jak i za rok. Wystarczy tylko jeden rodzaj dodatku krawieckiego, który nam w tym pomoże.

 • Wyjątkowe ubrania w przystępnej cenie - tylko w sklepie MagMac! Wyjątkowe ubrania w przystępnej cenie - tylko w sklepie MagMac!

  Każdy, kto szuka ubrań dobrych jakościowo, a przy okazji takich, których cena nie zrobi ogromnej dziury w domowym budżecie, powinien zapoznać się z ofertą, jaką MagMac prezentuje w swoim sklepie internetowym. Wysokiej jakości ubrania dla kobiet, które doskonale sprawdzą się w każdej sytuacji, to propozycja, obok której zdecydowanie nie można przejść obojętnie.

 • Wygodne czółenka na specjalne okoliczności Wygodne czółenka na specjalne okoliczności

  Buty na obcasie to absolutny must have w kobiecej garderobie. Niestety obuwie na cienkiej szpilce nie należą do najwygodniejszych. Świetną alternatywą dla nich są czółenka na niskim obcasie. Przedstawiamy wygodne czółenka na specjalne okoliczności, które nie tylko dobrze się prezentują, ale przede wszystkim zapewnią komfort użytkowania.