Polecane artykuły

 • 1
wtorek, 22 maj 2018 10:43

Transport, logistyka, spedycja - PGT - twoje źródło info

Transport jest głównym elementem systemu logistycznego. Transportowane ładunków jest istotne w wielu procesach, począwszy od produkcji, poprzez zaopatrzenie aż do dystrybucji. Może odbywać się za pomocą różnych środków transportu, które są dostosowywane nie tylko do przewożonego ładunku, ale także do wymagań danego zlecenia.

 

ranża logistyczna rozwija się w Polsce i na świecie. W zasadzie w każdym roku powstają nowe firmy transportowo-logistyczne, co jest odpowiedzią na zapotrzebowane rynku. Właściciele takich firm często szukają w sieci wartościowych informacji, dotyczących szeroko rozumianej branży, zachodzących w niej zmian oraz zmieniających się potrzeb tej dziedziny gospodarki.

Główne różnice pomiędzy transportem, logistyką a spedycją

Każdy, kto nie jest związany z branżą używa terminów „transport” i „logistyka” zamiennie, choć występują między nimi zasadnicze różnice.

Firmy spedycyjne mają szeroki zakres kompetencji. Są to przede wszystkim prace, które mają zagwarantować bezpieczne i jak najbardziej efektywne przetransportowane towaru z punktu A do punku docelowego. Natomiast głównym zadaniem logistyki jest przede wszystkim optymalne zaplanowane przewozu. Trochę inne zadania ciążą na spedytorze, ponieważ on powinien zatroszczyć się o transport od strony czysto praktycznej. Jak można łatwo zauważyć, zarówno transport, jak i logistyka, oddziałują ze sobą, a w niektórych kwestiach nawet się przenikają.

Jednym z podstawowych zadań logistyków jest także zadbanie o zoptymalizowanie kosztów, nakładów pracy i czasu, przez co wszelkie działania logistyczne mogą być wykonywane w sposób wysoce efektywny, zapewniający firmie rentowność i zysk. Może to obejmować transport lądowy, powietrzny i wodny, bez względu na rodzaj przewożonego towaru i surowców. Logistyka często dotyczy także transportu ludzi.

Gdzie szukać przydatnych artykułów na temat transportu, logistyki i spedycji?

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się Polska Gazeta Transportowa, która udostępna artykuły na stronie www.pgt.pl. Można w niej znaleźć aktualności TSL, felietony, artykuły poradnikowe oraz ogłoszenia czy terminarze wydarzeń TSL.

Czytany 270 razy

Artykuły powiązane

 • Alternatywa dla sukienki - elegancka bluzka wieczorowa Alternatywa dla sukienki - elegancka bluzka wieczorowa

  Elegancka bluzka to jedna z najbardziej uniwersalnych części damskiej garderoby. Noszą ją kobiety w każdym przedziale wiekowym, nie zważając na mankamenty sylwetki. Dobrze dobrana bluzka, potrafi zatuszować wady a uwypuklić walory figury.

 • Rodzaje damskich torebek Rodzaje damskich torebek

  Wszystkie doskonale wiemy, jak ważna jest dla nas torebka. Pełni ona funkcję praktyczną i jest świetnym dodatkiem do każdej naszej stylizacji. Jest niezbędnym elementem kobiecej garderoby i musi spełniać oczekiwane wymagania.

 • Prezent dla mamy? Biżuteria sprawdzi się zawsze! Prezent dla mamy? Biżuteria sprawdzi się zawsze!

  Zbliżają się urodziny lub Dzień Mamy i zastanawiasz się, co podarować w ten wyjątkowy dzień? Biżuteria będzie zawsze dobrym pomysłem, ale oczywiście nie jest to jedyna opcja! Warto dobrze przemyśleć zakup podarunku na wyjątkową okazję, aby Twoja mama poczuła, jak wiele dla niej znaczysz. Dobrze dobrany prezent jest nie tylko piękny czy praktyczny, ale niesie za sobą również ważne przesłanie – możesz w ten sposób pokazać, że jest wyjątkową osobą i zasługuje na wszystko, co najlepsze!

 • Złote, srebrne, brokatowe…, czyli bogato zdobione szpilki na Sylwestra Złote, srebrne, brokatowe…, czyli bogato zdobione szpilki na Sylwestra

  Noc sylwestrowa to czas, w którym panie mogą dać upust swoim modowym fantazjom i założyć na siebie strojne kreacje oraz połyskujące dodatki, które są spełnieniem dziecięcych marzeń o byciu księżniczką. Wiele pań uwielbia błyszczącą garderobę, ale jednak nie decyduje się na to, aby zakładać ją na co dzień.

 • Zimowe wyprzedaże - co warto kupić Zimowe wyprzedaże - co warto kupić

  Zimowa wyprzedaż to doskonała okazja do złowienia czegoś wyjątkowego w atrakcyjnej cenie. Warto jednak wiedzieć, na czym się skupić, aby przypadkiem nie wpaść w wir promocji i nie wydać ogromnych ilości pieniędzy. Doradzamy, jakie rzeczy należy mieć na oku w trakcie zimowych wyprzedaży.