Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 22 maj 2018 08:43

Transport, logistyka, spedycja - PGT - twoje źródło info

Transport jest głównym elementem systemu logistycznego. Transportowane ładunków jest istotne w wielu procesach, począwszy od produkcji, poprzez zaopatrzenie aż do dystrybucji. Może odbywać się za pomocą różnych środków transportu, które są dostosowywane nie tylko do przewożonego ładunku, ale także do wymagań danego zlecenia.

 

ranża logistyczna rozwija się w Polsce i na świecie. W zasadzie w każdym roku powstają nowe firmy transportowo-logistyczne, co jest odpowiedzią na zapotrzebowane rynku. Właściciele takich firm często szukają w sieci wartościowych informacji, dotyczących szeroko rozumianej branży, zachodzących w niej zmian oraz zmieniających się potrzeb tej dziedziny gospodarki.

Główne różnice pomiędzy transportem, logistyką a spedycją

Każdy, kto nie jest związany z branżą używa terminów „transport” i „logistyka” zamiennie, choć występują między nimi zasadnicze różnice.

Firmy spedycyjne mają szeroki zakres kompetencji. Są to przede wszystkim prace, które mają zagwarantować bezpieczne i jak najbardziej efektywne przetransportowane towaru z punktu A do punku docelowego. Natomiast głównym zadaniem logistyki jest przede wszystkim optymalne zaplanowane przewozu. Trochę inne zadania ciążą na spedytorze, ponieważ on powinien zatroszczyć się o transport od strony czysto praktycznej. Jak można łatwo zauważyć, zarówno transport, jak i logistyka, oddziałują ze sobą, a w niektórych kwestiach nawet się przenikają.

Jednym z podstawowych zadań logistyków jest także zadbanie o zoptymalizowanie kosztów, nakładów pracy i czasu, przez co wszelkie działania logistyczne mogą być wykonywane w sposób wysoce efektywny, zapewniający firmie rentowność i zysk. Może to obejmować transport lądowy, powietrzny i wodny, bez względu na rodzaj przewożonego towaru i surowców. Logistyka często dotyczy także transportu ludzi.

Gdzie szukać przydatnych artykułów na temat transportu, logistyki i spedycji?

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się Polska Gazeta Transportowa, która udostępna artykuły na stronie www.pgt.pl. Można w niej znaleźć aktualności TSL, felietony, artykuły poradnikowe oraz ogłoszenia czy terminarze wydarzeń TSL.

Czytany 196 razy

Artykuły powiązane

 • Obiad komunijny w restauracji czy w domu? Jakie rozwiązanie jest lepsze? Obiad komunijny w restauracji czy w domu? Jakie rozwiązanie jest lepsze?

  Pierwsza Komunia Święta to niezwykle ważne, duchowe wydarzenie w życiu każdego kilkuletniego dziecka, które przystępuje do tego sakramentu. Jednak wielu rodziców ma dylemat, gdzie najlepiej zorganizować pociesze obiad komunijny – w domu czy może restauracji? Jak wybrać lokal, który spełni nasze oczekiwania i sprawi, że zorganizowana uroczystość będzie mile wspominana przez wszystkich gości?

 • Kiedy należy udać się do mechanika samochodowego? Kiedy należy udać się do mechanika samochodowego?

  Jeżeli ktoś uważa, że z usług auto serwisu korzysta się tylko wtedy, kiedy pojazd odmawia posłuszeństwa, może go to spotkać znacznie szybciej niż się spodziewa. Dlatego warto systematycznie sprawdzać stan samochodu i w razie potrzeby decydować się na wymianę zużytych części.

 • Czym może zająć się mechanik samochodowy? Czym może zająć się mechanik samochodowy?

  Kiedy auto jest nowe i w pełni sprawne, kierowca może cieszyć się komfortową jazdą i czuć się pewnie na drodze. Jednak w momencie, gdy poszczególne podzespoły zaczynają się zużywać, a pojazd coraz częściej zaskakuje i nie są to miłe niespodzianki, sytuacja zdecydowanie się zmienia. Można temu zapobiec, wystarczy regularnie odwiedzać mechanika samochodowego.

 • Apartament przy plaży i co dalej, czyli co robić z dziećmi nad morzem? Apartament przy plaży i co dalej, czyli co robić z dziećmi nad morzem?

  Masz wrażenie, że Twoje dzieci nigdy nie są zmęczone i zawsze mają mnóstwo energii? Zabierz je na wakacje z mnóstwem atrakcji. Ty i Twoje dzieci możecie stworzyć super drużynę, która będzie przeżywać niezwykłe przygody na Helu! Wynajmij apartament nad morzem dla swojej gromadki, a następnie sprawdź, w jaki sposób możesz im zapewnić ciekawe wakacje.

 • Kostium jednoczęściowy - niezbędnik wakacyjnej podróży Kostium jednoczęściowy - niezbędnik wakacyjnej podróży

  Przeciwsłoneczne okulary, stylowy kapelusz, olejek do opalania (oczywiście z filtrem) – czego jeszcze nie powinno zabraknąć w bagażu kompletowanym na wakacyjny wyjazd? Kostium jednoczęściowy to niezbędny element garderoby, który sprawdzi się doskonale nie tylko na plaży. Warto mieć ze sobą niezależnie od tego, czy planujecie wakacje w Polsce, czy zagranicą.