wtorek, 22 maj 2018 10:43

Transport, logistyka, spedycja - PGT - twoje źródło info

Transport jest głównym elementem systemu logistycznego. Transportowane ładunków jest istotne w wielu procesach, począwszy od produkcji, poprzez zaopatrzenie aż do dystrybucji. Może odbywać się za pomocą różnych środków transportu, które są dostosowywane nie tylko do przewożonego ładunku, ale także do wymagań danego zlecenia.

 

ranża logistyczna rozwija się w Polsce i na świecie. W zasadzie w każdym roku powstają nowe firmy transportowo-logistyczne, co jest odpowiedzią na zapotrzebowane rynku. Właściciele takich firm często szukają w sieci wartościowych informacji, dotyczących szeroko rozumianej branży, zachodzących w niej zmian oraz zmieniających się potrzeb tej dziedziny gospodarki.

Główne różnice pomiędzy transportem, logistyką a spedycją

Każdy, kto nie jest związany z branżą używa terminów „transport” i „logistyka” zamiennie, choć występują między nimi zasadnicze różnice.

Firmy spedycyjne mają szeroki zakres kompetencji. Są to przede wszystkim prace, które mają zagwarantować bezpieczne i jak najbardziej efektywne przetransportowane towaru z punktu A do punku docelowego. Natomiast głównym zadaniem logistyki jest przede wszystkim optymalne zaplanowane przewozu. Trochę inne zadania ciążą na spedytorze, ponieważ on powinien zatroszczyć się o transport od strony czysto praktycznej. Jak można łatwo zauważyć, zarówno transport, jak i logistyka, oddziałują ze sobą, a w niektórych kwestiach nawet się przenikają.

Jednym z podstawowych zadań logistyków jest także zadbanie o zoptymalizowanie kosztów, nakładów pracy i czasu, przez co wszelkie działania logistyczne mogą być wykonywane w sposób wysoce efektywny, zapewniający firmie rentowność i zysk. Może to obejmować transport lądowy, powietrzny i wodny, bez względu na rodzaj przewożonego towaru i surowców. Logistyka często dotyczy także transportu ludzi.

Gdzie szukać przydatnych artykułów na temat transportu, logistyki i spedycji?

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się Polska Gazeta Transportowa, która udostępna artykuły na stronie www.pgt.pl. Można w niej znaleźć aktualności TSL, felietony, artykuły poradnikowe oraz ogłoszenia czy terminarze wydarzeń TSL.

Czytany 345 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.