Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 04 kwiecień 2019 10:56

Podział majątku po rozwodzie

Najpierw jest wielkie uczucie, później ślub i często długie lata wspólnego życia. Jednak w pewnym momencie para dochodzi do wniosku, że już nie chce żyć ze sobą. I dochodzi do rozwodu. Są również sytuacje tragiczne, gdy za rozpad małżeństwa winę ponosi jedna ze stron np. znęcając się nad współmałżonkiem.

Wówczas można składać pozew o rozwód z orzeczeniem o winie. Jednak niezależnie od tego, w jaki sposób małżeństwo zostanie rozwiązane – po rozwodzie dochodzi do sytuacji, gdy musi nastąpić podział majątku. Co należy wiedzieć o podziale majątku po rozwodzie?

Formalności związane ze złożeniem sprawy w sądzie

O podział majątku można wnioskować już na etapie sprawy rozwodowej. Jednak o wiele powszechniejszym rozwiązaniem jest składanie osobnego wniosku we właściwym sądzie rejonowym. Sprawa taka kosztuje 1000 zł. Trzeba tutaj jednak pamiętać, że koszty te mogą ulec zmianie – jeżeli strony dojdą do porozumienia i złożą wniosek o zgodny podział majątku koszt założenia sprawy maleje do 300 zł. Również zawarcie ugody w czasie rozprawy może wpłynąć na zmniejszenie kosztów całej sprawy. Z drugiej strony, gdy byli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia, może okazać się koniecznym wykonanie opinii przez biegłego np. geodetę czy rzeczoznawcę majątkowego, który oszacuje wartość całego majątku. W zależności od tego, co wchodzi w skład majątku i czy strony zgadzają się z opinią, koszt całej sprawy może zamknąć się nawet w kilku tysiącach. Należy też zwrócić uwagę, że przedłuża to cały proces.

Nierówny podział majątku – czy to możliwe?

Zazwyczaj podział majątku jest równy – strony dzielą się nim lub jedna spłaca drugą w odpowiedniej kwocie (np. gdy w skład majątku wspólnego wchodzi dom, który otrzymuje jeden z małżonków). Czasem dochodzi jednak do sytuacji, gdy podział majątku jest nierówny. W takiej sytuacji warto skonsultować się z prawnikiem np. z kancelarii http://www.consulti.pl/, który podpowie, jak przygotować wniosek i jak udowodnić przysługujące nam prawa majątkowe przed sądem.

Czytany 32 razy

Artykuły powiązane

 • Okulary damskie – czym kierować się przy wyborze? Okulary damskie – czym kierować się przy wyborze?

  Okulary damskie stanowią bardzo ważny dodatek każdego stroju. Wystarczy postawić na wyjątkowe lenonki, duże muchy czy kolorowe oprawki, które sprawią, że strój nabierze nowego charakteru. Odpowiednio dobrane okulary damskie podkreślą Twój indywidualizm!

 • Dekoracje na 18 urodziny Dekoracje na 18 urodziny

  Osiemnaste urodziny to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Jest to czas, kiedy każdy z nas przekracza magiczną granicę wyznaczoną przez prawo pomiędzy dzieciństwem i dorosłością.

 • Designerskie meble i dodatki do salonu Designerskie meble i dodatki do salonu

  Stylowy i elegancki salon to wizytówka każdego domu czy mieszkania. Dlatego urządzając to pomieszczenie, przykładamy tak dużą uwagę do jego estetyki. Przy urządzaniu salonu należy kierować się tym, aby ostatecznie wystrój miał spójny i harmonijny charakter.

 • Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne? Skorzystaj z wiosennej promocji w Twoje Soczewki! Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne? Skorzystaj z wiosennej promocji w Twoje Soczewki!

  Wiosna za pasem, a razem ze słoneczną pogodą przychodzi ochota na odświeżenie stylu. Poza przeglądem garderoby czas również na dopasowanie akcesoriów do najnowszych trendów i poczucie się stylowo. Dzisiaj chcemy przedstawić kilka cennych porad dotyczących dobierania okularów przeciwsłonecznych, jak i korekcyjnych. Mamy również niespodziankę w postaci dużych rabatów na zakup wymarzonych okularów!

 • Kredyt przez internet bez zaświadczeń - Gdzie szukać? Kredyt przez internet bez zaświadczeń - Gdzie szukać?

  Czy istnieje możliwość otrzymania kredytu bez żadnych zaświadczeń? Nie ale można znacznie ułatwić ten proces za pomocą pożyczki pozabankowej. Czy będzie to gorsze rozwiązanie? Niekoniecznie. Sprawdźmy zatem kiedy warto skorzystać z oferty pozabankowej i czy to się opłaca.