Polecane artykuły

 • 1
czwartek, 04 kwiecień 2019 12:56

Podział majątku po rozwodzie

Najpierw jest wielkie uczucie, później ślub i często długie lata wspólnego życia. Jednak w pewnym momencie para dochodzi do wniosku, że już nie chce żyć ze sobą. I dochodzi do rozwodu. Są również sytuacje tragiczne, gdy za rozpad małżeństwa winę ponosi jedna ze stron np. znęcając się nad współmałżonkiem.

Wówczas można składać pozew o rozwód z orzeczeniem o winie. Jednak niezależnie od tego, w jaki sposób małżeństwo zostanie rozwiązane – po rozwodzie dochodzi do sytuacji, gdy musi nastąpić podział majątku. Co należy wiedzieć o podziale majątku po rozwodzie?

Formalności związane ze złożeniem sprawy w sądzie

O podział majątku można wnioskować już na etapie sprawy rozwodowej. Jednak o wiele powszechniejszym rozwiązaniem jest składanie osobnego wniosku we właściwym sądzie rejonowym. Sprawa taka kosztuje 1000 zł. Trzeba tutaj jednak pamiętać, że koszty te mogą ulec zmianie – jeżeli strony dojdą do porozumienia i złożą wniosek o zgodny podział majątku koszt założenia sprawy maleje do 300 zł. Również zawarcie ugody w czasie rozprawy może wpłynąć na zmniejszenie kosztów całej sprawy. Z drugiej strony, gdy byli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia, może okazać się koniecznym wykonanie opinii przez biegłego np. geodetę czy rzeczoznawcę majątkowego, który oszacuje wartość całego majątku. W zależności od tego, co wchodzi w skład majątku i czy strony zgadzają się z opinią, koszt całej sprawy może zamknąć się nawet w kilku tysiącach. Należy też zwrócić uwagę, że przedłuża to cały proces.

Nierówny podział majątku – czy to możliwe?

Zazwyczaj podział majątku jest równy – strony dzielą się nim lub jedna spłaca drugą w odpowiedniej kwocie (np. gdy w skład majątku wspólnego wchodzi dom, który otrzymuje jeden z małżonków). Czasem dochodzi jednak do sytuacji, gdy podział majątku jest nierówny. W takiej sytuacji warto skonsultować się z prawnikiem np. z kancelarii http://www.consulti.pl/, który podpowie, jak przygotować wniosek i jak udowodnić przysługujące nam prawa majątkowe przed sądem.

Czytany 178 razy

Artykuły powiązane

 • Alternatywa dla sukienki - elegancka bluzka wieczorowa Alternatywa dla sukienki - elegancka bluzka wieczorowa

  Elegancka bluzka to jedna z najbardziej uniwersalnych części damskiej garderoby. Noszą ją kobiety w każdym przedziale wiekowym, nie zważając na mankamenty sylwetki. Dobrze dobrana bluzka, potrafi zatuszować wady a uwypuklić walory figury.

 • Rodzaje damskich torebek Rodzaje damskich torebek

  Wszystkie doskonale wiemy, jak ważna jest dla nas torebka. Pełni ona funkcję praktyczną i jest świetnym dodatkiem do każdej naszej stylizacji. Jest niezbędnym elementem kobiecej garderoby i musi spełniać oczekiwane wymagania.

 • Prezent dla mamy? Biżuteria sprawdzi się zawsze! Prezent dla mamy? Biżuteria sprawdzi się zawsze!

  Zbliżają się urodziny lub Dzień Mamy i zastanawiasz się, co podarować w ten wyjątkowy dzień? Biżuteria będzie zawsze dobrym pomysłem, ale oczywiście nie jest to jedyna opcja! Warto dobrze przemyśleć zakup podarunku na wyjątkową okazję, aby Twoja mama poczuła, jak wiele dla niej znaczysz. Dobrze dobrany prezent jest nie tylko piękny czy praktyczny, ale niesie za sobą również ważne przesłanie – możesz w ten sposób pokazać, że jest wyjątkową osobą i zasługuje na wszystko, co najlepsze!

 • Złote, srebrne, brokatowe…, czyli bogato zdobione szpilki na Sylwestra Złote, srebrne, brokatowe…, czyli bogato zdobione szpilki na Sylwestra

  Noc sylwestrowa to czas, w którym panie mogą dać upust swoim modowym fantazjom i założyć na siebie strojne kreacje oraz połyskujące dodatki, które są spełnieniem dziecięcych marzeń o byciu księżniczką. Wiele pań uwielbia błyszczącą garderobę, ale jednak nie decyduje się na to, aby zakładać ją na co dzień.

 • Zimowe wyprzedaże - co warto kupić Zimowe wyprzedaże - co warto kupić

  Zimowa wyprzedaż to doskonała okazja do złowienia czegoś wyjątkowego w atrakcyjnej cenie. Warto jednak wiedzieć, na czym się skupić, aby przypadkiem nie wpaść w wir promocji i nie wydać ogromnych ilości pieniędzy. Doradzamy, jakie rzeczy należy mieć na oku w trakcie zimowych wyprzedaży.