Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 04 kwiecień 2019 10:56

Podział majątku po rozwodzie

Najpierw jest wielkie uczucie, później ślub i często długie lata wspólnego życia. Jednak w pewnym momencie para dochodzi do wniosku, że już nie chce żyć ze sobą. I dochodzi do rozwodu. Są również sytuacje tragiczne, gdy za rozpad małżeństwa winę ponosi jedna ze stron np. znęcając się nad współmałżonkiem.

Wówczas można składać pozew o rozwód z orzeczeniem o winie. Jednak niezależnie od tego, w jaki sposób małżeństwo zostanie rozwiązane – po rozwodzie dochodzi do sytuacji, gdy musi nastąpić podział majątku. Co należy wiedzieć o podziale majątku po rozwodzie?

Formalności związane ze złożeniem sprawy w sądzie

O podział majątku można wnioskować już na etapie sprawy rozwodowej. Jednak o wiele powszechniejszym rozwiązaniem jest składanie osobnego wniosku we właściwym sądzie rejonowym. Sprawa taka kosztuje 1000 zł. Trzeba tutaj jednak pamiętać, że koszty te mogą ulec zmianie – jeżeli strony dojdą do porozumienia i złożą wniosek o zgodny podział majątku koszt założenia sprawy maleje do 300 zł. Również zawarcie ugody w czasie rozprawy może wpłynąć na zmniejszenie kosztów całej sprawy. Z drugiej strony, gdy byli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia, może okazać się koniecznym wykonanie opinii przez biegłego np. geodetę czy rzeczoznawcę majątkowego, który oszacuje wartość całego majątku. W zależności od tego, co wchodzi w skład majątku i czy strony zgadzają się z opinią, koszt całej sprawy może zamknąć się nawet w kilku tysiącach. Należy też zwrócić uwagę, że przedłuża to cały proces.

Nierówny podział majątku – czy to możliwe?

Zazwyczaj podział majątku jest równy – strony dzielą się nim lub jedna spłaca drugą w odpowiedniej kwocie (np. gdy w skład majątku wspólnego wchodzi dom, który otrzymuje jeden z małżonków). Czasem dochodzi jednak do sytuacji, gdy podział majątku jest nierówny. W takiej sytuacji warto skonsultować się z prawnikiem np. z kancelarii http://www.consulti.pl/, który podpowie, jak przygotować wniosek i jak udowodnić przysługujące nam prawa majątkowe przed sądem.

Czytany 70 razy

Artykuły powiązane

 • Obiad komunijny w restauracji czy w domu? Jakie rozwiązanie jest lepsze? Obiad komunijny w restauracji czy w domu? Jakie rozwiązanie jest lepsze?

  Pierwsza Komunia Święta to niezwykle ważne, duchowe wydarzenie w życiu każdego kilkuletniego dziecka, które przystępuje do tego sakramentu. Jednak wielu rodziców ma dylemat, gdzie najlepiej zorganizować pociesze obiad komunijny – w domu czy może restauracji? Jak wybrać lokal, który spełni nasze oczekiwania i sprawi, że zorganizowana uroczystość będzie mile wspominana przez wszystkich gości?

 • Kiedy należy udać się do mechanika samochodowego? Kiedy należy udać się do mechanika samochodowego?

  Jeżeli ktoś uważa, że z usług auto serwisu korzysta się tylko wtedy, kiedy pojazd odmawia posłuszeństwa, może go to spotkać znacznie szybciej niż się spodziewa. Dlatego warto systematycznie sprawdzać stan samochodu i w razie potrzeby decydować się na wymianę zużytych części.

 • Czym może zająć się mechanik samochodowy? Czym może zająć się mechanik samochodowy?

  Kiedy auto jest nowe i w pełni sprawne, kierowca może cieszyć się komfortową jazdą i czuć się pewnie na drodze. Jednak w momencie, gdy poszczególne podzespoły zaczynają się zużywać, a pojazd coraz częściej zaskakuje i nie są to miłe niespodzianki, sytuacja zdecydowanie się zmienia. Można temu zapobiec, wystarczy regularnie odwiedzać mechanika samochodowego.

 • Apartament przy plaży i co dalej, czyli co robić z dziećmi nad morzem? Apartament przy plaży i co dalej, czyli co robić z dziećmi nad morzem?

  Masz wrażenie, że Twoje dzieci nigdy nie są zmęczone i zawsze mają mnóstwo energii? Zabierz je na wakacje z mnóstwem atrakcji. Ty i Twoje dzieci możecie stworzyć super drużynę, która będzie przeżywać niezwykłe przygody na Helu! Wynajmij apartament nad morzem dla swojej gromadki, a następnie sprawdź, w jaki sposób możesz im zapewnić ciekawe wakacje.

 • Kostium jednoczęściowy - niezbędnik wakacyjnej podróży Kostium jednoczęściowy - niezbędnik wakacyjnej podróży

  Przeciwsłoneczne okulary, stylowy kapelusz, olejek do opalania (oczywiście z filtrem) – czego jeszcze nie powinno zabraknąć w bagażu kompletowanym na wakacyjny wyjazd? Kostium jednoczęściowy to niezbędny element garderoby, który sprawdzi się doskonale nie tylko na plaży. Warto mieć ze sobą niezależnie od tego, czy planujecie wakacje w Polsce, czy zagranicą.