Polecane artykuły

 • 1
piątek, 25 styczeń 2019 14:04

Kto ma prawo do dziecka bez ślubu?

Zawiłe przepisy prawa zwykle są bardzo trudne dla przeciętnego śmiertelnika. Kiedy w grę wchodzą przepisy dotyczące prawa rodzinnego, gdy chodzi na przykład o prawo do dziecka, jeszcze trudniej dobrze poradzić sobie z interpretacją paragrafów. W końcu w grę wchodzą emocje, które czasami utrudniają logiczne myślenie.

Kto ma prawo do dziecka bez ślubu?

Osoby pozostające w wolnym związku, które nie zawarły małżeństwa, bardzo często mają wspólne dzieci. Po narodzinach, maluszka należy zgłosić do urzędu stanu cywilnego, aby został wydany akt urodzenia. Dziecko do urzędu najczęściej zgłasza ojciec, bo matka przebywa jeszcze w szpitalu. Może jednak zdarzyć się tak, że podczas zgłoszenia dziecka do urzędu, nie zostanie podane, kto jest jego ojcem. Urzędnik wtedy wpisze jakieś anonimowe imię i nazwisko ojca, ponieważ od jakiegoś czasu nie stosuje się już zapisu "ojciec nieznany". Rzecz jasna każde dziecko ma jakiegoś ojca biologicznego, który ma do niego prawa rodzicielskie. Jeżeli trudno jest mu uzyskać możliwość kontaktu z własnym dzieckiem (matka dziecka utrudnia ten kontakt), ojciec może wystąpić do sądu o ustalenie ojcostwa. Sąd zleci wtedy wykonanie badań genetycznych, na które będzie musiała pozwolić matka dziecka. Jeżeli badanie wykaże, że konkretny mężczyzna jest ojcem dziecka, nawet jeżeli nie został wpisany on do aktu urodzenia, będzie miał prawa rodzicielskie. W tego typu sytuacjach, kiedy matka dziecka nie podaje kto jest ojcem, pełnię praw rodzicielskich ma ona. Mężczyzna, który podejrzewa, że jest ojcem dziecka, musi z własnej woli przedsięwziąć działania zmierzające do ustalenia ojcostwa. Jeżeli ustalenie ojcostwa z jakiegoś powodu nie leży w interesie matki, to właśnie mężczyzna musi wziąć na siebie cały trud tego sądowego przedsięwzięcia. Warto wesprzeć się wtedy profesjonalną pomocą specjalisty. Adwokat wspierający mężczyznę ubiegającego się o uznanie jego praw ojcowskich, to z pewnością ważne wsparcie w tego typu sytuacjach.

Prawo do dziecka spoza małżeństwa

Ludzie mają różne układy interpersonalne. W dzisiejszych czasach tak powszechne są zdrady i romanse, może zatem narodzić się dziecko, które pochodzi właśnie z takiego układu. Jeżeli zamężna kobieta ma dziecko z innym mężczyzną niż mąż, w świetle prawa domniemanym ojcem maluszka jest jej mąż. Oznacza to, że biologiczny ojciec dziecka nie zostanie uznany ojcem. Jakie ma wtedy możliwości działania? Ponownie w grę wchodzą badania genetyczne. Jeżeli wykażą one, że mąż kobiety nie jest ojcem jej dziecka, dojdzie do tak zwanego zaprzeczenia ojcostwa. Następnie biologiczny ojciec dziecka będzie mógł starać się o uznanie ojcostwa, do czego również potrzebne są wyniki badań genetycznych. Wszystko to jest dosyć skomplikowanym procesem. Jeżeli jednak komuś bardzo zależy na możliwości kontaktu czy opieki nad swoim dzieckiem, z pewnością gra jest warta świeczki. Ze wsparciem profesjonalisty czyli adwokata, cały proces będzie prostszy do zrozumienia. Adwokat doradzi również w kwestii opłat za badania genetyczne, wskaże w jakich sytuacjach ojciec dziecka nie będzie musiał ich ponosić.

Czytany 194 razy

Artykuły powiązane

 • Wiecznie zimne stopy? 9 przyczyn, które powodują chłód Wiecznie zimne stopy? 9 przyczyn, które powodują chłód

  Czasami, bez względu na to, ile par wełnianych skarpet nosisz, Twoje stopy po prostu nie mogą się rozgrzać. Istnieją schorzenia, które mogą sprawić, że stopy będą wiecznie zimne.

 • Alternatywa dla sukienki - elegancka bluzka wieczorowa Alternatywa dla sukienki - elegancka bluzka wieczorowa

  Elegancka bluzka to jedna z najbardziej uniwersalnych części damskiej garderoby. Noszą ją kobiety w każdym przedziale wiekowym, nie zważając na mankamenty sylwetki. Dobrze dobrana bluzka, potrafi zatuszować wady a uwypuklić walory figury.

 • Rodzaje damskich torebek Rodzaje damskich torebek

  Wszystkie doskonale wiemy, jak ważna jest dla nas torebka. Pełni ona funkcję praktyczną i jest świetnym dodatkiem do każdej naszej stylizacji. Jest niezbędnym elementem kobiecej garderoby i musi spełniać oczekiwane wymagania.

 • Prezent dla mamy? Biżuteria sprawdzi się zawsze! Prezent dla mamy? Biżuteria sprawdzi się zawsze!

  Zbliżają się urodziny lub Dzień Mamy i zastanawiasz się, co podarować w ten wyjątkowy dzień? Biżuteria będzie zawsze dobrym pomysłem, ale oczywiście nie jest to jedyna opcja! Warto dobrze przemyśleć zakup podarunku na wyjątkową okazję, aby Twoja mama poczuła, jak wiele dla niej znaczysz. Dobrze dobrany prezent jest nie tylko piękny czy praktyczny, ale niesie za sobą również ważne przesłanie – możesz w ten sposób pokazać, że jest wyjątkową osobą i zasługuje na wszystko, co najlepsze!

 • Złote, srebrne, brokatowe…, czyli bogato zdobione szpilki na Sylwestra Złote, srebrne, brokatowe…, czyli bogato zdobione szpilki na Sylwestra

  Noc sylwestrowa to czas, w którym panie mogą dać upust swoim modowym fantazjom i założyć na siebie strojne kreacje oraz połyskujące dodatki, które są spełnieniem dziecięcych marzeń o byciu księżniczką. Wiele pań uwielbia błyszczącą garderobę, ale jednak nie decyduje się na to, aby zakładać ją na co dzień.