Polecane artykuły

 • 1

piątek, 25 styczeń 2019 13:04

Kto ma prawo do dziecka bez ślubu?

Zawiłe przepisy prawa zwykle są bardzo trudne dla przeciętnego śmiertelnika. Kiedy w grę wchodzą przepisy dotyczące prawa rodzinnego, gdy chodzi na przykład o prawo do dziecka, jeszcze trudniej dobrze poradzić sobie z interpretacją paragrafów. W końcu w grę wchodzą emocje, które czasami utrudniają logiczne myślenie.

Kto ma prawo do dziecka bez ślubu?

Osoby pozostające w wolnym związku, które nie zawarły małżeństwa, bardzo często mają wspólne dzieci. Po narodzinach, maluszka należy zgłosić do urzędu stanu cywilnego, aby został wydany akt urodzenia. Dziecko do urzędu najczęściej zgłasza ojciec, bo matka przebywa jeszcze w szpitalu. Może jednak zdarzyć się tak, że podczas zgłoszenia dziecka do urzędu, nie zostanie podane, kto jest jego ojcem. Urzędnik wtedy wpisze jakieś anonimowe imię i nazwisko ojca, ponieważ od jakiegoś czasu nie stosuje się już zapisu "ojciec nieznany". Rzecz jasna każde dziecko ma jakiegoś ojca biologicznego, który ma do niego prawa rodzicielskie. Jeżeli trudno jest mu uzyskać możliwość kontaktu z własnym dzieckiem (matka dziecka utrudnia ten kontakt), ojciec może wystąpić do sądu o ustalenie ojcostwa. Sąd zleci wtedy wykonanie badań genetycznych, na które będzie musiała pozwolić matka dziecka. Jeżeli badanie wykaże, że konkretny mężczyzna jest ojcem dziecka, nawet jeżeli nie został wpisany on do aktu urodzenia, będzie miał prawa rodzicielskie. W tego typu sytuacjach, kiedy matka dziecka nie podaje kto jest ojcem, pełnię praw rodzicielskich ma ona. Mężczyzna, który podejrzewa, że jest ojcem dziecka, musi z własnej woli przedsięwziąć działania zmierzające do ustalenia ojcostwa. Jeżeli ustalenie ojcostwa z jakiegoś powodu nie leży w interesie matki, to właśnie mężczyzna musi wziąć na siebie cały trud tego sądowego przedsięwzięcia. Warto wesprzeć się wtedy profesjonalną pomocą specjalisty. Adwokat wspierający mężczyznę ubiegającego się o uznanie jego praw ojcowskich, to z pewnością ważne wsparcie w tego typu sytuacjach.

Prawo do dziecka spoza małżeństwa

Ludzie mają różne układy interpersonalne. W dzisiejszych czasach tak powszechne są zdrady i romanse, może zatem narodzić się dziecko, które pochodzi właśnie z takiego układu. Jeżeli zamężna kobieta ma dziecko z innym mężczyzną niż mąż, w świetle prawa domniemanym ojcem maluszka jest jej mąż. Oznacza to, że biologiczny ojciec dziecka nie zostanie uznany ojcem. Jakie ma wtedy możliwości działania? Ponownie w grę wchodzą badania genetyczne. Jeżeli wykażą one, że mąż kobiety nie jest ojcem jej dziecka, dojdzie do tak zwanego zaprzeczenia ojcostwa. Następnie biologiczny ojciec dziecka będzie mógł starać się o uznanie ojcostwa, do czego również potrzebne są wyniki badań genetycznych. Wszystko to jest dosyć skomplikowanym procesem. Jeżeli jednak komuś bardzo zależy na możliwości kontaktu czy opieki nad swoim dzieckiem, z pewnością gra jest warta świeczki. Ze wsparciem profesjonalisty czyli adwokata, cały proces będzie prostszy do zrozumienia. Adwokat doradzi również w kwestii opłat za badania genetyczne, wskaże w jakich sytuacjach ojciec dziecka nie będzie musiał ich ponosić.

Czytany 91 razy

Artykuły powiązane

 • Obiad komunijny w restauracji czy w domu? Jakie rozwiązanie jest lepsze? Obiad komunijny w restauracji czy w domu? Jakie rozwiązanie jest lepsze?

  Pierwsza Komunia Święta to niezwykle ważne, duchowe wydarzenie w życiu każdego kilkuletniego dziecka, które przystępuje do tego sakramentu. Jednak wielu rodziców ma dylemat, gdzie najlepiej zorganizować pociesze obiad komunijny – w domu czy może restauracji? Jak wybrać lokal, który spełni nasze oczekiwania i sprawi, że zorganizowana uroczystość będzie mile wspominana przez wszystkich gości?

 • Kiedy należy udać się do mechanika samochodowego? Kiedy należy udać się do mechanika samochodowego?

  Jeżeli ktoś uważa, że z usług auto serwisu korzysta się tylko wtedy, kiedy pojazd odmawia posłuszeństwa, może go to spotkać znacznie szybciej niż się spodziewa. Dlatego warto systematycznie sprawdzać stan samochodu i w razie potrzeby decydować się na wymianę zużytych części.

 • Czym może zająć się mechanik samochodowy? Czym może zająć się mechanik samochodowy?

  Kiedy auto jest nowe i w pełni sprawne, kierowca może cieszyć się komfortową jazdą i czuć się pewnie na drodze. Jednak w momencie, gdy poszczególne podzespoły zaczynają się zużywać, a pojazd coraz częściej zaskakuje i nie są to miłe niespodzianki, sytuacja zdecydowanie się zmienia. Można temu zapobiec, wystarczy regularnie odwiedzać mechanika samochodowego.

 • Apartament przy plaży i co dalej, czyli co robić z dziećmi nad morzem? Apartament przy plaży i co dalej, czyli co robić z dziećmi nad morzem?

  Masz wrażenie, że Twoje dzieci nigdy nie są zmęczone i zawsze mają mnóstwo energii? Zabierz je na wakacje z mnóstwem atrakcji. Ty i Twoje dzieci możecie stworzyć super drużynę, która będzie przeżywać niezwykłe przygody na Helu! Wynajmij apartament nad morzem dla swojej gromadki, a następnie sprawdź, w jaki sposób możesz im zapewnić ciekawe wakacje.

 • Kostium jednoczęściowy - niezbędnik wakacyjnej podróży Kostium jednoczęściowy - niezbędnik wakacyjnej podróży

  Przeciwsłoneczne okulary, stylowy kapelusz, olejek do opalania (oczywiście z filtrem) – czego jeszcze nie powinno zabraknąć w bagażu kompletowanym na wakacyjny wyjazd? Kostium jednoczęściowy to niezbędny element garderoby, który sprawdzi się doskonale nie tylko na plaży. Warto mieć ze sobą niezależnie od tego, czy planujecie wakacje w Polsce, czy zagranicą.