Polecane artykuły

 • 1

piątek, 25 styczeń 2019 13:04

Kto ma prawo do dziecka bez ślubu?

Zawiłe przepisy prawa zwykle są bardzo trudne dla przeciętnego śmiertelnika. Kiedy w grę wchodzą przepisy dotyczące prawa rodzinnego, gdy chodzi na przykład o prawo do dziecka, jeszcze trudniej dobrze poradzić sobie z interpretacją paragrafów. W końcu w grę wchodzą emocje, które czasami utrudniają logiczne myślenie.

Kto ma prawo do dziecka bez ślubu?

Osoby pozostające w wolnym związku, które nie zawarły małżeństwa, bardzo często mają wspólne dzieci. Po narodzinach, maluszka należy zgłosić do urzędu stanu cywilnego, aby został wydany akt urodzenia. Dziecko do urzędu najczęściej zgłasza ojciec, bo matka przebywa jeszcze w szpitalu. Może jednak zdarzyć się tak, że podczas zgłoszenia dziecka do urzędu, nie zostanie podane, kto jest jego ojcem. Urzędnik wtedy wpisze jakieś anonimowe imię i nazwisko ojca, ponieważ od jakiegoś czasu nie stosuje się już zapisu "ojciec nieznany". Rzecz jasna każde dziecko ma jakiegoś ojca biologicznego, który ma do niego prawa rodzicielskie. Jeżeli trudno jest mu uzyskać możliwość kontaktu z własnym dzieckiem (matka dziecka utrudnia ten kontakt), ojciec może wystąpić do sądu o ustalenie ojcostwa. Sąd zleci wtedy wykonanie badań genetycznych, na które będzie musiała pozwolić matka dziecka. Jeżeli badanie wykaże, że konkretny mężczyzna jest ojcem dziecka, nawet jeżeli nie został wpisany on do aktu urodzenia, będzie miał prawa rodzicielskie. W tego typu sytuacjach, kiedy matka dziecka nie podaje kto jest ojcem, pełnię praw rodzicielskich ma ona. Mężczyzna, który podejrzewa, że jest ojcem dziecka, musi z własnej woli przedsięwziąć działania zmierzające do ustalenia ojcostwa. Jeżeli ustalenie ojcostwa z jakiegoś powodu nie leży w interesie matki, to właśnie mężczyzna musi wziąć na siebie cały trud tego sądowego przedsięwzięcia. Warto wesprzeć się wtedy profesjonalną pomocą specjalisty. Adwokat wspierający mężczyznę ubiegającego się o uznanie jego praw ojcowskich, to z pewnością ważne wsparcie w tego typu sytuacjach.

Prawo do dziecka spoza małżeństwa

Ludzie mają różne układy interpersonalne. W dzisiejszych czasach tak powszechne są zdrady i romanse, może zatem narodzić się dziecko, które pochodzi właśnie z takiego układu. Jeżeli zamężna kobieta ma dziecko z innym mężczyzną niż mąż, w świetle prawa domniemanym ojcem maluszka jest jej mąż. Oznacza to, że biologiczny ojciec dziecka nie zostanie uznany ojcem. Jakie ma wtedy możliwości działania? Ponownie w grę wchodzą badania genetyczne. Jeżeli wykażą one, że mąż kobiety nie jest ojcem jej dziecka, dojdzie do tak zwanego zaprzeczenia ojcostwa. Następnie biologiczny ojciec dziecka będzie mógł starać się o uznanie ojcostwa, do czego również potrzebne są wyniki badań genetycznych. Wszystko to jest dosyć skomplikowanym procesem. Jeżeli jednak komuś bardzo zależy na możliwości kontaktu czy opieki nad swoim dzieckiem, z pewnością gra jest warta świeczki. Ze wsparciem profesjonalisty czyli adwokata, cały proces będzie prostszy do zrozumienia. Adwokat doradzi również w kwestii opłat za badania genetyczne, wskaże w jakich sytuacjach ojciec dziecka nie będzie musiał ich ponosić.

Czytany 66 razy

Artykuły powiązane

 • Okulary damskie – czym kierować się przy wyborze? Okulary damskie – czym kierować się przy wyborze?

  Okulary damskie stanowią bardzo ważny dodatek każdego stroju. Wystarczy postawić na wyjątkowe lenonki, duże muchy czy kolorowe oprawki, które sprawią, że strój nabierze nowego charakteru. Odpowiednio dobrane okulary damskie podkreślą Twój indywidualizm!

 • Dekoracje na 18 urodziny Dekoracje na 18 urodziny

  Osiemnaste urodziny to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Jest to czas, kiedy każdy z nas przekracza magiczną granicę wyznaczoną przez prawo pomiędzy dzieciństwem i dorosłością.

 • Designerskie meble i dodatki do salonu Designerskie meble i dodatki do salonu

  Stylowy i elegancki salon to wizytówka każdego domu czy mieszkania. Dlatego urządzając to pomieszczenie, przykładamy tak dużą uwagę do jego estetyki. Przy urządzaniu salonu należy kierować się tym, aby ostatecznie wystrój miał spójny i harmonijny charakter.

 • Podział majątku po rozwodzie Podział majątku po rozwodzie

  Najpierw jest wielkie uczucie, później ślub i często długie lata wspólnego życia. Jednak w pewnym momencie para dochodzi do wniosku, że już nie chce żyć ze sobą. I dochodzi do rozwodu. Są również sytuacje tragiczne, gdy za rozpad małżeństwa winę ponosi jedna ze stron np. znęcając się nad współmałżonkiem.

 • Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne? Skorzystaj z wiosennej promocji w Twoje Soczewki! Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne? Skorzystaj z wiosennej promocji w Twoje Soczewki!

  Wiosna za pasem, a razem ze słoneczną pogodą przychodzi ochota na odświeżenie stylu. Poza przeglądem garderoby czas również na dopasowanie akcesoriów do najnowszych trendów i poczucie się stylowo. Dzisiaj chcemy przedstawić kilka cennych porad dotyczących dobierania okularów przeciwsłonecznych, jak i korekcyjnych. Mamy również niespodziankę w postaci dużych rabatów na zakup wymarzonych okularów!