wtorek, 18 grudzień 2018 12:56

Jak wybrać zegarek damski?

Zegarek damski Zegarek damski

Przed wyborem zegarka Panie powinny zwrócić uwagę nie tylko na jego design, ale także na jakość oraz funkcjonalność. Kilka zmiennych decyduje o tym, czy zegarek będzie noszony, czy wyląduje w kuferku na biżuterię. Jak wybrać zegarki damskie?

Współczesny design 

Obecnie panujące trendy wskazują na trzy rodzaje zegarków dla pań. Pierwszym typem czasomierzy są delikatne zegarki damskie o charakterze biżuteryjnym. Delikatne, syto zdobione kamieniami lub proste i klasyczne modele świetnie sprawdzą się pod codzienny ubiór oraz idealnie podkreślą wieczorową kreację. Drugim typem czasomierzy są zegarki w stylu casual. Znacznie większe, bardziej charakterystyczne, ale także z nutą sportowego ducha. Są to zegarki, które dobrze sprawdzą się pod klasyczny styl ubioru oraz pod sportowy tryb życia. Tarcze zazwyczaj ozdobione są funkcjonalnym chronografem (datownik, stoper czy alarm), paski są grube i przeszywane nićmi w odmiennym kolorze. Trzecim typem z kolei zegarków, są modele sportowe. Je znowu cechuje funkcjonalność specjalistyczna, posiadają strefy czasowe, pulsometr czy termometr. Zegarki mierzą także spalane kalorie czy przebiegnięty dystans. Design tych zegarków zazwyczaj nie odpowiada klasycznemu ubiorowi, a typowo sportowemu stylowi. Panie powinny zwrócić uwagę przy wyborze zegarka, czy ma być on bardziej wizytowym, czy funkcjonalnym czasomierzem.

Jakość wykonania

Zegarki damskie pełnią nie tylko funkcję mierzenia czasu, ale przede wszystkim ozdobną. Zegarek jest elementem biżuteryjnym, który ma podkreślać styl, dlatego musi być wykonany estetycznie, a do tego powinien być trwały. Powłoki stosowane w zegarkach mają zadbać o trwałość nanoszonego koloru czarnego, złotego czy białego. Naturalny kolor stali to kolor srebrny, aby uzyskać inną barwę koperty i bransolety, zegarek pokrywa się powłoką np.: 18k złotem. Najtrwalszą metodą „złoceń” jest metoda PVD, która pozwala na zachowanie koloru zegarka nawet do 10 lat. Mniej trwałą metodą nanoszenia koloru jest metoda IPG. Jest to powłoka, która wystarcza na 5 lat eksploatacji zegarka, bez przetrać czy przebarwień. Najmniej trwałą metodą jest pokrycie galwaniczne. Jedna warstwa wystarcza na ok. 1 rok, ale najczęściej spotykane pokrycie wystarcza na 3 lata użytkowania zegarka.

Poza trwałością koloru ważny jest także materiał, z którego wykonano zegarek. Zegarki damskie powinny być wykonane ze stali szlachetnej. Jest ona trwała, nie rdzewieje i w wyniku lekkiego uderzenia nie odkształca się. Dla bezpieczeństwa warto wybrać czasomierz ze szkłem mineralnym lub szafirowym. Mineralne szkło jest bardziej odporne na uderzenia, ale można je zarysować stalą czy kluczami. Szkło szafirowe jest bardziej kruche, ze względu na wyższy stopień twardości – można je łatwiej zbić, ale jest też odporniejsze na rysy. Zarysować szkło szafirowe można wyłącznie kamieniem o skali twardości minerału, jakim są diamenty. Dzięki odpowiedniemu doborowi zegarka ze szkłem szafirowym czy mineralnym, unikną panie niemych niespodzianek podczas uprawiania sportu.

Funkcjonalność zegarka

Dobrej jakości zegarki damskie są nie tylko ładne, ale także funkcjonalne. Współczesne czasomierze oferują szereg funkcji przydatnych przy uprawianiu sporty, dietetyce czy normalnym funkcjonowaniu. Przykładem są zegarki z kolekcji BABY-G, które posiadają alarm, stoper, czas światowy (przydatny podczas podróży), wysokościomierz czy mechanizm wstrząsoodporny. Poza tym zegarek posiada szczelność minimum 10 ATM, co pozwala na pływanie w nim nawet w zanurzeniu. Oczywiście nie każdy zegarek musi być tak funkcjonalny, do tradycyjnego użytkowania wystarczy zwykły pomiar czasu oraz datownik z rozbudowaną funkcją dni tygodnia, dni miesiąca. Każdy niemal model zegarka damskiego jest uszczelniony tak, aby wytrzymał kontakt z wodą przy umyciu dłoni czy przy spacerze podczas opadów deszczu. W przypadku chęci pływania w zegarku, warto zapytać sprzedawcę o klasę szczelności, aby nie zalać zegarka.

Wybór zegarka damskiego zdeterminowany jest jakością, designem oraz funkcjonalnością. Warto przemyśleć wybór odpowiednich czasomierzy i nie skupiać się tylko na wyglądzie, ponieważ zegarek tylko ładny, może okazać się nietrwały i mało potrzebny ze względu na ograniczone funkcje względem potrzeb.

Czytany 289 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.