poniedziałek, 30 wrzesień 2019 13:40

Fascynacja japońską popkulturą – gadżety dla miłośników mangi i nie tylko

Bluza japońska Bluza japońska

Japonia fascynuje wiele osób. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że jej kultura i sztuka jest tak odmienna od tego, co na co dzień widzi się w krajach europejskich.

Rozwinięcie wielu dziedzin związanych z japońską tradycją było możliwe z uwagi na ścisłe odseparowanie tego kraju od innych części świata. Obecnie tym, co kojarzy się wielu osobom z Japonią, jest manga. Dużą popularnością cieszy się również anime. Co to właściwie jest? Gdzie szukać gadżetów nawiązujących do tej tematyki?

Manga i anime – co to takiego?

Manga to charakterystyczny styl w grafice wykorzystywany do tworzenia komiksów i rysunków. Jego początków można dopatrywać się w XIX wieku. Wskazuje się jednak, że dopiero w okresie II wojny światowej ukształtowały się jego zasady, które obowiązują i dzisiaj. Anime z kolei to animacje wykorzystujące motywy znane z mang. Co ciekawe w Japonii słowo anime używane jest do określenia wszelkich animacji. Natomiast w innych krajach odnosi się wyłącznie do tych, które utrzymane są w specyficznym, japońskim stylu. Warto pamiętać, że te kreskówki są przygotowywane dla różnych grup odbiorców, w tym także dla osób powyżej osiemnastego roku życia.

Kim jest otaku?

Czytając o fascynacji współczesną kulturą japońską, często można spotkać się z pojęciem otaku. Co ono oznacza? Jest to słowo używane do określenia osoby, która pasjonuje się japońską popkulturą, w szczególności właśnie mangą oraz anime. Dodatkowo określenie to używane jest jako nazwa całej subkultury charakteryzującej się specyficznym sposobem ubierania się, mową oraz zachowaniem. Często organizowane są też spotkania takich osób, w czasie których mogą podzielić się swoją pasją z innymi.

Otaku

Otaku

 

Gadżety dla otaku – gdzie ich szukać?

Różne propozycje gadżetów dla otaku można znaleźć między innymi na stronie https://japonia.teetres.com/. Jest to prawdziwy raj dla wszystkich miłośników szeroko rozumianej japońskiej popkultury. Można tutaj znaleźć między innymi odzież nawiązującą tematycznie do popularnych seriali anime – np. Mirai Nikki czy Shingeki no Kyojin. Wśród wielu propozycji na uwagę zasługują między innymi koszulki z japońskimi napisami, a także bluzy z nadrukami nawiązującymi do wyżej wspomnianych animacji.

Koszulki japońskie

Koszulki japońskie

 

Ciekawą propozycją, szczególnie jeśli szuka się prezentu dla otaku, jest obrazek z materiałami do nauki języka japońskiego. Możliwość zapoznania się z tym językiem i późniejszego czytania komiksów w oryginale na pewno będzie wielką przyjemnością dla osoby zafascynowanej tym, co związane jest z japońską popkulturą.

Czytany 297 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.