piątek, marzec 29, 2024
środa, 26 czerwiec 2019 16:44

Dlaczego warto inwestować w panele słoneczne?

Panele słoneczne Panele słoneczne

Ceny prądu rosną w zastraszającym tempie – z szacunków wynika, że do 2030 roku gospodarstwa domowe zapłacą za energię elektryczną więcej o 20% niż obecnie. Z tego właśnie względu coraz więcej osób prywatnych i firm decyduje się na inwestycję w panele słoneczne. Dzięki nim można sporo zaoszczędzić i cieszyć się tanim, ekologicznym prądem.

Panele słoneczne – do czego są potrzebne?

Koszty stosowania węgla wykorzystywanego do zasilania elektrowni stale rosną, ponieważ wzrastają ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Istnieje jednak sposób na to, aby gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa wpłynęły na zmniejszenie kosztów uzyskania prądu, a tym sposobem są właśnie panele słoneczne.

Za ich pomocą możliwe jest czerpanie energii ze słońca. W ten sposób można, przynajmniej częściowo, zaspokoić potrzeby energetyczne gospodarstwa domowego lub firmy i uniezależnić się od dostawców. Co więcej, wyprodukowane nadwyżki energii elektrycznej mogą być odebrane przez lokalny zakład elektryczny, po czym odzyskane wtedy, gdy zapotrzebowanie będzie większe.

Panele słoneczne – jak działają?

Nowoczesne panele, np. https://pgmpv.pl, są zupełnie bezobsługowe i niezawodne. Co więcej, zapewniają one optymalną wydajność i maksymalnie wykorzystują potencjał słońca. Panele słoneczne wykorzystują zjawisko fotoelektryczne, w wyniku którego światło działa na ciało stałe wywołując siłę elektromotoryczną, powodującą przepływ prądu w obwodzie. Urządzenia, które działają na tej zasadzie, nazywane są półprzewodnikami lub ogniwami fotowoltaicznymi.

Mówiąc wprost, energia słoneczna zostaje w ogniwach zamieniona w prądy stały. Jednak, aby móc z takiego prądu korzystać, trzeba go jeszcze zamienić na prąd zmienny, czyli taki, który znajduje się w gniazdkach elektrycznych. Do tego niezbędne jest specjalne urządzenie, nazywane falownikiem lub inwerterem solarnym. Dzięki niemu powstaje prąd zmienny o parametrach elektrycznych odpowiadających parametrom sieci publicznej. Prąd ten ma nieco większą częstotliwość niż prąd z sieci, dlatego jest zużywany w pierwszej kolejności, co pozwala znacząco obniżyć rachunki za energię elektryczną.