piątek, kwiecień 19, 2024
sobota, 27 kwiecień 2019 19:13

Czy moje dziecko jest uzależnione od gier komputerowych? Jak rozpoznać problem?

Kiedy gry komputerowe z metody na spędzanie wolnego czasu stają się uzależnieniem.

W ostatnim czasie znacząco wzrasta liczba osób uzależnionych od gier komputerowych. Łatwy dostęp do komputera, konsoli czy urządzeń mobilnych powoduje, że coraz częściej do poradni psychologicznych zgłaszają się rodzice z nawet kilkuletnimi dziećmi. Nie warto demonizować gier komputerowych, jednak trzeba mieć świadomość, że brak kontroli nad sposobem, w jaki nasze pociechy spędzają czas przy komputerze może mieć opłakane skutki. Podpowiadamy, w jaki sposób rozpoznać problem i na jakie sygnały zwracać uwagę.

Problem, który może dotyczyć każdego

Fakt, że Twoje dziecko nie gra w typowe strzelanki, ani rozbudowane gry fantasy, które najczęściej wciągają, nie oznacza, że problem go nie dotyczy. Obecnie oferta gier dostępnych na rynku jest bardzo szeroka. Uzależniają gry dla dziewczyn, tytuły dla najmłodszych i serie dla pasjonatów historii czy lotnictwa. Nawet jeśli nie kupujesz swojemu dziecku pudełkowych wersji gry, warto mieć świadomość, że może ono mieć dostęp do tysięcy pozycji online. Uzależniające może być także samo korzystanie z Internetu, na przykład obecność w mediach społecznościowych, rozmowy na czatach czy forach.

Objawy uzależnienia od gier komputerowych

Pierwszym i najważniejszym symptomem uzależnienia od gier komputerowych jest całkowite podporządkowanie emocjonalne tej czynności, która stopniowo staje się najważniejszym zajęciem w ciągu dnia. Gra wywołuje pożądanie i absorbuje umysł, dziecko tylko czeka, by móc znowu zasiąść przed komputerem, coraz bardziej tracąc zainteresowanie innymi formami rozrywki. Na dalszym etapie uzależnienia ciągła potrzeba gry prowadzi do zaniedbywania codziennych obowiązków i relacji międzyludzkich, zupełnej utraty zainteresowań i aspiracji, wyobcowania.

Bardzo charakterystyczną cechą jest również duża zmienność nastrojów, chandra, która w mgnieniu oka zmienia się w radość, euforię. Wielu uzależnionych zmaga się również z depresją. Podobnie jak w przypadku innych uzależnień, także i jeśli chodzi o gry komputerowe, mogą wystąpić silne objawy odstawienia. Dziecko, nie mając możliwości korzystania z komputera, może stać się bardzo rozdrażnione, w niektórych przypadkach wręcz agresywne.

Problemu uzależnienia od gier komputerowych w żadnym wypadku nie należy lekceważyć. Najlepiej oczywiście zapobiegać - w tym celu warto ograniczać dziecku czas, jaki spędza przed komputerem i kontrolować treści, po jakie wtedy sięga. Gdy zauważymy niepokojące sygnały, najlepszym rozwiązaniem powinna być wizyta w poradni psychologicznej u terapeuty uzależnień.