wtorek, 15 październik 2019 11:01

Zabawki Montessori – dlaczego warto z nich korzystać w edukacji dziecka?

Różowa wieża Pomoce Montessori Różowa wieża Pomoce Montessori

Dla prawidłowego rozwoju dziecka potrzebnych jest wiele czynników. Dużą rolę odrywa tutaj odpowiedni kontakt z bliskimi mu osobami w różnych sytuacjach.

Dziecku też należy udostępniać przedmioty, które pozwolą mu się rozwijać na wielu płaszczyznach w czasie zabawy i wykonywania codziennych obowiązków. Zasady metody Montessori wskazują na to, że tego rodzaju pomoce dydaktyczne powinny być dostosowane nie tylko do wieku dziecka, ale i poziomu jego rozwoju oraz indywidualnych zainteresowań. Co zatem warto wybrać? Jakie zabawki Montessori najlepiej sprawdzą się u małych dzieci?

 

Pomoce edukacyjne dla przedszkolaków – jakie wybrać?

Dzieci w wieku przedszkolnym warto otaczać przedmiotami, które zachęcą je do wykonywani działań wspomagających między innymi rozwój wzroku oraz motorykę, a także koordynacji ręka-oko. Do takich należą między innymi klocki np. różowa wieża. Jest to zestaw klocków w formie sześcianu. Dla dzieci, które wolą układanie klocków w ciemnych kolorach i wydłużonych kształtach ciekawszą propozycją może być zestaw brązowe schody. Warto je oba pokazać dziecku, aby mogło wybrać te, które lepiej będą mu się podobać.

Pomoce Montessori – zabawa, która przygotowuje do nauki

Sklep Montessori oferuje wiele ciekawych artykuły Montessori dostosowane do potrzeb dzieci w różnym wieku. Różnorodne opcje pozwalają na wybranie takich zabawek i pomocy edukacyjnych, które pozwolą zaangażować dziecko w spontaniczne działanie. Dla młodszych dzieci warto wybrać takie, które pośrednio przygotują je również do rozpoczęcia nauki w szkole. Przykładem mogą być tutaj chociażby cylindry Montessori. Ćwiczą one motorykę małą, co pozwala na przygotowanie dziecka do późniejszego prawidłowego chwytania artykułów piśmienniczych – kredek, ołówków i długopisów. A to ma znaczenie dla sprawniejszej nauki pisania. Inne akcesoria, które uczą przez zabawę, to także ramki z rozciągniętym materiałem. Dzięki nim dziecko może nauczyć się między innymi, jak zapinać guziki, zamek błyskawiczny czy haftki. Jest to również ćwiczenie precyzyjnych ruchów dłoni. To przydaje się dziecku w późniejszym, samodzielnym ubieraniu się.