wtorek, 14 kwiecień 2020 20:22

Czym są memy? Dlaczego nas tak śmieszą?

W sieci każdego dnia pojawiają się setki, jeśli nie tysiące śmiesznych obrazków. Cieszą się one ogromną popularnością wśród użytkowników portali społecznościowych. Ich potencjał dostrzegli nawet specjaliści od marketingu internetowego i wykorzystują w ramach swoich działań.

Ale czym tak dokładnie są memy i dlaczego tak bardzo nas śmieszą? Czy można je tworzyć samodzielnie?

 

Mem – co to takiego?

Przeciętny użytkownik internetu zapytany o to, czym są memy, z pewnością odpowie, że to śmieszne zdjęcia z napisami. I taka jest potoczna definicja tego zjawiska. Warto tutaj podkreślić, że memy to coś więcej. Są to wyrażenia ikoniczno-słowne, które mają przekazywać określoną treść. Zazwyczaj mają prześmiewczy charakter i odnoszą się do aktualnej lub historycznej sytuacji, a także nawiązują do utartych stereotypów. Stąd też dużą popularnością cieszą się obrazki, które są komentarzem do wydarzeń sportowych czy politycznych.

Mem zarzucaj.pl

Mem zarzucaj.pl

 

Celem memu jest przyciągnięcie uwagi użytkownika, czy to portalu społecznościowego, czy też bloga lub innej strony. Ma on wywołać jego emocje, dlatego często ma zabawny charakter. Obecnie można zauważyć rozwój niektórych z rodzajów memów i podzielić je na kilka grup. Do najpopularniejszych obok politycznych i związanych z bieżącymi wydarzeniami, są zaliczane te zaczynające się od słów „To uczucie, kiedy…”, a także porównujące dzisiejszą i dawną rzeczywistość, np. „Mężczyźni wczoraj i dziś”. Co ciekawe, niektóre ze zdjęć, które są podstawą do tworzenia memów, są tak popularne, że są „przerabiane” na wiele różnych sposobów, przez co ostatecznie zyskują niejednokrotnie diametralnie różny wydźwięk.

Dlaczego memy nas tak śmieszą?

Dlaczego te obrazki nas tak bawią? Śmieszne memy działają tak na odbiorców z uwagi na to, że są dostosowane do ogólnego poczucia humoru i nawiązują do stereotypów popularnych w danym społeczeństwie. Przykładem mogą być chociażby osławione zdjęcia z małpami z gatunku nosaczy, które w prześmiewczy sposób pokazują zachowania „Januszy” i „Grażynek”. Inną grupą memów budzących uśmiech na twarzy internautów, są te z kotami (np. z podpisem „Co ja paczę”). Co ciekawe, znaczenie i wykorzystanie memów cały czas ewoluuje. Obecnie bardzo często nie są już jedynie obrazkiem wrzucanym na fan page. Są wykorzystywane równie często jako komentarze do stawianych na portalach społecznościowych postów. Dzieje się tak dlatego, że bez konieczności przygotowania dłuższej formy wypowiedzi, można przy ich pomocy przedstawić szybko swoje zdanie na konkretny temat.

Gdzie można oglądać śmieszne memy? Czy można je tworzyć samodzielnie?

Duża popularność zabawnych obrazków sprawiła, że w sieci pojawiło się wiele stron, na których można oglądać ogromne ich ilości. Każdego dnia dodawane są nowe prace użytkowników takich portali. Praktycznie każdy może stworzyć taki mem. Wystarczy do tego najprostszy program umożliwiający naniesienie tekstu na grafikę. Tutaj trzeba pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy – prawach autorskich. Przy tworzeniu obrazków nie można ich naruszyć. Dobrze też, jeśli dzieło zachowuje granice dobrego smaku, gdyż inaczej może być krytykowane i nie zyskać sobie dużego uznania wśród internautów.

Czytany 915 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.