wtorek, kwiecień 16, 2024
czwartek, 23 maj 2019 14:57

Samoopalacze - jak je stosować by mieć piękną opaleniznę?

Dobrze zaaplikowany samoopalacz pozwala uzyskać efekt naturalnej opalenizny bez potrzeby zażywania kilkugodzinnych kąpieli słonecznych i narażania skóry na szkodliwe działania promieni UV. Czym są te kosmetyki, jaki rodzaj wybrać i jak je stosować aby osiągnąć zadowalający rezultat?

 

Czym jest samoopalacz?

Samoopalacz jest środkiem kosmetycznym, który nadaje skórze brązowy odcień bez potrzeby wystawiania ciała na bezpośrednie działanie promieni UV. W swoim składzie ma DHA (organiczny związek chemiczny), który wchodzi w reakcję z aminokwasami znajdującymi się w naskórku. Z racji tego, że komórki znajdujące się w skórze ulegają procesowi złuszczenia, zabarwienie skóry z czasem stopniowo blednie i zanika. 

Jak wybrać odpowiedni samoopalacz?

Kluczową rolę w doborze odpowiedniego samoopalacza stanowi jego odcień, który powinien zostać dobrany adekwatnie do posiadanej przez nas karnacji. Najczęściej są one dostępne w dwóch odcieniach - jasnym i ciemnym. Ma to o tyle znaczenie, że użycie nieodpowiedniego tonu sprawi, że ciało przybierze nienaturalny ciemny odcień (w przypadku zastosowania samoopalacza przeznaczonego do ciemnej karnacji przez osobę naturalnie wyposażoną w jasną cerę) lub żółty (może się tak stać aplikując jasny produkt na ciemną karnację). Warto w tym miejscu podkreślić, iż samoopalacz przeznaczony do ciała nie powinien być aplikowany na twarz ponieważ w swoim składzie mają one bardzo często olejki natłuszczające, które zatykają pory. Dlatego należy zakupić dwa oddzielne produkty (na twarz i na ciało) z tej samej linii kosmetycznej. Użycie dwóch różnych preparatów (pochodzących np. od różnych producentów) może skutkować dysproporcjami w odcieniu skóry twarzy i reszty ciała.

Konsystencja tych kosmetyków także nie powinna być wybierana przypadkowo. Na rynku istnieje szereg różnych kremów, żeli, pianek czy spray'ów. To, na który rodzaj się zdecydujemy powinno zależeć od typu posiadanej przez nas skóry. I tak, dla cery tłustej idealnym rozwiązaniem będą płyny i pianki, które nie pozostawiają nieprzyjemnego uczucia lepkości. Osoby posiadające suchą skórę powinny sięgnąć po produkt wzbogacony o składniki nawilżające dostępne pod postacią kremu.

Prawidłowa aplikacja samoopalacza

Stosowanie samoopalaczy nie jest trudnym zadaniem. Warto jednak poświecić na ten zabieg odpowiednią ilość czasu i dobrze się do niego przygotować. To pozwoli uzyskać jak najbardziej zadowalający efekt końcowy.

  • przygotowanie ciała - przed aplikacją samoopalacza warto wykonać peeling całego ciała, który nie tylko usuwa nadmiar martwego naskórka, ale przede wszystkim wygładza skórę. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca takie jak łokcie czy kolana, które wykazują tendencję do mocnego wysuszania się. Dodatkowo, samoopalacz należy stosować na czyste ciało. Używane na co dzień kosmetyki do ciała i twarzy (podobnie jak perfumy czy dezodoranty) mogą bowiem wchodzić w reakcję chemiczną z samoopalaczem. Należy także zabezpieczyć włosy oraz zdjąć całą biżuterię,
  • do bezpośredniej aplikacji samoopalacza warto założyć rękawiczki ochronne, które pozwolą uniknąć plam na dłoniach. Niemniej jednak jeżeli wolimy nakładać go gołymi dłońmi trzeba je zabezpieczyć np. wazeliną,
  • przed nałożeniem samoopalacza na ciało warto go najpierw rozetrzeć w dłoniach ( o ile wybrany przez nas kosmetyk nie jest w formie spray'u) i rozpocząć wcieranie go w skórę zaczynając od stóp, przesuwając się stopniowo w górę. Najtrudniejszym momentem jest bez wątpienia aplikacja tego produktu na plecach, więc warto poprosić o pomoc kogoś bliskiego,
  • nakładając samoopalacz na twarz nie należy zapominać o linii żuchwy, szyi, uszach i dekolcie,
  • po skończonym zabiegu należy jak najszybciej umyć ręce i odczekać kilka godzin przed wzięciem prysznica czy zastosowaniem innych kosmetyków. Standardowo produkt ten wchłania się ok. 15 - 20 minut jednakże potrzebuje kilka godzin na uzyskanie oczekiwanych rezultatów.

Jeżeli po kilku godzinach od aplikacji samoopalacza na skórze pojawiły się ciemne plamy to najprawdopodobniej został on nierówno rozprowadzony. Takie plamy można przemyć wacikiem nasączonym sokiem z cytryny lub wodą utlenioną. W przypadku, kiedy pojawiają się jasne plamy należy w tym miejscu wtórnie nałożyć samoopalacz z dodatkiem balsamu do ciała. Samoopalacz nie jest trwałym kosmetykiem. Opalenizna utrzymuje się kilka dni, niemniej można go stosować w zależności od potrzeb przez cały rok, pamiętając że mocno wysusza skórę, dlatego trzeba ją prawidłowo pielęgnować i nawilżać.

Więcej w tej kategorii: « Zadbajmy o stopy Zadbajmy o stopy »