poniedziałek, 02 grudzień 2019 13:19

Komfort skóry atopowej na co dzień

Balsam do skóry atopowej Balsam do skóry atopowej

Skóra atopowa potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Uporczywe swędzenie sprawia, że niezbędne są specjalistyczne kosmetyki, które mogą być stosowane choćby kilka razy dziennie i pozwolą przynieść natychmiastową ulgę. Balsam do skóry atopowej jest właśnie tym rodzajem dermokosmetyku – na specjalne potrzeby.

Bardzo wymagająca skóra atopowa

            Atopowe zapalenie skóry to przypadłość o podłożu alergicznym, której niestety nie da się do końca wyleczyć. Ma okresy zaostrzenia i wyciszenia objawów, jednak pielęgnacji wymaga przez całe życie – gdyż nigdy nie wiadomo, czy dany podrażniający składnik nie wywoła natychmiastowo objawów. Skóra atopowa jest niezwykle wysuszona – odpowiada za to nieprawidłowa gospodarka lipidowa. Nie tylko powoduje to uczucie dyskomfortu, gdyż skóra jest ściągnięta i przesuszona, ale także pojawia się łuszczenie, zaczerwienienie, pęknięcia i mocny świąd. Tym samym skóra atopowa prowokuje do częstego drapania się, które niestety prowadzi do występowania zakażeń bakteryjnych. Trzeba w codziennej pielęgnacji przeciwdziałać stanom zapalnym i eliminować już pierwsze, najłagodniejsze objawy swędzenia.

            Balsam do skóry atopowej – działanie

            Dobrze dobrany balsam do skóry atopowej jest przede wszystkim hipoalergiczny. Nie zawiera składników, które mogłyby podrażniać nawet tę wyjątkowo wrażliwą skórę. Ponadto zawiera emolienty, czyli składniki natłuszczające i wzmacniające warstwę lipidową naskórka. Dzięki temu skóra zyskuje dodatkowy płaszcz ochronny zapobiegający jej wysuszaniu i wnikaniu drobnoustrojów. Taki balsam zawiera też aktywne składniki, które niemal natychmiast łagodzą świąd i przeciwdziałają drapaniu. Najlepiej stosować go tuż po kąpieli, na skórę, z której jeszcze nie zdążyła odparować woda. Tym sposobem można ją zatrzymać na dłużej w tkankach skóry.

            Pielęgnacja skóry atopowej

            Osoby chore na AZS muszą przestrzegać wielu reguł dotyczących codziennej higieny. Powinny prać ubrania w hipoalergicznych proszkach i do mycia oraz kąpieli używać wyłącznie kosmetyków nieuczulających i niewysuszających – bez dodatku mydła. Dodatkowo po każdej kąpieli, czy to w okresie zaostrzenia, czy też złagodzenia objawów, należy stosować balsam do skóry atopowej, który łagodzi dolegliwości i wspomaga gojenie się skóry. Niestety atopicy muszą też zadbać o swoją dietę, a w niektórych przypadkach również stosować specjalistyczne leki. Jest to jednak choroba, z którą można całkiem komfortowo żyć – szczególnie gdy ma się do dyspozycji specjalistyczne dermokosmetyki!