Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 26 marzec 2019 18:53

Cera trądzikowa – jakich kosmetyków używać do oczyszczania twarzy?

O tym jak trudno żyć z cerą trądzikową wiedzą nie tyko nastolatkowie, bowiem problem ten dotyka również osób dorosłych. Skóra dotknięta wspomnianym problemem wymaga odpowiedniej pielęgnacji w oparciu o specjalne kosmetyki, a niejednokrotnie także czasochłonnego leczenia.

Czym jest trądzik?

Trądzik to nieestetycznie wyglądające zmiany skórne. W zależności od stopnia zaawansowania choroby może przyjmować postać białych zaskórników, grudkowatych krostek lub w najgorszym przypadku sinych guzków. Nieleczony może powodować szpecące blizny, dlatego warto podjąć walkę z przypadłością jak najwcześniej.

Najczęściej trądzik występuje u młodych ludzi wkraczających w okres dojrzewania, bowiem jest silnie związany ze wzrostem wydzielania hormonów płciowych. Dorośli także zmagają się z tymi problemami skórnymi, w tym przypadku chodzi prawdopodobnie o nadprodukcję sebum, choć dokładne przyczyny występowania u osób dojrzałych nie są do końca znane. Trądzik ma również podłoże genetyczne, zatem warto wykonać wywiad rodzinny, by poznać możliwość jego wystąpienia. Niektórzy lekarze dermatolodzy twierdzą, że w obecnych czasach nieprawidłowa dieta oraz stres również wpływają na pojawienie się wyżej wymienionych zmian skórnych.

Oczyszczanie skóry trądzikowej

Szczególnie w przypadku cery trądzikowej jednym z ważniejszych elementów pielęgnacji jest dokładny demakijaż i oczyszczenie skóry. Jakie preparaty zatem wybierać?

Z pewnością należy zrezygnować ze zwykłego mydła, które mocno wysusza skórę i jedynie potęguje problem. W walce z trądzikiem dobre efekty przyniosą preparaty do oczyszczania cery zawierające w swym składzie kwas salicylowy. Cenionym w pielęgnacji cery trądzikowej produktem jest żel do mycia twarzy, najlepiej o działaniu antybakteryjnym. Systematycznie stosowany pomoże usunąć zanieczyszczenia, zredukuje istniejące wypryski i zapobiegnie powstawaniu nowych. Ważne, by dany kosmetyk posiadał formułę wzmacniającą proces odnowy uszkodzonej skóry, nie zatykał porów i nie posiadał alkoholu w składzie, co tylko dodatkowo narazi twarz na wysuszenie. Żel do mycia twarzy powinien być używany dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Innymi preparatami równie skutecznymi do oczyszczania cery trądzikowej są: pianki i toniki. Te ostatnie należy stosować po umyciu twarzy żelem lub pianką.

U kobiet ważną rolę odgrywają także preparaty do demakijażu. Warto zwrócić uwagę na ich skład, by dokładnie usunąć makijaż i wspomóc przy tym pielęgnację skóry twarzy. Należy przeprowadzać demakijaż delikatnie (dlatego też najczęściej stosowane są mleczka do demakijażu), bez nadmiernego pocierania, które mogłoby podrażnić istniejące wypryski.

W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów w pielęgnacji warto wspomóc się dodatkowymi kosmetykami z serii np.: odpowiednim kremem (lekki, beztłuszczowy krem nawilżający) i maseczką (o działaniu antybakteryjnym).
Poleca się stosowanie kosmetyków z jednej linii, gdyż zazwyczaj jest to najoptymalniejszy sposób na otrzymanie pożądanych rezultatów. Korzystanie z wielu różnych produktów o różnym składzie stworzy ryzyko wystąpienia alergii skórnych i wydłuży czas rozpoznania szkodzącego nam składnika. Zatem wybierając np. żel do mycia twarzy zwróćmy uwagę na pozostałe kosmetyki dostępne w serii. Producenci tworzą atrakcyjne cenowo wielopaki, dzięki czemu kupując cały zestaw można sporo zaoszczędzić.

Czytany 31 razy

Artykuły powiązane

 • Problemy skórne w ciąży - rozstępy Problemy skórne w ciąży - rozstępy

  Ciąża to niewątpliwie czas, w którym ciało kobiety zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Oczywiście, nie chodzi tylko o powiększający się brzuszek, ale również między innymi o zmiany skórne, które w wielu przypadkach stają się uporczywym problemem. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym pielęgnacja skóry w tym szczególnym czasie jest łatwiejsza i efektywniejsza.

 • Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka? Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka?

  Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Skóra małych dzieci jest skłonna do podrażnień, dlatego najlepiej stosować u nich jak najmniej kosmetyków i w miarę możliwości - jak najbardziej naturalne. Zwykle wystarczy kąpiel dziecka w delikatnym płynie, jednak czasami niemowlęta mają skłonności do przesuszonej skóry - wtedy lepiej użyć specjalnych preparatów. Co wtedy wybrać, oliwkę czy mleczko nawilżające?

 • Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka? Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka?

  Atopowe zapalenie skóry (inne nazwy to AZS, egzema) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, związaną z uczuciem silnego świądu. Dzieci są kilkukrotnie bardziej narażone na pojawienie się tego schorzenia niż dorośli. Według statystyk w grupie dzieci choruje 4,7% - 9,2 % osób, natomiast w grupie dorosłych - około 0,9%-1,4 %.

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?