sobota, wrzesień 23, 2023
poniedziałek, 01 czerwiec 2015 08:39

Róża damasceńska - eliksir zdrowia i urody

Róża damasceńska nazywana jest eliksirem zdrowia i urody. Nie jest to wygórowane określenie. Wystarczy uświadomić sobie, jak bardzo cennym jest surowcem i jak wiele wysiłku kosztuje uzyskanie chociaż jednej kropli olejku różanego. Nie wspominając już o jej wyjątkowych właściwościach kosmetycznych.

Naturalna róża damasceńska jest towarem luksusowym ze względu na swoją kapryśność. Najlepiej rozwija się wtedy, gdy temperatura powietrza nie przekracza 25 st. C., a wilgotność wynosi około 60%. Najważniejsze jest to, by powyższe warunki klimatyczne zostały spełnione w okresie kwitnienia róży.

Bułgarska Dolina Róż jest miejscem, z którego zbiera się płatki róż o najwyższej jakości. Zbiorów dokonuję się ręcznie zaraz po świcie, tylko raz w roku. Właśnie z tego powodu olejek różany jest najcenniejszym i najdroższym olejem roślinnym. Uzyskanie chociażby jednej kropli oleju kosztuje wiele pracy. Należy zebrać aż 25 pąków róż i poddać je pracochłonnej ekstrakcji. Zbiera się wyłącznie te kwiaty, na których jeszcze spoczywa poranna rosa. Te, które słońce zdążyło wysuszyć są pomijane. 

Właściwości kosmetyczne naturalnej róży
Naturalne płatki róż zawierają szereg pierwiastków chemicznych. Można by je wyliczać bez końca i zapełniłyby większą część tablicy Mendelejewa. Ktoś kiedyś obliczył, że jest ich aż 300! Najważniejsze substancje czynne znajdujące się w płatkach róż to: geraniol, eugenol, nerol i flawonoidy. Są to bardzo cenne substancje o wielu właściwościach leczniczych i kosmetycznych. Działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie, antyseptycznie i uspokajająco. Regenerują i nawilżają skórę, koją podrażnienia, wzmacniają naczynia krwionośne i regenerują oparzenia słoneczne. Dodatkowo normalizują ciśnienie krwi, leczą zapalenia żołądka, niszczą pleśniawki, wzmacniają organizm i dodają pozytywnej energii do życia. Jednym słowem, olejek z naturalnej róży to panaceum na większość problemów zdrowotnych i dermatologicznych.

Kosmetyki z naturalnym olejem różanym
Od zawsze pragnęłam przetestować naturalny kosmetyk zawierający organiczny olejek z róży damasceńskiej. Nie byłam zainteresowana produktami z chemicznym odpowiednikiem, których na naszym rynku nie brakuje. Syntetyczny olejek różany ma się nijak do naturalnego. Nie posiada praktycznie żadnych właściwości kosmetycznych, a jego zapach jest daleki od nieziemskiego aromatu naturalnej róży. Poszukiwałam produktów, które będą pielęgnować moje ciało oraz takich, które będę mogła spożyć. Znalazłam dwa kosmetyki, w których się zakochałam!

Organiczne masło do ciała na bazie róży Alteya Organics oraz Organiczna mgiełka z róży damasceńskiej Alteya Organics
Jako pierwszy produkt przetestowałam organiczne masło, którego zapach przeniósł mnie do różanego ogrodu. Muszę przyznać, że róże, które rosną w moim ogródku nie pachną aż tak pięknie. Na pewno jest to kwestia odmiany oraz tego, że w Polsce nie mamy tak doskonałych warunków klimatycznych dla rozwoju róż, jak ma to miejsce w Bułgarii. Konsystencja masła była delikatna, kremowa i bardzo bogata. Nanoszenie kosmetyku na ciało to niezwykła przyjemność. Muszę przyznać, że poczułam się naprawdę luksusowo. Jak podaje producent, masło można stosować do codziennej pielęgnacji ciała, ale pierwszy efekt zauważamy już po jednorazowym użyciu. Skóra jest miękka, wygładzona, doskonale nawilżona i bardzo elastyczna. Wygląda na dogłębnie odżywioną i promienną. Moim zdaniem, masło poprawia koloryt skóry – jest on naturalny i zdrowy. Organiczne masło do ciała to idealny kosmetyk na lato, gdy pragniemy pokazać całemu światu odrobinę więcej ciała.

Kolejnym produktem jest organiczny olejek z róży damasceńskiej - tzw. hydrolat. Jest to w 100% naturalny produkt, który można spożywać. Początkowo nałożyłam go na oczyszczoną skórę twarzy. Niestety moja cera jest bardzo problematyczna: miejscami wysuszona, posiadająca wiele pryszczy i rozszerzonych porów, reagująca alergicznie na większość kosmetyków. Za każdym razem, kiedy nakładam nowy produkt na twarz - czuję zaniepokojenie. Po prostu boję się, że mogę pogorszyć stan mojej skóry jeszcze bardziej. W tym przypadku byłam dziwnie spokojna. Może dlatego, że produkt można spożywać, więc musi być w 100% bezpieczny. Pierwszy efekt, jaki zauważyłam to poprawa stanu cery. Jest napięta, lśniąca, nawilżona i zregenerowana. Zauważyłam, że hydrolat uspokaja, koi i tonizuje skórę oraz ściąga pory. Dla mnie rewelacja! Do tej pory użyłam olejku zaledwie 7 razy i muszę przyznać, że ilość wyprysków zmniejszyła się diametralnie, a rozszerzonych porów już nie widać. Gorąco polecam!

Kosmetyki naturalne są dostępne w sklepie alteyaorganics.pl