Kiedy unikać SLS?
Składnik, jakim jest SLS ma kilka cech. Przede wszystkim rozpuszcza tłuszcze, przez co może wpływać negatywnie na barierę lipidową skóry głowy doprowadzając do jej przesuszenia. Czy w związku z tym kosmetyki go zawierające sprawdzą się wtedy, gdy włosy się przetłuszczają? Okazuje się, że niestety także nie, bowiem będą potęgować ten problem. Ze względu na silne działanie SLS powinny unikać też osoby z wrażliwą skórą głowy. Mogą one bowiem dodatkowo ją podrażniać.
Zupełnie inaczej działają szampony naturalne, które mają na celu łagodniejsze obchodzenie się z włosami i skórą głowy, bez pozbawiania ich składników odżywczych.
Szampony naturalne i zawarte w nich składniki myjące
W dobrych, naturalnych szamponach nie powinno być SLS. Są w nich jednak oczywiście inne substancje myjące, choć o delikatniejszym działaniu. Jakie? Jedną z nich jest Coco Betaine, czyli betaina kokosowa, która w przypadku kosmetyków do włosów zabezpiecza je np. przed elektryzowaniem się. Dodatkowo zmiękcza pasma, a także wygładza je.
Inny składnik myjący to Sodium Cocoyl Glutamate, czyli sól sodowa z olejku kokosowego oraz kwasu glutaminowego. Jest ona delikatna, ale przy tym pomaga w usuwaniu zanieczyszczeń ze skóry oraz włosów. Jest też oczywiście bezpiecznym składnikiem, który znajduje zastosowanie w naturalnych szamponach do włosów.
Warto wspomnieć też o Sodium Lauroyl Sarcosinate. Nie działa w sposób drażniący oraz uczulający na skórę, a przy tym ma działanie antystatyczne oraz kondycjonujące pasma. Wspiera też obudowywanie struktury włosów.
Co poza składnikami myjącymi?
Oczywiście naturalne szampony do włosów zawierają także inne substancje wspierające dbanie o kondycję pasm. Tutaj ważne jest jednak to, aby dobrać odpowiedni preparat do swoich potrzeb. W przypadku włosów przesuszonych niezbędne jest oczywiście ich odpowiednie nawilżenie. Składniki, które za to odpowiadają to m.in. humektanty.
Ich celem jest zwiększenie zawartości wody i tym samym korzystne wpłyniecie na kondycję skóry głowy i włosów. Te, które najczęściej można spotkać w szamponach to:
- ekstrakt z aloesu,
- kwas mlekowy,
- arginina,
- panthenol.
Świetne działanie na włosy mają również proteiny, dedykowane zwłaszcza do pasm zniszczonych i z tendencją do łamania się. Naturalne szampony to przede wszystkim proteiny roślinne sojowe, owsiane oraz pszenne. Można spotkać się jednak również z tymi o pochodzeniu zwierzęcym, a jedną z nich jest jedwab.
Minerały na piękne włosy
Piękne włosy powinny być odżywione również dzięki minerałom, które także mogą zawierać szampony. Głównie chodzi tu o miedź mającą jeszcze lepszy wpływ w sytuacji, gdy jest przyjmowana wraz z pożywieniem. Wówczas wpływa na proces prawidłowego formowania się łodygi włosa, dzięki czemu jest ona silne, zaś końcówki nie ulegają osłabieniu.
Szampony naturalne zdecydowanie warto wdrożyć do swojej pielęgnacji. Oczywiście włosy mają różną charakterystykę i tym samym różne potrzeby. Trzeba więc dokładniej czytać składy takich preparatów, a w razie sytuacji, gdy dany produkt się nie sprawdzi, przetestować kolejny. Do swojej pielęgnacji warto wdrożyć też naturalne odżywki i oleje, które pozwolą lepiej zadbać o skórę głowy i pasma.