wtorek, maj 28, 2024
poniedziałek, 01 listopad 2021 14:40

Kosmetyki naturalne – czy warto ich używać?

Kosmetyki naturalne Kosmetyki naturalne

Na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków naturalnych, które reklamowane są jako cudowny środek na wszelkie problemy skórne. Mają też pomóc zatrzymać młodość na dłużej.

I faktycznie wiele z tego typu produktów ma kojące działanie na skórę. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby dobrać je odpowiednio do swoich potrzeb. Czym zatem kierować się kupując kosmetyki naturalne?

Mydło Melisa Dynia Peeling - Cztery Szpaki

Mydło Melisa Dynia Peeling - Cztery Szpaki

Kosmetyki naturalne – co warto wiedzieć przed ich zastosowaniem?

Kosmetyki naturalne to jeden z ciekawszych i wartościowszych produktów na rynku. Znajdziesz je m.in. na stronie: https://belno.pl/.  Przy ich wyborze należy jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Przede wszystkim muszą być dobrane odpowiednio do typu skóry i problemów, z jakimi się zmagasz. Warto też pamiętać o tym, że niektóre ze składników, które są wykorzystywane do ich tworzenia mogą uczulać. Chodzi tutaj między innymi o produkty pszczele np. miód czy wosk pszczeli. Osoby na nie uczulone powinny unikać kosmetyków, które zawierają je w swoim składzie. Trzeba mieć też na uwadze to, że naturalne oleje czy maceraty z niektórych roślin mogą mieć działanie silnie barwiące.

Delikatny dezodorant w kremie mandarynkowy - Cztery Szpaki

Delikatny dezodorant w kremie mandarynkowy - Cztery Szpaki

Może to powodować zabrudzenia ubrania lub przebarwienia na skórze. Przy wyborze kosmetyków zwróć uwagę także na to, czy mają one odpowiednie certyfikaty. Potwierdzają one m.in. to, że kosmetyki produkowane są z ekologicznych składników.

Odżywczo–ochronny krem olejowy – si si bee

Odżywczo–ochronny krem olejowy – si si bee

Kosmetyki naturalne, organiczne, wegańskie – co to oznacza?

Przeglądając oferty na kosmetyki naturalne, możesz spotkać się także z takimi hasłami jak kosmetyki organiczne czy wegańskie. Warto zatem wyjaśnić te pojęcia. Pojęcie kosmetyki naturalne oznacza, że powstały one z wykorzystaniem naturalnych składników np. olejów roślinnych, maceratów, wód kwiatowych czy produktów pochodzenia zwierzęcego jak np. śluz ślimaka czy miód. Kosmetyki organiczne również powstają z naturalnych składników, jednak wymagania im stawiane są znacznie wyższe. Składniki do ich stworzenia pochodzą z kontrolowanych upraw, powinny one też mieć stosowne certyfikaty.

Masło do ciała Żurawina - Mokosh

Masło do ciała Żurawina - Mokosh

Z kolei coraz popularniejsze kosmetyki wegańskie powstają z produktów wyłącznie roślinnych i uzyskiwanych syntetycznie. Do ich produkcji nie wykorzystuje się produktów pochodzenia zwierzęcego np. pszczelego czy wspomnianego wyżej śluzu ślimaka. Warto zaznaczyć też, że prawdziwe kosmetyki wegańskie nie będą testowane na zwierzętach. Często można na nich zobaczyć charakterystyczne loga fundacji dbających o prawa zwierząt. Pozwala to wybierać kosmetyki świadomie zgodnie z własnymi przekonaniami z troską o środowisko i dobro zwierząt.