wtorek, 17 grudzień 2019 21:02

Używasz odżywki do włosów, ale nie widzisz efektów? Jest źle dobrana!

Odżywka Loreal Odżywka Loreal

Dużo mówi się na temat tego, aby uważnie czytać etykiety nie tylko na produktach spożywczych, ale również na kosmetykach, by nie kupować kota w worku. Używanie odżywek do włosów nie jest żadną czarną magią, niemniej trzeba orientować się w ich składzie – tym, co potencjalnie może nam pomóc, a co zaszkodzić. Jak się w tym wszystkim połapać?

 

Składniki aktywne w odżywkach

Dobrej jakości kosmetyki, na przykład odżywka do włosów L’Oréal lub Kallos, zawierają duże stężenie aktywnych składników – te właściwe, dające superefekty są zawarte w pierwszej siódemce produktów w składzie. Emolienty, takie jak lanolina, są substancjami oleistymi, które tworzą na powierzchni włosa tłustawą warstwę chroniącą przed ubytkiem wody i uszkodzeniami, a także wygładzającą i nadającą miękkość. Humektanty, jak aloes czy gliceryna, silnie nawilżają włosy i zatrzymują w nich wodę, sprawiając, że ich odzyskują właściwą strukturę. Z kolei proteiny, czyli na przykład keratyna albo jedwab, wbudowują się w strukturę włosa i wypełniają go, czyniąc włosy mocniejszymi i gęstszymi.

Jak dobrze dobrać odżywkę?

Mając włosy skłonne do przetłuszczania, warto wybierać kosmetyki z substancjami nawilżającymi, które nie obciążą ich i sprawią, że skóra głowy nie będzie produkowała nadmiaru sebum, by uchronić się przed utratą wody. Odżywka do włosów L’Oréal z dobrej jakości aktywnymi składnikami do włosów suchych, porowatych i zniszczonych będzie odbudowywała strukturę włosów, ale ich nie obciąży. Warto, aby wszelkich silikonów i parabenów w ogóle nie było w składzie, a jeśli są, to w niewielkiej ilości – czyli wymienione na końcu składu. Źle dobrana odżywka spowoduje, że po jej użyciu włosy będą ciężkie, splątane, trudne do ułożenia. Testując różne odżywki, dobrze jest kupować niewielkie opakowania, a nawet korzystać z próbek kosmetyków. Dzięki temu bardzo łatwo będzie można zweryfikować, który z nich korzystnie działa na nasze włosy, bez kupowania całego zapasu tego, który nie jest zbyt korzystny. Dobry wybór odżywki to przede wszystkim rozpoznanie potrzeb swoich włosów i dostarczenie im tego, czego potrzebują: emolientów włosom suchym i szorstkim, humektantów włosom suchym i pozbawionym blasku, a protein włosom bardzo zniszczonym zabiegami fryzjerskimi. Poświęć chwilkę na analizę składników na szamponach i odżywkach w drogerii, a niebawem będziesz wiedziała dużo więcej na temat ich właściwości i tego, czy dany produkt jest w stanie ci pomóc, czy też raczej zaszkodzi!

Czytany 242 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.