piątek, kwiecień 12, 2024
poniedziałek, 28 grudzień 2020 16:30

Najlepszy krem nawilżający do twarzy. Na co zwrócić uwagę?

Krem nawilżający do twarzy Krem nawilżający do twarzy

Dobry krem nawilżający to absolutna podstawa codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Jednak jego wybór nie jest łatwym zadaniem. Rynek oferuje tysiące różnych kremów o wielu właściwościach. Jak więc wybrać ten, który będzie najlepszym rozwiązaniem dla naszej cery?

Krem nawilżający do twarzy – składniki aktywne

Krem nawilżający do twarzy może zawierać wiele różnych substancji. Są to przede wszystkim składniki aktywne, ale także substancje, które odpowiadają za zapach czy konsystencję produktu. Wszystkie one mają wpływ na jakość kremu, która z kolei jest najistotniejsza dla kondycji naszej cery.

Składniki aktywne w kremach nawilżających dzielą się na emolienty i humektanty. 

  • Emolienty – ich główną funkcją jest natłuszczanie skóry, dzięki czemu zachowuje ona naturalną wilgotność. Emolienty chronią także przed wnikaniem do skóry substancji szkodliwych i przyspieszają regenerację. Pod ich wpływem skóra buduje swój naturalny płaszcz lipidowy, który zapobiega utracie wody.
  • Humektanty – wiążą na stałe wodę w skórze oraz zatrzymują wodę z otoczenia. Pobierają także wodę z głębszych warstw naskórka i transportują ją do warstwy rogowej, co skutkuje jej nawilżeniem i lepszym napięciem.

Jeżeli jednak skóra jest bardzo przesuszona, lepiej nie używać kremów, które zawierają jedynie humektanty. W takich przypadkach dużo lepiej sprawdzą się kremy na bazie emolientów. 

Składniki nawilżające

Każdy krem nawilżający do twarzy posiada w swoim składzie także składniki nawilżające, czyli nawilżacze. Na nie też należy zwrócić uwagę, wybierając idealny dla siebie kosmetyk. Do najważniejszych nawilżaczy zaliczyć możemy: 

  • wazelinę, która sprawia, że woda nie odparowuje zbyt szybko z powierzchni skóry, dzięki czemu staje się ona miękka i intensywnie nawilżona;
  • parafinę ciekłą – posiada ona wyjątkowe właściwości natłuszczające, ochronne oraz rozmiękczające;
  • tłuszcze roślinne, czyli różnego rodzaju oleje roślinne, np. masło Shea czy olej migdałowy;
  • tłuszcze zwierzęce, np. lanolinę;
  • fosfolipidy – idealnie zmiękczają i odżywiają skórę, przygotowując ją do przyjęcia innych składników aktywnych z kremu.