piątek, kwiecień 12, 2024
niedziela, 20 grudzień 2020 16:37

Ciekawostki o kosmetykach – historie, których możesz jeszcze nie znać

ciekawostki ciekawostki

Świat kosmetyków i makijażu ewoluuje od tysięcy lat.

Pierwsze kosmetyki odnotowano już w starożytności, a na przestrzeni czasu ich pozycja zmieniała się z produktów, które podkreślały status społeczny do symbolu wskazującego na brak moralności. Współcześnie kosmetyki pielęgnacyjne i produkty do makijażu są bardzo popularne i ogólnodostępne, a producenci prześcigają się w tworzeniu produktów stworzonych na miarę potrzeb konsumentów. Myślisz, że wiesz na temat kosmetyków już wszystko? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Kosmetyki wykorzystywano już w starożytności

Kosmetyki znane były od tysięcy lat. Sama nazwa „kosmetyk” wywodzi się z greckiego „kosmos”, co oznacza ozdabiać, aranżować.

W starożytnym Egipcie kosmetyki stanowiły element zdrowia i higieny – kremy wykorzystywano do ochrony skóry przed wiatrem i słońcem. Szminka do ust powstała około 4 tysięcy lat temu w Mezopotamii, a lakier do paznokci około 3 tysięcy lat przed naszą erą w Chinach. Mezopotamskie kobiety podkreślały usta pyłem powstałym ze zmiażdżonej biżuterii. Paznokcie ozdabiano substancją powstałą z białek jaj, wosku pszczelego, gumy arabskiej i kolorowego proszku. Z kolei Rzymianie wykorzystywali ośle mleko i łabędzi tłuszcz, aby ukryć niedoskonałości skóry i poprawić jej wygląd. W ten sposób maskowali zmarszczki, piegi i zaczerwienienia.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź pozostałe ciekawostki ze świata kosmetyków, które przygotowaliśmy!

Kobiety od wieków korzystają z potęgi kosmetyków

Egipskie kobiety makijaż oczu wykonywały nakładając na powieki i rzęsy intensywną czerń. Sama Kleopatra rozumiała, czym jest siła kosmetyków: znana była z moczenia żagli statku w perfumach, aby jej charakterystyczny zapach dotarł do Rzymu, zanim ona się tam pojawi.

Moc makijażu i nieskazitelnego wyglądu potwierdzają też współczesne dane. Przeprowadzone w 1991 roku badanie wykazało, że korzystanie z pomocy hollywoodzkich wizażystów zwiększało poparcie w wyborach o 30%.

Mężczyźni też stosowali kosmetyki

Współcześnie kosmetyki kojarzone są głównie z kobietami, jednak w dawnych czasach makijaż podkreślał klasę społeczną, do której się przynależało, dlatego wielu mężczyzn podkreślało usta szminką.

Specyficzne nawyki makijażowi miał też George Washington, który nosił pudrowaną perukę i nakładał makijaż.

Kosmetyki w XIX wieku były zakazane

XIX wiek to specyficzny okres czasu, gdy makijaż przeznaczony był jedynie dla osób wątpliwych moralnie. Utarło się, że noszenie makijażu to niemoralny gest, a jedynymi dopuszczalnymi produktami były kremy pozbawione koloru i zapachu oraz perfumy o dyskretnym kwiatowym zapachu.