piątek, kwiecień 12, 2024
czwartek, 11 czerwiec 2020 17:03

Jakie badania należy wykonać przed zajściem w ciążę?

USG Ginekologiczne Wrocław USG Ginekologiczne Wrocław

Ciąża to stan dużego obciążenia organizmu kobiety. Ze względu na to, niektóre mechanizmy obronne chroniące przed chorobami mogą nie działać. Organizm podświadomie wybiera ochronę rozwijającego się życia i przeznacza największe siły na podtrzymanie jego życia.

Aby przejść przez okres ciąży bez większych problemów, należy upewnić się jeszcze przed poczęciem, w jakim stanie zdrowia znajdujemy się. Jakie badania należy wykonać przed zajściem w ciążę?

 

Wizyta u ginekologa przed zajściem w ciążę

Kobiety planujące ciążę powinny zgłosić się do lekarza ginekologa we Wrocławiu, który poinstruuje je w kwestii tego, jakie badania należy wykonać przed ciążą. Niezależnie od listy badań, zaleci również ograniczenie palenia papierosów i stosowania innych używek, zminimalizowanie działania stresu w naszym życiu, a także podjecie zdrowej dawki aktywności fizycznej każdego dnia.

Lista badan do zrobienia przed zajściem w ciążę

Podczas poprzedzającej zapłodnienie wizyty u ginekologa kobieta zostanie poproszona o zrobienie morfologii krwi, która jest podstawowym badaniem wykluczającym istnienie w organizmie takich chorób jak cytomegalii, różyczka, czy toksoplazmoza. Przygotowująca wizyta u ginekologa Wrocław powinna obejmować także przeprowadzenie cytologii. Cytologia jest pomocna w wykryciu stanów zapalnych (należy je leczyć przed zajściem w ciążę). Podczas wizyty powinno być też wykonanie badanie USG ginekologiczne Wrocław.

Przed zajściem w ciążę koniecznie też należy zrobić USG piersi aby wykluczyć, czy nie zachodzą w obrębie tkanek zmiany, które w czasie ciąży, pod wpływem działania hormonów, mogłyby się pogłębić i przerodzić w stan rakowy.

Sprawdzenie stanu tarczycy

Kobiety, które będą chciały starać się o dziecko powinny również zbadać poziom hormonów tarczycy (TSH, FT3, FT4, a także sprawdzić obecność przeciwciał anty-TPO). Dzięki określeniu poziomu tych hormonów będzie możliwe określenie, czy nasza tarczyca funkcjonuje w prawidłowy sposób. Działanie tego hormonu ma niebagatelny wpływ na możliwość zajścia w ciążę, a także na sam jej przebieg.