sobota, luty 24, 2024
czwartek, 11 czerwiec 2020 16:57

Jak usunąć skórki z paznokci?

Manicure hybrydowy Manicure hybrydowy

Usuwanie skórek rosnących naturalnie wokół paznokci nie zawsze jest konieczne. Warto usunąć jedynie te, które wyglądają nieestetycznie (czyli sa p. wysuszone) lub te, które wyrastają zbyt mocno na płytce paznokcia.

Jak prawidłowo usuwać skórki z płytki paznokcia oraz jak pozbyć się tych, które szpecą okolice paznokcia? Rozmiękczenie skórek Pierwszym krokiem jest rozmiękczanie skórek. Warto zamoczyć je w wodzie z odrobiną mydła lub innego delikatnego detergentu. Dzięki takiej kąpieli skórki będą prostsze do usunięcia. W sklepach dostępne są też preparaty rozmiękczające skórki wokół paznokci.

Po nałożeniu takiej emulsji należy odczekać około minutę, a następnie odsunąć szpatułką nadmiar skóry z płytki paznokcia. Jeśli skóra jest zbyt twarda, warto siegnac po cążki. Narzędzie to powinno być ostre i precyzyjne. Gdy będzie miało zbyt tępe ostrze, zaistnieje ryzyko doprowadzenia do uszkodzenia macierzy paznokcia, a w konsekwencji do jego obumarcia.

Zasady bezpieczeństwa

Aby bezpiecznie usunąć skórki, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu na mokro. Wycinanie skórek na sucho, a więc wtedy, gdy nie są jeszcze dobrze rozmiękczone, to często popełniany błąd wśród osób, które są początkujące. Dodatkowo, warto wiedzieć, że jeśli podczas usuwania skórki zaczyna nas coś boleć, to powinien być dla nas sygnał, aby natychmiast przerwać zabieg. Ból podczas wycinania skórek świadczy o tym, że tniemy żywą tkankę skórną.

Skórki przeznaczone do usunięcia natomiast to tkanka zrogowaciała, w której nie ma już żadnych naczyń krwionośnych. Decydując o głębokości wycinania skórek pamiętajmy również o tym, że ten fragment skóry tworzy specyficzną barierę ochronną przed bakteriami i wirusami. Jeśli wytniemy go zbyt głęboko, możemy narazić się na infekcje.

Zakończenie pracy

Gdy odsuwanie lub wycinanie skórę zostanie zakończone, należy wmasować w końcówki palców oliwkę. Po wniknięciu oliwki w skórę i odczekaniu kilkunastu minut, można zrobić manicure hybrydowy lub klasyczny. Wszystkie narzędzia, których używamy do usuwania skórek powinny być przez nas zdezynfekowane zarówno przed, jak i po użyciu.